Štát v snahe rozhýbať ekonomiku podporuje zahraničných investorov stimulmi. Poskytuje im daňové úľavy aj dotácie na vytvorené pracovné miesta. Oveľa menej však podporuje domácich podnikateľov. Príkladom je aj nový mäsokombinát, ktorý nedávno otvorili v Prešove. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek (Smer) sľubuje, že v budúcnosti sa to zmení.
PREŠOV. Spoločnosť investovala do nového mäsokombinátu 3 milióny eur. Keď konateľ Štefan Poláček uvažoval o investícii a hľadal zdroje, zistil, že mu nikto nepomôže.
„Nepodporil nás štát, ktorý deklaruje pomoc domácim podnikateľom, nemáme dokonca nárok na eurofondy ani na daňové úľavy,“ zdôraznil konateľ.
Ani získať úver z banky nebolo jednoduché. Mäsokombináty sú totiž v bankách po minulých skúsenostiach na čiernej listine. Napokon sa im s ťažkosťami, ale predsa podarilo nájsť finančného partnera.
Zhruba 40 percent investície tvorí úver a 60 vlastné zdroje, pričom zamestnali 40 ľudí.
Podnikatelia musia čakať na nové výzvy
Počas návštevy ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v Šariši sme sa preto na pozadí príkladu tohto mäsokombinátu zaujímali, či rezortné ministerstvo plánuje v budúcnosti viac podporovať domáce firmy.
Problém sa totiž týka mnohých menších podnikateľov, ale aj farmárov.
„Programovacie obdobie na podporu projektov z EÚ alebo národných dotácií sa už končí, nové zdroje sa už negenerovali, preto nemohli dostať podporu. Čaká sa na nové výzvy a táto spoločnosť si to možno zle načasovala,“ myslí si Jahnátek.
Dodal, že nové úverové linky v rámci programu poľnohospodárskej politiky budú nastavené tak, aby pokryli aj prvovýrobu aj následné spracovanie produktov a predaj.
Prešovský mäsokombinát plánuje vyrábať denne 5 ton mäsových výrobkov, ale nechce ich predávať obchodným sieťam.
Ako zdôraznil konateľ Poláček, chce postupne vytvoriť sieť vlastných predajní. Tento trend chce podporovať aj štát.
„Podporíme spracovanie produktov z prvovýroby, a to cestou vlastnej siete predajní na regionálnych trhoch. Akonáhle sa totiž napoja na reťazce, tie ich tlačia dolu s cenou aj s kvalitou, a to nie je náš záujem,“ dodal minister.
Rezort má systémový plán
Minister Jahnátek tiež pripomenul, že rezort urobil prieskum trhu a zisťoval, akým potravinám dáva verejnosť prednosť.
V apríli z analýzy vyplynulo, že 52,2 percenta ľudí uprednostňuje domáce potraviny. O dva mesiace neskôr, po informovaní občanov o tom, aké nekvalitné výrobky sa privážajú na Slovensko, sa zase ukázalo, že až 80 percent spotrebiteľov je ochotných si priplatiť viac peňazí za kvalitnejšie výrobky z domácich surovín.
„Myslenie ľudí sa začína meniť, a to nás teší. Proces nastavenia tohto trendu bude zložitý a dlhodobý. Obchodné reťazce realizujú až 80 percent predaja potravín cez svoje siete. Rokujeme s nimi o tom, ako zvýšiť podiel domácich potravín, ale bude to v horizonte možno 2-3 rokov, lebo teraz ani nie sme schopní z prvovýroby naplniť dopyt,“ vysvetlil Jahnátek.
Chovy domácich zvierat sú zdecimované. Ani rastlinná výroba nie je na takej úrovni, aby výrobcovia vedeli pokryť celkový sortiment potravín.
„Začať musíme len s takzvanými nábehovými krivkami domácej spotreby. Až keď sa prvovýroba a spracovanie rozhýbe a štát na to vytvorí podporné programy, kapacity sa zvýšia. Druhá vetva aplikácie pôjde cez vlastné siete predajní. Tieto dve línie sa nedajú od seba oddeliť,“ opísal systémové východisko minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári