PREŠOV. Laura Martinková má srdcovku – komunitné kompostovanie. Vidí v ňom veľký potenciál.
Odpad z kuchyne, ktorý by za iných okolností skončil na skládke a premieňal sa na škodlivý metán alebo bol spálený v spaľovni odpadov, môže využiť na hnojenie záhradky pred blokom na ulici A. Prídavka v Prešove, kde býva.
Je to osožné pre ľudí aj mesto. Nikto nemusí biologický odpad zvážať, nie sú potrebné špeciálne stroje, nádoby, linky či ľudia na triedenie.
„Bonusom je, že do toho môžeme zapojiť deti. V priamom prenose vidia kolobeh dokonalej recyklácie,“ opisuje Laura.
Susedia sa však do komunitného kompostovania najprv veľmi nehrnuli. Preto sa Laura rozhodla „ísť na nich“ opačne – najprv spravili pod blokom predzáhradku s kríkmi, bylinkami a kvetmi.
Následne sa jej so susedmi komunikovalo ľahšie. Ak chcú, aby rastliny pri bytovke prosperovali, je potrebné ich hnojiť. „Keďže to nechceme robiť chémiou z obchodu, navrhla som im vytvoriť vlastný kompost,“ opisuje spracovávanie susedov.
Sedem „kompostovacích" komunít
Na ulici A. Prídavka kompostujú susedia už dva roky, miestny kompostér však využívajú aj ľudia z okolia.
V súčasnosti je takýchto komunít sedem – v bytových domoch na uliciach A. Prídavka, Čsl. armády, Baštová, Tarasa Ševčenka, Pavlovičovom námestí, Plzenskej a Škultétyho. Úplne prvá komunita s komunitným kompostovaním na Grešovej ulici funguje najdlhšie.
Dokopy je v meste 25 kompostérov. Väčšinou sú plastové s objemom 1 050 litrov. Využíva ich približne 60 rodín.
„Tieto kompostéry boli prideľované v roku 2019 na základe žiadostí o zriadenie komunitného kompostoviska a po následnom podpise zmluvy o ich výpožičke,“ potvrdil hovorca mesta Vladimír Tomek.
Odpad z Prešova putuje do Košíc
Ak chcú totiž ľudia triediť bioodpad, v skutočnosti nemajú veľmi na výber.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári