V Nižnej Polianke pri Bardejove sprístupnili pamätnú izbu venovanú bojom prvej svetovej vojny. Do zbierky prispeli aj obyvatelia obce, ktorí vzácne zbrane či výstroj vojakov našli v miestnych lesoch. Obec verí, že expozícia priláka veľa domácich i zahraničných turistov.
NIŽNÁ POLIANKA. Stopy po bojoch prvej svetovej vojny sú zrejmé v každej obci regiónu severovýchodu Slovenska. Takmer v každej sa nachádza vojnový cintorín, a dodnes sú v miestnych lesoch zachované zákopové línie bojujúcich armád.
V Nižnej Polianke sa obec spolu s Klubom vojenskej histórie Beskydy pustili do vytvorenia expozície venovanej Karpatskému frontu počas rokov 1914 a 1915.
„Táto forma expozície je veľmi vhodnou pre náhodných turistov i ľudí, ktorých táto téma zaujíma. Predtým ako si pôjdu pozrieť zákopové línie, tak sa môžu prísť poučiť do týchto priestorov,“ priblížil predseda KVH Beskydy Martin Drobňák.
Pribudli uniformy a informačné panely
V expozícii sú vystavené zbrane, vojenská výstroj, časti oblečenia, ale aj repliky dobových uniforiem.
„V troch veľkých vitrínach sú umiestnené uniformy bojujúcich strán vojakov rakúsko-uhorskej armády a ruskej armády. Je tu dobová uniforma zdravotnej sestry, tiež uniforma vojaka nemeckej armády, ktorá bojovala neďaleko v mestečku Gorlice,“ povedal M. Drobňák.
Nové informačné panely môžu preniesť návštevníkov do bojov v Karpatoch.
„Návštevník nájde základné faktografické informácie ako I. svetová vojna zasiahla severovýchod Slovenska, čo bola Veľkonočná bitka v Karpatoch, koľko obetí si vyžiadala, ale aj o vojnových cintorínoch, ktoré tu vznikli v dôsledku bojov,“ dodal Drobňák.
Kúsky aj so súkromných zbierok
V Nižnej Polianke sa nachádzajú dva obnovené vojnové cintoríny z prvej svetovej vojny. V obci sa dva roky po sebe konali aj rekonštrukcie bojov. V tradícii pripomínania histórie chcú pokračovať.
Projekt pamätnej izby za zhruba 40-tisíc eur obec financovala cez poľsko-slovenský projekt „Pre pamäť budúcich generácií“.
„Tento kraj poznačila prvá svetová vojna. Pamätná izba má sprostredkovať túto históriu. Miestnosť je vhodná aj pre žiakov základných a stredných škôl, kde môžu mať externú hodinu dejepisu,“ reagoval starosta Ján Cundra (SDKÚ-DS).
Niektoré artefakty expozície priniesli aj obyvatelia obce.
„Rozšírili sme správu o príprave expozície a ľudia sami začali ponúkať veci, ktoré ponachádzali v lesoch.
Počítame s tým, že sa zbierka bude ďalej rozširovať,“ povedal J. Cundra.
V najbližšom čase má v expozícii pribudnúť aj premietanie dokumentov a informačný kiosk vo viacerých cudzích jazykoch.
Zistili sme
V Kružlovej majú pamätnú izbu artefaktov Údolia smrti
Súčasťou Obecného úradu v Kružlovej (okres Svidník) je aj miestnosť vojnových spomienok. Obec ju zriadila pred štyrmi rokmi. Vojnové artefakty pochádzajú z nálezov v okolí Údolia smrti.
„Ide o zbrane a muníciu, ktorá bola kompletne zrenovovaná a zakonzervovaná. Ide zhruba o 500 artefaktov. Tvoria ich najmä kovové veci, ktoré sa zachovali po sovietskych a nemeckých vojakoch. Máme tu aj niekoľko prilieb, bodákov a náčinia. Naším plánom je zbierku ďalej rozširovať,“ uviedol starosta Kružlovej Adrián Gužo (SDKÚ-DS).
Na rekonštrukciu obec získala príspevok vo výške zhruba 3-tisíc eur od rezortu financií. Malú expozíciu podľa starostu navštevujú domáci i zahraniční turisti.
„Je to dobrá možnosť na prezentáciu histórie i obce. Počas leta majú pribudnúť ďalšie exempláre, ktoré sú umiestnené v miestnej základnej škole. Malo by ísť o znehodnotenú muníciu do kaťuše,“ dodal Gužo.
V obci obnovili nedávno aj vojnový cintorín z prvej svetovej vojny za prispenia práce dobrovoľníkov v areáli miestneho cintorína.
iv
Exponáty. Súčasťou je pôvodná výzbroj, vystroj, či repliky vojenských uniforiem. Časť zbierky venovali miestni obyvatelia.
Foto: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári