PREŠOV. Viacerí z tých, ktorých sme oslovili, boli prekvapení a netušili, že majú na sociálny úrad hlásiť, kde sa ich trojročné dieťa zdržiava. Štát chce chrániť deti pred násilím, aby sa neopakoval prípad utýranej Lucky z Bratislavy.
„Nikoho tým neochránia, veď sociálne prípady musia riešiť individuálne. Odvolávať sa na osud jedného dieťaťa asociálov a zovšeobecňovať to zákonom nikoho neochráni. Skôr v tom vidím spôsob, ako odoberať rodinám rodičovské prídavky,“ myslí si mladá mamička Iveta Adamová.
Pracuje a vychováva dieťa, pričom na čas, keď musí pracovať, dáva dcéru do predškolského zariadenia alebo si zabezpečí opatrovateľku. Netajila, že občas je ťažké skĺbiť to, doslova naháňa čas a aby to ešte musela niekomu nahlasovať sa jej zdá ako zbytočná záťaž. Každý deň je iná situácia.
„Nahlasovať to mailom nie je spoľahlivé a osobne tam určite nebudem zakaždým chodiť. Mama, ktorá má tri deti, má čo robiť, aby stihla preventívne prehliadky u lekára, očkovania, nebodaj choroby, a nieto ešte nejaký sociálny úrad. Je tu reálne riziko, že to bude veľa rodičov ignorovať,“ dodala Adamová.
Väčšine rodičov sa to nepáči
Michal je rozvedený otec dvoch detí. Nevie si predstaviť, ako bude zakaždým úradom hlásiť, kedy ich má pri sebe, kedy u starých rodičov a kedy sú u exmanželky. Považuje to za komplikáciu, ktorá nič nevyrieši a deťom už vôbec nepomôže.
„Považujem to za obmedzovanie slobody mojej aj môjho dieťaťa. Ak bude mesiac v škôlke, prídu prázdniny a potom zase mesiac u starých rodičov, musím to fakt nahlásiť? Tak o tom som doteraz vôbec nepočul a som v šoku. Podľa mňa je to len formálny zákon a dodržiavanie nikto nikdy nedokáže skontrolovať,“ myslí si Radoslav Milčo.
„Rozumiem tomu, že štát chce predísť týraniu, ale toto nie je rozumný krok. Rodičia, ktorí sa o deti príkladne starajú, môžu na to doplatiť len preto, že raz zabudnú hlásiť, a tých, ktorí naozaj robia niečo zlé, si nikto nevšimne. Pre mňa je to vstup do súkromia a v konečnom dôsledku zodpovednosť za dieťa má vždy predovšetkým rodič,“ argumentovala Miroslava Kováčová.
Rodičom, ktorí budú od februára povinnosť ignorovať, však hrozí odobratie prídavku na dieťa, čo je v tomto roku 23,52 eura a príplatok k prídavku je vo výške 11,02 eura.
Nie je to o sankciách
Podľa Jany Lukáčovej z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR sociálni pracovníci pri kontrolách dokážu rozoznať, kedy ide len o zábudlivosť rodičov a kedy už ide o rizikovú situáciu. Nechcú zbytočne sankcionovať ani šikanovať rodičov.
„Je to jeden z nástrojov aktívnej sociálnej práce na ochranu detí, ale pomôže aj pri ich celkovej evidencii v predškolskom veku, lebo čas pred nástupom do školy je najrizikovejšie obdobie. Úrady mali doteraz o deťoch vo veku od 3 do 6 rokov najmenej informácií,“ dodala Lukáčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári