Ľudovít Pavela: Ilavská mala veľké športové srdce

Uspel aj ako tréner. Ľudovít Pavela, prešovská cyklistická legenda. (Autor: Petra Gajdošová)
Ján Jacoš|2. sep 2016 o 00:00

Desiata časť seriálu o prešovských účastníkoch OH bude patriť cyklistickému trénerovi .

PREŠOV. Ľudovít Pavela bol vynikajúci cyklista a dlhoročný úspešný cyklistický tréner v Lokomotíve Prešov.

Zvíťazil na Veľkých cenách v Poľsku, Bulharsku, Rumunsku, v Juhoslávii bol druhý. Na 17. ročníku medzinárodných pretekov Okolo Slovenska získal tretie miesto, bol niekoľkonásobný majster Slovenska.

Stál pri zlatej ére ženskej cyklistiky

Do cyklistického oddielu Lokomotíva Prešov prišiel pred Vianocami v roku 1983 a pričinil sa o zlatú éru prešovskej cyklistiky.

Do svetovej špičky vypiplal olympioničku Lenku Ilavskú a Alenu Barillovú. Pod jeho vedením dominovali v slovenskom pelotóne mladí cyklisti Lokomotívy, na slovenských šampionátoch v cestnej a dráhovej cyklistike získali množstvo majstrovských titulov a medailových umiestnení, presadili sa v Slovenskom pohári a na medzinárodných podujatiach.

Slovenský olympijský výbor ocenil jeho pôsobenie Cenou fair play, na podujatí Slovenského zväzu cyklistiky Zlatý pedál 2013 si prevzal ocenenie za celoživotný prínos pre rozvoj slovenskej cyklistiky.

Fenomenálna slovenská cyklistka Lenka Ilavská štartovala na olympijských hrách v roku 1996 v Atlante.

V časovke jednotlivkýň bola sedemnásta, v pretekoch jednotlivkýň s hromadným štartom dvadsiata štvrtá a v cross country dvadsiata.