Agentúrny text sme doplnili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Pred Divadlom Jonáša Záborského sa zišlo okolo 800 protestujúcich z Prešova, Sabinova, Vranova nad Topľou, Hanušoviec, Bardejova, Popradu, Kežmarku a dokonca aj z Košíc. Transparentmi aj skandovaním dali jasne najavo, že naďalej trvajú na svojich požiadavkách a ponuku vlády odmietajú prijať.
V dave to vrelo. Zamestnanci diskutovali o ponuke vlády na 5-percentné zvýšenie miezd v roku 2013. Tiež o nerovnakých sumách, o ktorých hovoril premiér Róbert Fico a ministri financií aj školstva. Vraj nech rátali zhora aj zdola, sprava aj zľava, nedokázali vypočítať rovnaké sumy. Najprv sa hovorilo o 50-60 eurách k platom, v pondelok už o o 92 eurách.
„Chceme bojovať ďalej, ide nám aj o postavenie učiteľa v spoločnosti. Ukázalo sa, že s vládou nemáme spoločné priority,“ povedala nám učiteľka z Drienova (okres Prešov).
„Medzi učiteľmi to vrie, máme silnú podporu a keď to bude nutné, pôjdeme znova do ostrého štrajku. Každá reforma nám priniesla len nové problémy, nemáme učebnice, pomôcky, finančne zaťažujeme rodičov a pritom vraj máme štátom garantované školstvo. Tak nech také konečne naozaj je,“ myslí si Eva Vardžíková zo Sabinova.
Dodala, že nevie, odkiaľ prišli ministri na sumu priemerného platu. „V našom regióne je na základných školách priemer okolo 600 eur, ale začínajúci učiteľ má pod 500 eur,“ poznamenala Vardžíková.
Výsledkom protestu bola výzvaOdborový predák Pavel Ondek zdôraznil, že sa s vládou nedohodli a s ponukou 5-percentného zvýšenia miezd nesúhlasia.
„Chceme od vlády záruku rozvoja školstva aj vzdelávania pre naše deti,“ zdôraznil. Ako ďalej dodal, prepočet zvýšenia miezd, ktorý urobilo ministerstvo financií vychádza z počtu zamestnancov 62-tisíc v rezorte ministerstva školstva.
„My hovoríme za všetkých pracovníkov a tých je 82-tisíc, pričom priemerný plat vychádza na 802 eur. Keď minister financií hovorí o 11,2 % do taríf, zavádza verejnosť a my v tom vidíme zámer diskriminovať odborový zväz. Vyzerá to, že nám núkajú dosť, ale to nie je pravda,“ vysvetlil Ondek.
Podľa krajskej šéfky Rady združenia ZŠ, MŠ a ZUŠ Dariny Nagyovej, vláda nereagovala na žiadnu z požiadaviek na úpravu legislatívy ani dofinancovania školstva.
„Nie sú ochotní zaviazať sa k žiadnym záväzkom, že budú systémovo riešiť školstvo, preto ich chceme vyzvať k ďalším rokovaniam a doručíme im výzvu,“ konštatovala Nagyová.
Protest zamestnancov školstva v Prešove.
Pozrite si fotogalériu >>
Štrajk prerušili, ale nezrušiliNa zhromaždení prečítali výzvu smerom k vláde a ministrovi školstva, aby do 8. januára predložili víziu, čo bude ďalej so školstvom.
„Mala by presne obsahovať, aké finančné zabezpečenie bude na budúce roky. Štrajk sme prerušili, ale nezrušili. Chceme dosiahnuť pre školstvo viac,“ povedal na zhromaždení Ondek a z davu sa ozývalo nadšené skandovanie.
Odborári aj učitelia nevylučujú, že ak sa situácia nezmení ani po januárových rokovaniach, vstúpia znova do ostrého štrajku.
Foto: SITA/Viktor Zamborský
Ceny stúpajú, platy sú nízkeMedzi účastníkmi protestného zhromaždenia boli zastúpené takmer všetky vekové generácie učiteľov. Tí starší tvrdia, že učiteľský stav upadá, mladší zasa, že pravdepodobne v škole nezostanú napriek tomu, že by chceli.
Margita Holingová z Hanušoviec nad Topľou, ktorá učí už 23 rokov, tvrdí, že ceny stúpajú a platy sú stále veľmi nízke. Nepáčia sa jej ani podmienky, za akých musia učiť deti a zbytočné papierovanie, ktoré ich vraj nezmyselne zaťažuje.
Stredoškolský učiteľ s desaťročnou praxou z Prešova je presvedčený, že do školstva by sa malo viac investovať.
"Musíme sa snažiť, aby sa školstvo dostalo na úroveň minimálne školstva európskych krajín. Moja predstava platu je napríklad nejakých 700 eur v čistom," povedal učiteľ. Je presvedčený, že zamestnanci školstva by mali v protestoch pokračovať, aby dosiahli zlepšenie stavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári