PREŠOV. Za novú stavbu bude nutné zaplatiť obci poplatok. Vyplýva to zo zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý vstupuje do platnosti od 1. novembra.
Ten určuje všetkým stavebníkom, s výnimkou domov do 150 metrov štvorcových a verejnoprospešných stavieb, zaplatiť obci miestny poplatok.
Obce sa však môžu rozhodnúť, či tento poplatok budú alebo nebudú vyberať.
Ich suma by sa mala pohybovať v rozmedzí od 10 do 35 eur. O tom, koľko presne stavebník obci zaplatí, rozhodne zastupiteľstvo.
Mesto Prešov však o zavedení tohto poplatku neuvažuje.
Podľa hovorkyne mesta Prešov Veroniky Kmetóny-Gazdovej zákon do dnešného dňa nebol novelizovaný, preto je pre mesto Prešov v tomto znení nevýhodný a radnica o jeho zavedení neuvažuje.
„Stavebník uhrádza správne poplatky za vydanie stavebného povolenia, územného rozhodnutia a kolaudačného rozhodnutia, čo je už dostatočný výdavok pred a po realizácii stavby. Nie je zámerom mesta, stavebníka ešte viac zaťažiť,“ uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny-Gazdová.
Poplatky sú privysoké
Zavedenie poplatku by malo mestám a obciam umožniť viac regulovať negatívne vplyvy investičných aktivít na svojom území.
V praxi to znamená, že keď bude napríklad stavba súkromného investora zasahovať do miestnej komunikácie, čím sa skomplikuje doprava, tak mesto bude môcť postaviť novú, poprípade rozšíri už existujúcu cestu.
A to nie z peňazí mestského rozpočtu, ale z miestneho poplatku za rozvoj, ktorý stavebníkovi vyrubil.
Kmetóny-Gazdová, ale upozorňuje, že zákon stanovuje veľmi vysoké sadzby poplatku, pričom nedáva možnosť obci k jeho zníženiu ani oslobodeniu. Ako základ stanovuje podlahovú plochu, nie plochu zastavanú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári