BRATISLAVA. „Pokiaľ ide o kvalitu diplomových prác, patrí to školám, aby to hodnotili a pedagógom a nie politickým stranám. (...) Nepoznám detaily prípadu Stanislava Kubánka a opakujem, politická strana tu nie je na to, aby sa zaoberala tým, či je to tak, alebo onak."
Toto je reakcia predsedu Smeru a premiéra Roberta Fica na otázky ohľadom krajského predsedu Smeru a poslanca parlamentu Stanislava Kubánka.
Ten podľa zistení SME v bakalárskej práci obhájenej pred necelými dvoma mesiacmi skopíroval celé odstavce z knihy Manažment od autora Mikuláša Sedláka bez toho, aby ich citoval. Plagiátorstvo tohto typu školy netolerujú. Kubánek dokonca na začiatku práce vyhlásil, že ju pripravil samostatne a že priznáva zdroje, z ktorých cituje.
Mlčí už dva dni
Sám poslanec, ktorý získal na základe práce v 57 rokoch titul bakalár, neodpovedal druhý deň za sebou na otázky cez e-mail a nedvíhal mobil. Už v pondelok pritom SME sľúbil, že odpovie.
Po limuzínach sú v móde vysokoškolské tituly, tvrdí Lukáš Fila.
„Keď je to tak, ako tvrdíte, určite to nie je príjemné. V každom prípade treba vec vnímať korektne v kontextoch bakalárskej práce. Poctivosť v štúdiu je nepochybne hodnota, ktorú treba hľadať. Takto interpretovaná vec mi však prebežne pripadá ako z vašej strany jednoznačne účelová a vykonštruovaná," povedal o Kubánkovi predseda klubu Smeru Miroslav Číž.
Člen výboru pre vzdelanie
Kubánek je členom parlamentného výboru pre vzdelanie. Jeho podpredsedníčka Oľga Nachtmannová (Smer) jeho prípad hodnotiť nechcela. Sama je vysokoškolskou učiteľkou. „Ja absolútne nedovolím študentom, aby preberali texty."
Uvádzať citácie je podľa nej základnou povinnosťou študenta a plagiáty im vracia na prepracovanie.
Bankovní institut, vysoká škola (BIAK), kde Kubánek dostal bakalársky titul, je podľa vicprezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Jána Bujňáka „škola za všetky drobné, ktorá nemá čo robiť na Slovensku".
Kritizovala ju aj česká akreditačná komisia, ktorá má nad ňou dohľad. Podľa správy našla v jej pobočkách „závažné nedostatky" - a to aj na Slovensku.
„Obhájené bakalárske práce skôr zodpovedajú nárokom vzdelávacích programov vyšších odborných škôl," napísala komisia v apríli a škole pohrozila potrestaním.
Šéfka komisie Vladimíra Dvořáková SME povedala, že nepovažujú za šťastné, keď si takto ich školy vytvárajú pobočky v iných štátoch. Slovenská akreditačná komisia na školu nemá žiadny dosah.
V slovenských pobočkách školy v apríli študovalo 3982 študentov. Platili si školné od 706 do 830 eur za semester.
„Názor pána viceprezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Bujňáka nekomentujeme," napísal Milan Hudec z kancelárie prorektora BIVŠ pre Slovensko.
Škola tvrdí, že nedostatky zistené českou akreditačnou komisiou na Slovensku boli odstránené do konca augusta.
Autor: wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári