Liečba Prešovčanov po konzumácii slivovice s obsahom metylakoholu by sa mohla zdať príjemná, keďže celý deň musia popíjať medicínsky alkohol. Opak je však pravdou. Pacienti sú už niekoľko hodín naliati protilátkou metanolu, sú z toho unavení a pridružili sa im zažívacie ťažkosti.
PREŠOV. Štyria z ôsmich Prešovčanov, ktorí pili pančovanú slivovicu z Čiech na súkromnej oslave päťdesiatky v Kapušanoch (okres Prešov), objednanej cez internet, mali aj včera ráno pozitívny nález metylalkoholu v krvi.
U ďalších štyroch boli výsledky negatívne napriek tomu, že tiež požili českú slivovicu.
Existuje viacero hypotéz, prečo sa u nich otrava neprejavila. „Tolerancia voči akejkoľvek látke je individuálna,“ uviedol prednosta internej kliniky primár I. interného oddelenia Marián Babčák.
Z neustáleho pitia sú unavení
Pacienti sú z liečby protilátkou metanolu, teda medicínskym alkoholom, výrazne unavení.
Od rána do večera musia každú hodinu niečo vypiť. „Je to náročné aj na psychiku i zažívací trakt,“ poľutoval svojich pacientov primár.
Lekársky alkohol neutralizuje nepriaznivý účinok metylakoholu, ktorého výsledným produktom metabolizmu je kyselina mravčia v tele a tá pôsobí toxicky na mnohé orgánové systémy, vrátane centrálne nervového systému, očí, pečene a obličiek.
Alkoholom sa snažia metanol z tela odstrániť a eliminovať ho: „Paradoxne, po podávaní alkoholu sa doba odbúravania metylalkoholu spomaľuje. Preto si myslíme, že je nález u našich pacientov ešte pozitívny. Ale hodnotíme ho ako ľahkú formu.“
Oslávenec, ktorý oslavu organizoval a alkohol objednal, sa odmietol vyjadriť a chce zostať v anonymite.
Lekári nič nepodcenili
Všetci pacienti sa podrobili aj ďalším vyšetreniam u očného aj neurologického špecialistu, ktoré dopadli dobre.
Primár Babčák uviedol, že v liečbe naďalej hospitalizovaných budú pokračovať podľa štandardných postupov.
Pacienti dostávajú podpornú infúznu liečbu a dvakrát denne im robia laboratórne testy.
Ide o analýzu, ktorá sa robí pri ľahkých formách otráv a nepotvrdila žiadne príznaky postihnutia.
Šesť mužov a dve ženy prišli v nedeľu do nemocnice na výzvu polície. Nepociťovali žiadne ťažkosti, sami by lekárov nevyhľadali. Napriek tomu internisti nenechali nič na náhodu a okamžite začali s liečbou.
Príznaky sa totiž u nich mohli objaviť aj neskôr. Po prepustení by si mali dať urobiť kontrolné vyšetrenia vnútorného prostredia organizmu, pečene a obličiek.
Tréning nepomáha
Domnienky, že pijan má v tele viacero enzýmov, ktoré odbúravajú v tele alkohol, sa potvrdiť nedajú.
„Nestretol som sa s tým v odbornej literatúre,“ uviedol primár Marián Babčák, ktorý je aj krajským internistom.
Nevie si vysvetliť, ako je možné, že polovica hospitalizovaných vzhľadom na množstvo fliaš pančovanej slivovice s obsahom metanolu na oslave má výsledky pozitívne: „Jedine, že majú nejaký lepší metabolizmus. Metabolizuje sa to enzýmom, ktorý sa volá alkoholdehydrogenáza, ktorý má každý v pečeni a odbúrava alkohol aj metylalkohol. Závisí to aj od jeho koncentrácie v nápoji.“
Podľa neho určitá tolerancia voči alkoholu môže byť aj geneticky predispozične daná: „To znamená, že sú ľudia, ktorí vypijú aj liter alkoholu a klinicky sa na nich nemusí nič prejaviť. A sú typy ľudí, ktorí majú menšiu enzymatickú výbavu a po jednom alebo dvoch poldeci alkoholu majú problém. Buď osobnostný, sociálny alebo zdravotný.“
Metyalkohol nie je látka, s ktorou sa organizmus bežne stretáva. Tolerujeme sodík, draslík, chloridy, uhlík, vápnik – z čoho sa skladá naše telo.
„Ale sú aj látky, s ktorými sme sa nestretávali. Sú toxického charakteru, a preto voči nim nemáme toleranciu, sú to jedy. A tie v rôznej koncentrácii vyvolávajú určité klinické príznaky. Môže sa stať aj to, že u predisponovaného jedinca tá malá koncentrácia môže spôsobiť závažné problémy. Preto každý z nás inak reaguje a preto ten vysoký počet úmrtí v Čechách a rôzne prejavy postihnutia,“ dodal primár Babčák.
V minulosti nebol dôvod na to, aby sa vypracovala podrobnejšia štúdia k tomuto problému: „Teraz je spoločnosť postavená pred novú výzvu, ako tomu zabrániť. To nie je zdravotnícky, ale spoločenský problém.“ Počas svojej 30-ročnej praxe v nemocnici nezažil pacientov s takouto diagnózou. Mali skôr pacientov, ktorí požili iné chemikálie.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári