Baki Sadiki, ktorého už raz odsúdili ako narkobaróna, odmieta, že by niekedy volal Štefanovi Harabinovi.
Agentúrny text sme nahradili článkom Korzára
PREŠOV. „Som nevinný v plnom rozsahu. Neexistuje žiadny priamy ani nepriamy dôkaz voči mojej osobe, okrem klamstva jediného svedka,“ vypovedal vo štvrtok na Okresnom súde v Prešove Baki Sadiki.
Čelí obžalobe z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.
Sadikiho už raz odsúdili na 22 rokov väzenia, bol vtedy na úteku. Teraz sa po jeho zadržaní v Kosove koná obnovený proces.
Iný život
Sadiki klamstvom svedka narážal na výpoveď Juraja Jambricha, odsúdeného v rovnakom procese na 15 rokov.
Potvrdil, že Jambricha pozná od roku 2000 alebo 2001 cez jeho staršieho brata a že uňho pracoval: strážil parkovisko, odhŕňal sneh či rúbal drevo.
„Presne si pamätám, že 5. 1. 2008 zaklopal u mňa v kancelárii, že má lepšiu robotu. Tak som mu dal výplatu a odišiel.“
Odvtedy ho stretol podľa svojej výpovede dvakrát. Raz, keď vošiel do espresa neďaleko svojej budovy, v ktorom Jambrich robil a druhý raz, keď mu mal zobrať stoly z terasy pre tento svoj podnik. Stoly mu mal krátko nato vrátiť.
„Potom som s ním žiadny kontakt nemal. Čestne a úprimne. Ak to nie je pravda, vymerajte mi aj 25 rokov... On viedol iný druh života, mal svoju partiu. Ja som podnikal, venoval som sa rodine,“ tvrdil Sadiki s tým, že ďalších ľudí uvedených v spise ani nepozná.
Vypovedal tiež, že nepozná šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina. „Ja že som mal volať pánu Harabinovi, ktorého ani osobne nepoznám? Nikdy som mu nevolal.“
Ďalej k téme:
- Harabin dostane za potvrdenie telefonátu so Sadikim 150-tisíc eur
- 150-tisíc eur pre Harabina najskôr zamietli, potom zmenili senát
- Harabin sa nemusí ospravedlniť Lipšicovi za výrok o mafii
V cudzine náhodou
Sadiki tvrdí aj to, že netušil o procese.
„Jednoduchá matematika. Predal som firmu a chcel som otvoriť novú,“ hovoril o tom, prečo narýchlo odišiel do Kosova.
Malo ísť o srbsko-albánsku stavebnú firmu podnikajúcu na Slovensku. S deťmi a manželkou zo Slovenska bol v kontakte, tí však podľa neho proces pred ním tajili.
Bývalá zamestnankyňa ho zasa v srbskom hoteli navštívila vraj preto, lebo zháňala prácu. Na otázku, odkiaľ má informácie, že mal jeho údajný komplic proti nemu svedčiť, povedal: „Počul som to v base.“
Po výpovedi Sadikiho povolal súd svedka Jána Cibuľu, ktorý bol v pôvodnom procese odsúdený na 15 rokov.
Svedok využil svoje právo nevypovedať s tým, že trval na svojich starých výpovediach, ktoré predseda senátu prečítal.
Následne vypovedal Juraj Jambrich, v pozícii chráneného svedka, cez telemost a s vylúčením verejnosti.
Súd pristúpil k tejto forme napriek nesúhlasu obhajcu Tibora Bašistu, podľa ktorého bol tým narušený „základný princíp, že dokazovanie na pojednávaní má byť verejné, ústne a bezprostredné“.
Obhajca spochybňoval svedka
Svedka považuje za nedôveryhodného.
„Je to jediný svedok a tento jediný dôkaz bude podľa nášho názoru vykonaný nezákonne,“ uviedol obhajca a citoval zo záverečnej reči Jambricha, ktorý v nej tvrdil, že je ochotný ísť do konfrontácie so Sadikim.
Nevidí dôvod ani na to, prečo by ešte mal byť chráneným svedkom: „V prípravnom konaní, aj na hlavnom pojednávaní stále tvrdil, že má obavu o seba a svoju rodinu. Jeho rodina pritom nie je v programe na ochranu svedkov a on je vo výkone trestu. Je to anomália alebo minimálne neštandardné.“
Súd sa s tým nestotožnil. Predseda senátu vyhlásil, že boli dodržané všetky zákonné podmienky a vypočul chráneného svedka s vylúčením verejnosti cez telemost.
Hlavné pojednávanie bude pokračovať v pondelok. Očakáva sa už vyhlásenie rozsudku.
Foto: SITA/Viktor Zamborský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári