Korzár logo Korzár Prešov

Ako dovidieť od Prešova na Veľkú Fatru. Výhľady z Bachurne

Nevysoké pohorie má čo ponúknuť.

Pohľad z Magury na západ s ústredným motívom - Vysokými Tatrami. (Zdroj: Dominik Sabol)

Bachureň je plošne menšie, nevysoké a relatívne menej známe pohorie.

Prečítajte si tiež: Z Vihorlatu je najvzdialenejší dokázaný výhľad v rámci Slovenska Čítajte 

No aj napriek tomu dokáže prekvapiť výhľadmi.

Ďaleké pozorovania sú možné iba z najvyšších partií hlavného hrebeňa, ktorý len tesne presahuje hranicu 1 000 m n. m.

Bočné hrebene Bachurne sú už natoľko nízke, že nevidieť viac do diaľky cez blízke vyššie pohoria.

Spomínané vyššie časti, aj keď sú v zákryte Braniska, Levočských vrchov, či Čergova, tak poskytujú unikátne pohľady.

Je to ešte o to zaujímavejšie, že flyšové pohorie je výrazne ploché a nemá veľmi dominantné vrcholy.

Úžasné výhľady z k hlavného hrebeňa

Vhodné výhľady z nevýrazných a nevysokých kopcov zasa kompenzujú ich prevažne lúčnaté hrebene.

Prečítajte si tiež: Zo Šariša dovidieť na Oravu. To nie je hoax, ale realita Čítajte 

Pravidelne udržiavané lúky sú takmer v celej vyššej časti hlavného hrebeňa, od Mindžovej po Žliabky.

Mindžová (920 m n. m.), prvý vrch v smere od juhu so serióznejšou výškou, dokáže zaujať peknými výhľadmi, no nespadajú do kategórie extrémne ďalekých.

Tie sa začínajú od západne ležiaceho kopca Búče (1 005 m n. m.), resp. z jeho predvrcholu a celého tiahleho hrebienka.

Na východnom horizonte sa už v diaľke vyše 130 km črtajú ukrajinské a poľské Karpaty a to práve ponad lúky spomínanej Mindžovej (foto č. 2). Je to príklad toho, ako málo stačí vystúpať a už sú úplne iné možnosti.

Na západe dominujú hlavne Nízke Tatry a Vysoké Tatry. V rámci nízkotatranského hrebeňa to však nie sú len bežne viditeľné vrchy ako Kráľová hoľa, Veľká Vápenica, Veľký Bok, či Ďumbier, ale Bachureň ponúka trochu iný uhol a tak aj lukratívnejšie miesta (foto č. 3, 5).

Krásne sa ukazuje Chopok, ináč často v zákryte Ďumbiera. Jasne rozpoznateľné sú i všetky jeho "poškodenia" - lanovky a zjazdovky a aj na sever vystupujúce bočné hrebene.

Medzi dominantnou Poludnicou nad Liptovským Mikulášom a Krakovou hoľou sa dokonca ukazuje Siná, výrazný „štít“ ďalšieho bočného hrebeňa, vzdušnou čiarou už vyše 100 km (foto č. 4).

Lukratívne pozorovania aj zo sedla

Prečítajte si tiež: Tajomstvo ďalekých výhľadov z hôr: Keď vidíte cez pol Slovenska Čítajte 

Podobné, krajinársky úchvatné pohľady, umožňuje aj sedlo Magura (992 m n. m., foto č.6), no Vysoké Tatry zakrýva už blízky vrch s rovnakým názvom, len lepšou výškou (1 064 m n. m).

Z vrcholových lúk Magury je najkomplexnejší pohľad smerom na západ z celého pohoria (foto č. 1 a 7), nie však najvzdialenejší.

Nízke porasty na vrchole druhého najvyššieho vrchu Bachurne umožňujú pekné a neprerušované výhľady do dolín aj na hrebene Volovských vrchov na juhu, Nízkych a Vysokých Tatier na západe, no na skutočne exotické výhľady je nutné ísť na najvyšší vrchol.

Veľká Fatra zo Šariša

Na skalnatom a prevažne zarastenom rovnomennom vrchu Bachureň je síce priesek len na západ, ale tým, že je severnejšie a vyššie ako ostatné zmieňované polohy, umožňuje netradičné pohľady až na Veľkú Fatru (foto č. 8).

Vyššie vrchy severovýchodného okraja Fatry ako Šiprúň (1 461 m n. m.), či Maďarová (1 340 m n.m.) sa ukazujú v medzere medzi Poludnicou a južnými výbežkami Levočských vrchov (foto č. 9).

Dokonca je viditeľný aj hlavný veľkofatranský hrebeň s vrchom Kľak (1394 m n. m.), ktorý je turčianskou dominantou, teda nad mestom Martin.

Je to vzdušnou čiarou „len“ 132 km, no ani Kľak, ani iné časti Veľkej Fatry nie sú z iných miest regiónu Šariša pozorovateľné.

Slušné výhľady, najmä smerom na východ, poskytuje aj lúčnaté sedlo medzi Bachurňou a Žliabkami (foto č. 10) vrátane tretieho najvyššieho vrchu Žliabky (1 028 m n. m.), ktorý je takmer úplne neznámy a minimálne navštevovaný.

Ďalej smerom na sever a potom na západ hlavný hrebeň klesá a aj keď tam sú dominantné kopce s čistinkami ako Marduňa, či Kohút, nedosahujú však dostatočnú výšku na ďaleké pozorovania (873, resp. 711 m n. m.).

Otvorené možnosti sú jedine na východ, kde stále nič nebráni zhliadnutiu ukrajinských a poľských Karpát vrchov Karpatského oblúku.

Prečítajte si tiež: Bachureň má malebné čaro. Urobte si chuť na zimnú túru Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu