PREŠOV. Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Solivar v Prešove sa stále nezačala, a to aj napriek tomu, že zhotoviteľa stavby Ministerstvo kultúry vybralo ešte v apríli 2011 a ukončený bol aj súdny spor, ktorý projekt brzdil.
Do Bratislavy o tom dnes prišiel informovať poslanec mesta Prešov za výbor mestskej časti Solivar, Soľná Baňa a Šváby Peter Krajňák.
Obyvatelia Prešova na obnovu bývalých soľných skladov, ktoré v roku 1986 vyhoreli, čakajú už vyše dva roky.
Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá patrí pod Slovenské technické múzeum v Košiciach. Podľa Krajňáka by sa kultúrna pamiatka mohla po rekonštrukcii stať srdcom Prešova. Na rekonštrukciu Solivaru bolo z regionálneho operačného programu vyčlenených takmer 2,5 milióna eur.
„Tieto prostriedky však doteraz neboli vyčerpané, napriek ukončenému súdnemu sporu a podpísaniu dodatku medzi ministerstvom pôdohospodárstva a ministerstvom kultúry,“ uviedol Krajňák.
Takto by mal vyzerať Solivar po oprave
Pozrite si fotogalériu >>
Termín sa posunul
Podľa tohto dodatku k poskytnutiu nenávratného príspevku sa posunul termín ukončenia projektu obnovy Solivaru z marca tohto roku do 30. septembra 2014.
Prešovský poslanec Krajňák však ani tento termín nevidí reálne. Ako uviedol, podľa zmluvy majú práce trvať dva roky, keďže ide o technicky náročnú stavbu termín do konca septembra budúceho roka je podľa neho šibeničný.
Niektorým poslancom Prešova sa však naťahovanie začiatku rekonštrukcie Solivaru nepozdáva. Stretnúť sa preto chcú s ministrom kultúry Marekom Maďaričom, od ktorého žiadajú zverejnenie všetkých informácií k tomuto projektu.
"Šéfa rezortu kultúry chcú tiež požiadať o zvolanie operatívneho stretnutia so všetkými stranami zúčastnenými na projekte, kde chcú počuť, čo sa dá pre projekt do septembra 2014 urobiť," uviedol Krajňák.
Ako dodal, mesto Prešov síce nemá priamo vplyv na celú kauzu, ale Solivar sa nachádza na území mesta a Prešovčanov zaujíma, čo bude s kultúrnou pamiatkou. Po rekonštrukcii by sa totiž podľa prešovského poslanca mohla stať akýmsi srdcom Prešova, priniesť by mala aj niekoľko nových pracovných miest.
Verejné obstarávanie predĺžil súdny spor
Ako dnes v Bratislave informoval Krajňák, verejné obstarávanie na zhotoviteľa bolo ukončené ešte v apríli 2011. Ministerstvo kultúry podľa neho vtedy vybralo prešovskú firmu, ktorá s obnovou pamiatok nemá skúsenosti. Víťaznú firmu prešovský poslanec nemenoval.
Rekonštrukciu pamiatky zabrzdili námietky neúspešných uchádzačov, ktorí podľa prešovského poslanca spochybnili proces verejného obstarávania.
Krajský súd v Bratislave začiatkom tohto roka rozhodol, že verejné obstarávanie bolo v poriadku. Ministerstvo kultúry tak mohlo pripraviť zmluvu s víťazným uchádzačom a koncom marca tohto roku mu stavenisko odovzdať.
Podľa Krajňáka sa však nič neudialo, či rezort kultúry zmluvu so zhotoviteľom podpísal, nevedel prešovský poslanec povedať.
„V súčasnosti je situácia taká, že vysúťažený zhotoviteľ nezačal s obnovou soľného skladu a ten stojí ako ruina v centre Solivaru,“ dodal prešovský poslanec Krajňák.
Solivarská panoráma
Solivar je unikátnym komplexom
Dominanta historických Solivarov - sklad soli, vyhorel v roku 1986.
Pri požiari skladu zhorela vzácna svorníková drevená konštrukcia krovu a celá budova dnes chátra.
Rekonštrukcia bola rozvrhnutá na dva roky. Projekt má za cieľ záchranu a obnovu objektu, v ktorom sa vytvoria vhodné priestory pre múzejnú činnosť a kultúrno-spoločenské podujatia.
Počíta sa tu aj s kongresovou sálou a ubytovacími kapacitami.
Budovy starého Solivaru tvoria unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky.
Patrí k ním šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári