Korzár logo Korzár Prešov

Hrádzu Domaše sprístupnia pre peších a cyklistov po 24 rokoch

Hrádza vodnej nádrže Domaša, ktorá spája rekreačné strediská Dobrá a Monika, bude po 24 rokoch opäť prístupná pre peších a cyklistov.

Priehradný múr otvoria pre verejnosť po 24 rokoch.Priehradný múr otvoria pre verejnosť po 24 rokoch. (Zdroj: Ingrid Timková)

KVAKOVCE. Cestu na hrádzi vodnej nádrže Domaša bude môcť po 24 rokoch znovu využívať verejnosť.

Predseda komisie cestovného ruchu Obecného zastupiteľstva v Kvakovciach, okres Vranov nad Topľou, Antonio Janev dnes informoval o dohode obce so Slovenským vodohospodárskym podnikom, že od 16. júla bude cesta na priehradnom múre otvorená v stanovenom režime pre chodcov a cyklistov. Motorové vozidlá po nej nebudú môcť prechádzať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Verejnosť bude môcť po priehradnom múre voľne prechádzať. Spája dve významné strediská Domaše - Dobrú a Moniku. Starší chatári si ešte určite pamätajú, ako sa tu dalo niekedy voľne korzovať. Myslíme si, že otvorenie priehradného múru prispeje k rozvoju cestovného ruchu na Domaši," povedal Janev.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhnú sa 16-kilometrovej obchádzke

Zdôraznil, že ak sa chcel niekto presunúť z jedného strediska do druhého, musel absolvovať zhruba 16-kilometrovú trasu. Otvorením priehradného múra vznikajú nové možnosti hlavne pre peších turistov i cyklistov.

"Mám tu chatu od roku 1968 a viem, že uzatvorenie tejto cesty znepríjemnilo život viacerým ľuďom. Sú prípady, že niekto z rodiny má chatu na tejto strane a druhý na Monike a keď sa chceli cez dovolenku navštíviť, museli ísť dokola," povedal chatár z Kvakoviec Milan Reich.

Dodal, že sprístupnenie cesty výrazne prispeje aj rozvoju stredísk, lebo sa tu konajú kultúrne a spoločenské akcie a takto ich budú môcť navštevovať rekreanti z oboch stredísk.

Trasu vyskúšajú na cyklopodujatí

Slávnostné otvorenie cesty sa uskutoční v sobotu pri príležitosti cykloturistického podujatia Okolo Domaše. Štart je naplánovaný na 10. hodinu v stredisku Dobrá, kde je i cieľ. Podujatie už po 4-krát organizuje Občianske združenie MEGA a očakávajú na ňom približne 600 účastníkov.

SkryťVypnúť reklamu

"Trasa prvýkrát vedie po ceste na priehradnom múre. Meria približne 45 kilometrov a prechádza cez osem rekreačných stredísk. Je vhodná pre všetky kategórie, doteraz najmladší účastník, ktorý ju absolvoval, mal šesť rokov, tento rok máme napríklad prihláseného 78-ročného cyklistu," povedal organizátor podujatia Martin Pipa. Dodal, že v stredisku sa napokon uskutoční kultúrny program.

Veľkým problémom je nízka hladina

Predstavitelia obce Kvakovce dnes konštatovali, že pomerne veľkým problémom, ktorý nepochybne ovplyvňuje cestovný ruch, je výška hladiny vodnej nádrže. Pri nízkom stave, ktorý je napríklad v týchto dňoch, vznikajú najmä v hornej časti nádrže medzi plážami a vodou rozsiahle bahnisté plochy.

V tejto súvislosti obce okolo Domaše požiadali vodohospodárov o zmenu manipulačného poriadku, aby sa vypúšťalo menej vody.

SkryťVypnúť reklamu

"My by sme chceli mať zagarantovanú nejakú minimálnu hladinu počas letnej turistickej sezóny, aby sme mali zabezpečený stav, aby boli funkčné strediská," povedal hlavný kontrolór obce Kvakovce Radovan Kapraľ.

Vodná nádrž Domaša zasahuje do územia okresov Vranov nad Topľou a Stropkov. Zatopená plocha nádrže predstavuje asi 1510 hektárov. Zemná sypaná hrádza priehrady má výšku 35 metrov a dĺžku 350 metrov.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Jahody dováža výrobca džemov z Moldavska, šípky z Nemecka
  2. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  3. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  4. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  6. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  7. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  8. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  1. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  2. Nová číselná lotéria od TIPOSu Všetko alebo nič
  3. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  4. Apolka horí!
  5. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  6. Fejtón o móde od Emmy Tekelyovej a TOP trendy na jeseň a zimu
  7. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich
  8. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty?
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 14 043
  2. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 6 514
  3. Keď sa z brigády stane kariéra 4 351
  4. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 4 128
  5. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 4 109
  6. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 4 092
  7. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 2 721
  8. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 1 396
  1. Ján Kušnír: Kolaps na D2 pokračuje
  2. Juraj Sališ: Krysár Alojz
  3. Anton Lisinovič: Skautík na výprave (32.diel) - Kriváň
  4. Igor Vojtek: Prečo niektorí používajú YouTube na diskreditáciu, a čo z toho majú?
  5. Emil Fitoš: NASES by mala detailne vysvetliť prebiehajúce súťaže
  6. Ondřej Havelka: Unikátní synkretismus západoafrického vodunu a křesťanství
  7. Ján Valchár: Ukrajinská vojna sa presunula na Sibír
  8. Monika Albertiová: Šokujúca pravda o Slovensku. Nikto ti nepomôže! (HA, HA, dám ti aspoň lajk)
  1. Ján Valchár: Fantastické správy z Ukrajiny (a Ruska, hahaha!) 21 826
  2. Radoslav Záhumenský: Tento hrad je len hodinu od Bratislavy a patrí medzi najkrajšie zrúcaniny Slovenska! 🏰 15 618
  3. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije! 9 465
  4. Monika Albertiová: Konsolidácia? Ľudia nemajú čo žrať, a Kuffa? Ide sa na gardistov hrať! 9 351
  5. Jan Dermek: 26.9. - Sviatok svätého Farizeja 7 078
  6. Peter Franek: Zlá správa pre Uhríka s Mazurekom. 5 195
  7. Ján Valchár: Gerasimova doktrína a jej posledná možná fáza 5 059
  8. Jozef Černek: Premiéra, potlesk… a na druhý deň umývam záchody 4 649
  1. Věra Tepličková: Zvrat to ozaj nečakaný, Oskar je vraj uprataný
  2. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije!
  3. Roman Kebísek: Vincent van Gogh kreslil steblami trstiny, ktoré sám zbieral a orezával
  4. Věra Tepličková: Keď vo filme hasiči, skĺznu dole po tyči,
  5. Marian Nanias: "Tí zlí Bruselskí úradníci....."
  6. Dušan Koniar: Za čem númera? vsjo jásno
  7. Roman Kebísek: Povstalec Šulek pred popravou r. 1848 poslal pozdrav sestre – starej mame Štefánika
  8. Dušan Koniar: Kam by chcel, tam ho nepozvú. Kam áno, tam nejde
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu