Krajský súd vyhodnotil zmluvnú pokutu 333 eur v štandardnej zmluve o využívaní služieb mobilného operátora ako neprijateľnú. Rozhodnutie je právoplatné a spoločnosť nesmie zmluvy s takou podmienkou uplatňovať.
PREŠOV. Štyridsaťdeväťročný Ján Bakoš z Prešova dokázal takmer nemožné. Bez právnického vzdelania a bez služieb advokáta vyhral spor s mobilným operátorom.
Ten od neho žiadal nielen zaplatenie pretelefonovanej sumy, náhrady škody, ale aj o zmluvnú pokutu za nedodržanie zmluvy.
„Dostal som sa do veľmi ťažkej životnej situácie, takmer som oslepol. Prišiel som o prácu a nemal som z čoho platiť mesačný paušálny poplatok. Preto ma zažalovali. Napriek tomu, že mi dali telefón za korunu, chceli zaň okolo 130 eur,“ povedal nám víťaz sporu.
Sám však spočiatku nepredpokladal, že uspeje. Čítať dokáže iba s lupou, no napriek tomu si tento vyštudovaný ekonóm preštudoval zákony a bránil sa na súde.
Pretelefonovanú sumu uhradiť musí, pokutu však nie. A firma už nesmie takúto klauzulu o zmluvnej pokute zakotviť do zmlúv, ktoré dáva podpisovať novým klientom.
A ani si uplatňovať jej plnenie na žiadnom súde na Slovensku. Súdy by už takúto žalobu nemali prijať. Inak by podporili nezákonný stav.
Pokuta musí zo zmluvy von
Peter Straka bol predsedom senátu Krajského súdu (KS) v Prešove, ktorý v súdnom spore rozhodol v prospech J. Bakoša.
Podľa neho si dodávateľ služby do zmluvy so spotrebiteľom zakotvil neprijateľnú zmluvnú pokutu.
Preto sa rozhodol upriamiť pozornosť na túto problematiku: „Existuje totiž nezanedbateľné nebezpečenstvo, že priemerný spotrebiteľ nepoukáže na neprijateľnosť zmluvnej podmienky.“
Najmä v prípadoch, keď spotrebiteľ podpíše zmluvu o službe s dlhodobou viazanosťou a množstvom podmienok rozpísaných na niekoľkých stranách.
Kontrolu nad dodržiavaním nerobí súd
Rozsudok je právoplatný, napriek tomu mobilný operátor ako dodávateľ služby naďalej používa takúto zmluvnú pokutu. Podobné klauzuly v zmluvách majú aj ďalšie spoločnosti.
„Ak súd právoplatne rozhodne o neprijateľnosti zmluvnej podmienky, dodávateľ ju nesmie jednoducho ďalej používať,“ vysvetlil sudca.
V prípade sporov medzi inými dodávateľmi a spotrebiteľmi však budú súdy rozhodovať v konkrétnej veci: „Účastníci konania však môžu tento právoplatný rozsudok vynesený senátom prešovského KS použiť pri argumentácii.“
To znamená, že každý zákazník, aj iného mobilného operátora by mal byť na súde úspešný.
Kontrola nad dodržiavaním súdneho rozhodnutia je v kompetencii orgánov vykonávajúcich dohľad. Súdy však nemajú povinnosť zasielať im právoplatné súdne rozhodnutia.
Straka upriamil pozornosť na nemecký právny systém, podľa ktorého môžu v tejto krajine sankcionovať dodávateľa pokutou až do 250-tisíc eur, ak neprijateľnú zmluvnú podmienku napriek zákazu používa.
„Prijali by sme právnu úpravu, podľa ktorej by sa majetkový prospech získaný z takýchto zdrojov odňal do štátneho rozpočtu. Malo by to výrazné preventívne účinky,“ uzavrel sudca.
Hovorca spoločnosti Orange Slovensko Richard Fides na margo rozsudku uviedol: „Proaktívne sme upravili zmluvné podmienky ešte v minulom roku. Toto súdne rozhodnutie v súčasnosti nemá vplyv na naše podmienky v poskytovaní našich služieb.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári