Korzár logo Korzár Prešov

Vranovský rodák rytierom francúzskej čestnej légie

Bývam so svojím otcom v Prahe. Keby nebolo 2. svetovej vojny, asi by som sa nenarodil. Chcel by som spomenúť neuveriteľný životný príbeh obyčajného

chlapca z Kamennej Poruby neďaleko Vranova nad Topľou.

Môj otec Jožko sa narodil gazdovi Michalovi a Márii Serafinovcom v starej chyži č. 19 ako najstarší syn v roku 1922. Vtedy nemal veľa možností chodiť do školy, a tak bol najšťastnejší, keď mohol pásť kravy pri porubskom jarku a čítať nejakú zaujímavú knihu, aby sa niečo dozvedel o svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišla vojna. Slovenská armáda bojovala na strane nacistického Nemecka. Na jar roku 1942 sa uskutočnil riadny odvod mladých chlapcov do armády. Odviedli aj môjho otca. Na vojnu narukovali 1.októbra. Po päťmesačnom tuhom drile nadriadení poslali našich chlapcov na východ bojovať proti Rusom. Na jar 1943 pôsobila jedna rýchla slovenská divízia na Kryme a jedna záložná divízia v Bielorusku pri Minsku a Slucku. Jej príslušníkom bol tiež Jozef Serafín.

SkryťVypnúť reklamu

Už pri transporte slovenských vojakov vlakom zažili naši prvú naozajstnú vojenskú akciu. Smrti unikli len vďaka tomu, že ich Bielorusi ušetrili. Vlak zostavený zo starých ´dobytčákov´, ktoré boli vystlané obyčajnou slamou, plný ostrihaných ´vygúľaných´ nováčikov, išiel pokojne po bieloruskom vidieku. Otecko sa pozeral dverami, a čo nevidí. Na poľnej ceste mužik s drevenou trojkolkou sa zastavil, otočil sa smerom k vlaku a mocno žehná celý vlak ako nejaký pop. Asi dopredu vedel, čo sa chystá. A skutočne, onedlho vlak narazil na míny a predná časť sa vykoľajila. Iný vlak, ktorý išiel pred nimi s nemeckými vojakmi, však Bielorusi vystrieľali.

Naša divízia sympatizovala s bieloruským národom, a preto bola pre Nemcov veľmi nespoľahlivá. Rozhodli sa ju odveliť v druhej polovici roka, presunúť do Talianska a premenovať na technickú brigádu. V Taliansku slovenskí spolubojovníci prežili americké kobercové bombardovanie. Jedna bomba dopadla len niekoľko krokov od otca. Akýmsi zázrakom nevybuchla.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina Slovákov chcela prebehnúť na druhú stranu frontu. Najlepšia príležitosť bola v talianskych horách. Niektorým sa to podarilo len s nasadením života. Skupina Serafin, Hurban, Radosa, Brezina za výdatnej pomoci talianskych partizánov narazila po dlhšom pochode na prvé organizované jednotky anglickej armády. V horách spoznali hlad. V ďalšej skupine bol Ján Lazur, žijúci vo Vranove n. T. na sídlisku. Od tej chvíle sa začala písať celkom iná kapitola ich života.

Rád by som poukázal na to, že obaja títo chlapci zo Zemplína sa stali príslušníkmi západných spojeneckých armád. V Afrike v Alžírsku sa dozvedeli od juhoslovanských partizánov, že na Slovensku vypuklo ozbrojené povstanie proti Nemcom. To ich veľmi motivovalo v ďalšom postupe.

Vo Veľkej Británii boli pridelení k československej obrnenej brigáde. Od 2. októbra 1944 sa zúčastnili obliehania francúzskeho Dunkerque. Pri jednom z našich útokov bol Ján Lazur zranený a Jozef Serafin ho odviezol "vlastnou" vojenskou sanitkou do nemocnice v Saint-Mer. Následne bol Ján Lazur vyznamenaný vojnovým krížom. Trvalo ešte necelý rok, kým obaja vkročili do západných Čiech.

SkryťVypnúť reklamu

Môj dedo Michal už nežil, bol ranený delostreleckým granátom. V jeho tele uviazlo 12 črepín. Bolo to blízko frontu, ktorý sa tiahol mezi Lomnicou a Kamennou Porubou na jednej strane a Sačurovom a Davidovom na strane druhej. Porubská stará mama si myslela, že jej syn Jožko je tiež dávno mŕtvy. Celé roky nemal žiadnu možnosť dať o sebe vedieť.

Pred piatimi rokmi udelila Francúzska republika niekoľkým vybraným bojovníkom, vrátane môjho otca, Diplom za oslobodzovanie Francúzska k 55. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny. K 60. výročiu vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii vymenoval francúzsky prezident Chirac 10 bojovníkov z Českej republiky za rytierov francúzskej čestnej légie a zároveň menovaní dostali Rád čestnej légie ako najvyššie francúzske štátne vyznamenanie. Medzi nimi bol i major Jozef Serafin.

Dňa 6. 6. 2004 sa konal v Normandii slávnostný vojensko-politický ceremoniál. Zúčastnili sa ho žijúci vojnoví veteráni, ktorí bojovali na západnom fronte, ďalej 17 hláv štátov (Bush, Putin, Chirac, atď.) a 11 zástupcov armád celého sveta. Pri tej príležitosti prezident Jacques Chirac osobne odovzdal Rád čestnej légie genmaj. Antonínovi Špačkovi za Českú republiku a genmaj. Antonínovi Petrákovi (predsedovi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov) za Slovensko.

Toto slávne jubileum si pripomína z účastníkov bojov ani nie celá polovica. Z tohto dôvodu by som chcel pripomenúť nielen pamätníkom, ale hlavne mladšej generácii, aby nezabúdala na rozhodujúcu dobu, ktorú účastníci zahraničných armád prežívali na mnohých úsekoch frontov.

Toho roku si pripomíname:

Január - 60 rokov od najvýznamnejších bojov nášho delostrelectva pri Jasle.

Jún - 60 rokov od vylodenia spojeneckých armád v Normandii, ktorého súčasťou bola aj naša obrnená brigáda.

August - 60 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania.

Október - 60 rokov od začiatku bojov o Dukliansky priesmyk.

To všetko nás zaväzuje k tomu, aby sme si dôstojne uctili pamiatku 360-tisíc našich spoluobčanov Československej republiky, ktorí položili svoje životy v 2. svetovej vojne, a aby sme vzdali úctu tým, ktorí tento zápas priviedli do víťazného konca.

Som rád, že môžem týmto skromným príspevkom pripomenúť udalosti, o ktorých sa málo vie, málo hovorí a azda i menej píše. Aj naši vojaci sa svojimi skutkami zaslúžili nemalou mierou o porážku fašizmu.

Otec mi povedal, že každý deň na fronte sa modlil k Bohu, lebo je veriacim greckokatolíkom davidovskej farnosti, za prežitie a šťastný návrat do vlasti. Keď sa tak stalo, išiel sa v lete 1945 poďakovať na pobožnú púť (odpust) do Domažlíc (Kopček svätého Vavrinca). Večer bola ľudová veselica. Tam poznal 21-ročné dievča z Prahy - moju matku.

Keď televízia vysielala priamy prenos z ceremoniálu v Normandii, bol to obrovský zážitok vidieť starého otca pochodovať v šíku vo vojenskom mundúre spolu s ostatnými veteránmi, niektorí o palici, iní na invalidnom vozíku, všetci mali vyše 80 rokov. Keď som bol s otcom na francúzskej ambasáde v Prahe, vzdala nám francúzska čestná stráž poctu zbraňami.

Rád som chodieval z Čiech na východné Slovensko k svojej babke. Aj ja som chodil pásť ovce so známym porubským bačom Dudašom v čase, keď som ešte nevedel čítať. Naučil som sa hrať na husliach starým zemplínskym štýlom. Raz som vystúpil ako primáš muziky parchovianskeho folklórneho súboru na známych slávnostiach v Strážnici na Morave. Ďakujem Bohu, že som mohol napísať tento príbeh.

Autor: Jiří SERAFIN

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 57 645
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 074
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 653
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 440
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 930
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 146
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 899
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 140
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 95 252
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 973
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 491
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 815
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 210
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 839
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 175
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 95 252
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 973
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 491
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 815
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 210
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 839
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 175
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu