Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Rozhodnutie Ústavného súdu o zrušení komunálnych volieb v obci Svinia prijala starostka obce Eva Nawratová s rozpakmi. Takéto rozhodnutie nečakala. Svoju opätovnú kandidatúru zváži.
SVINIA. Komunálne voľby v obci Svinia (okres Prešov), v ktorých zvíťazila Eva Nawratová (nez.), sú v celom rozsahu neplatné. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS). Vyhovel tak sťažnosti Emílie Rokytovej a spol.
"Namietali neústavnosť a nezákonnosť volieb starostu obce Svinia a poslancov obecného zastupiteľstva obce Svinia konaných 27. novembra 2010," informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová.
Obec do nových volieb povedie E. Nawratová. Tá získala 298 hlasov, organizátorka petície E. Rokytová (ĽS-HZDS-SNS) skončila druhá v poradí s počtom 175 hlasov.
"Dozvedela som sa to iba pred chvíľou. Takýto výsledok som nečakala. Práve naopak," tvrdí E. Nawratová, ktorú dedinčania obvinili z kupovania hlasov osadníkov. Ona to odmieta.
Podľa nej bola petícia zmanipulovaná, pracovníci súdu urobili chybu tým, že vypočuli iba členov volebnej komisie. Odstúpiť nemieni, v nových voľbách sa vraj nebude znova uchádzať o priazeň voličov. "Po tom všetkom, čo som prežila, do nových volieb nepôjdem a ani sa nebudem právne brániť," uviedla.
V novembrových voľbách kandidovala s úmyslom pomôcť Rómom "vytiahnuť ich z tej biedy". Kedysi pracovala v osade ako komunitná sociálna pracovníčka, má s nimi dobré vzťahy: "Dokážem ich postaviť do pozoru."
Boja sa teroru
Po vyhlásení výsledkov novembrových volieb sa v obci rozpútali vášne. Členovia okrskovej volebnej komisie, okrem jedného, nepodpísali zápisnicu. Osadníci, ktorí tvoria majoritnú časť, prejavovali nadšenie. Časť obyvateľov bývajúcich v obci bola nespokojná. Preto pár dní po voľbách zvolali protestné zhromaždenie pred obecným úradom.
Dedinčanom sa nepáčil priebeh volieb. Argumentovali tým, že víťazka si hlasy kupovala a prišlo voliť takmer sto percent obyvateľov osady a vyhrala teda ich kandidátka. Svoju nespokojnosť vyjadrili v liste zaslanom prezidentovi, šéfovi parlamentu, premiérke a sťažnosť zaslali aj na Ústavný súd.
V obci žije 1 666 obyvateľov, z toho Rómov 955. Voličov je 942 a z toho 398 Rómov. "Negramotní a sčasti sfetovaní rómski voliči, terorizovaní miestnou skupinou úžerníkov, si zvolili svoju kandidátku na starostku obce, ktorá im pred voľbami dávala nereálne sľuby - lukratívne miesta na obecnom úrade, v škole a ostatných inštitúciách, ktorých zriaďovateľom je obec. Úžerníci, ktorí doteraz terorizovali iba Rómov, budú terorizovať celú dedinu," napísali v sťažnosti.
Terajší ortieľ ÚS niektorých dedinčanov potešil: "Som rád. Uvidíme, čo bude ďalej," uviedol 72-ročný František Miščák.
Osadníci: My chceme iba ju
Obyvateľom osady sa neplatnosť hlasovania nepozdáva: "My chceme len ju, lebo nám veľa pomohla. Očakávame, že nám dá urobiť v osade cesty, vybuduje studňu," uviedli manželia Jarmila a Ján Horváthovci.
Čo v prípade neplatných volieb
Funkciu starostu v obciach, kde Ústavný súd SR vyhlásil vlaňajšie komunálne voľby starostu za neplatné, by mali zastávať predchádzajúci starostovia.
Ak predchádzajúci starosta viesť obec z nejakého dôvodu nemôže alebo nechce, preberie vedenie obce zástupca neplatne zvoleného starostu.
Ústavný súd vyhlásil tento týždeň za neplatné voľby starostov v troch obciach. V utorok 22. februára vyhlásil za neplatné minuloročné novembrové komunálne voľby starostu v obci Nový Tekov a o deň neskôr, v stredu 23. februára, označil za neplatné voľby starostu v obci Svinia a v obci Trebichava (okr. Bánovce nad Bebravou).
Zástupca starostu alebo predchádzajúci starosta plnia úlohy starostu až kým starosta zvolený v nových voľbách nezloží sľub.
Nové voľby vyhlási predseda Národnej rady SR. V prípade spomínaných troch obcí ich termín ešte nie je známy.
Hneď po vlaňajších obecných voľbách bolo jasné, že voľby sa zopakujú v 24 obciach, pričom v 17-tich z nich musia ešte raz voliť starostov. Nové voľby v nich vyhlásil predseda parlamentu Richard Sulík na 12. marca.
Ústavný súd SR dostal na minuloročné voľby do orgánov samosprávy obcí 139 sťažností na ich nezákonnosť a neústavnosť. Je to doteraz najvyšší počet doručených volebných sťažností v histórii Ústavného súdu a bol prekonaný rekord z rokov 2006 – 2010, keď bolo podaných 137 sťažností.
Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí o viacerých dôvodoch na vyhlásenie nových volieb. Predseda NR SR ich vyhlási, ak sa v niektorej obci z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby podľa zákona, alebo ak Ústavný súd SR vyhlási voľby za neplatné, alebo zruší výsledok volieb.
Voľby sa zopakujú tiež v prípade, že vo voľbe starostu obce alebo primátora mesta dostali kandidáti rovnaký počet hlasov. Nové voľby sa napokon konajú i v prípadoch uvoľnenia poslaneckého postu, na ktorého nie je náhradník a tiež po uvoľnení funkcie starostu obce či primátora mesta.
Starostov, primátorov a poslancov zastupiteľstiev obcí a miest sme volili vlani 27. novembra.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári