SEDLICE. V obci Sedlice v okrese Prešov dnes slávnostne sprístupnili náučný chodník Dunitová skalka, ktorý je vzácny svojim rastlinstvom.
Na vrchol s prevýšením 70 metrov vedú dve rôzne náročné trasy, na ktorých je spolu osem zastávok s náučnými panelmi. Dlhšia trasa meria 2 420 metrov, kratšia 2 300 metrov, rozdiel je skôr v členitosti terénu.
Práce organizovala obecná samospráva, projekt vznikol v roku 2009 a mohol uspieť vďaka finančným darom od sponzorov a pomoci od Komunitnej nadácie Veľký Šariš. Odborným garantom bolo Regionálne centrum Štátnej ochrany prírody a krajiny SR so sídlom v Prešove.
Starosta obce Imrich Krajňák pre agentúru SITA uviedol, že do dobrovoľníckych prác sa zapojilo asi 15 ľudí z obce, boli medzi nimi aj poslanci. Na trase je na každej z ôsmich zastávok altánok, lavičky, ohnisko, stojan na odpadkový kôš a panoramatický panel.
Milovníci prírody sa na ich náučnom chodníku postupne dozvedia zaujímavosti o obci, je tam aj mapka regiónu, základné informácie o ochrane prírody, o krajine, faune a flóre.
Dunitová skalka obsahuje špeciálnu horninu, na ktorej sa darí vzácnym druhom rastlín, ako sú slezinník klinovolistý a slezinník nepravý, vhodné prostredie pre svoj rast tu našiel aj sladič obyčajný. Tieto rastliny patria k vzácnym papradinám.
Samospráva sa v týchto dňoch pustila aj do regenerácie centra obce. Pred dokončením je výstavba hasičskej stanice a rozpracovanú majú rekonštrukciu základnej školy.
V Sedliciach žije aktuálne 1 025 obyvateľov. Podľa Krajňáka, ktorý je tretie volebné obdobie starostom, patrí obec k tým väčším v okrese a zatiaľ im obyvateľov neubúda. Mladí tu ostávajú, zakladajú nové rodiny a preto o budúcnosť obce nemá starosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári