Odborníci tvrdia, že vzťah k športom si dieťa pestuje najmä v predškolskom veku.
PREŠOV. V mnohých rodinách sa prirodzený temperament detí obmedzuje zákazmi. Výsledkom je, že si nájdu záľuby skôr pri elektronických hračkách. Nemusí to tak byť, ak je dieťa v predškolskom zariadení. Tam deti motivujú k istým výkonom. Napríklad pri takých olympijských hrách.
V súčasnosti mnoho detí trpí civilizačnými ochoreniami. Neskôr sa trápia aj s obezitou, a to len preto, že si nevytvorili správny vzťah k pohybu. Dospelí na to majú zásadný vplyv.
Na základe výskumov odborníkov je známe, že 3 až 6–ročné dieťa by malo pohybovým činnostiam venovať približne 60 percent času bdenia, teda aspoň 3 hodiny.
Deti uprednostňujú dynamické pohyby, beh, hádzanie, kopanie, bicyklovanie a plávanie. To všetko by mali rodičia podporovať namiesto zákazov a príkazov.
Rodičia často namiesto motivácie riešia s deťmi, že si zašpinili oblečenie, roztrhali nohavice či pokazili bicykel. Neuvedomujú si, že tým môžu negatívne ovplyvňovať vzťah k pravidelnému pohybu.
Vybojovali si odznaky
Dieťa, ktoré navštevuje predškolské zariadenie, je k pohybu vedené hravou formou. Napríklad v MŠ na Budovateľskej ulici v Prešove usporiadali malé olympijské hry.
„Zapojili sme všetky deti. Súťažili v triafaní snehovou guľou na terč, ťahali bobový záprah, stavali iglu zo snehu a plazili sa cez tunel, skákali cez olympijské kruhy a maľovali na sneh obrázky vrchnákmi z PET fliaš,“ popísala nám súťaženie plné smiechu a zábavy riaditeľka Eva Miklášová.
Všetci dostali potom diplomy a bronzové odznaky všestrannosti, aby im na túto zimnú olympiádu ostala spomienka, aj keď vyrastú.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári