V rámci Európskeho týždňa udržateľnej energie sa do aktivít v Prešovskom kraji zapojilo aj 21 škôl, 13 kultúrnych inštitúcií a 6 zariadení sociálnych služieb. Prešovčania však mali istú výhodu v tom, že odborníci k nim prišli aj osobne, aby prezentovali elektromobil, elektrobicykle či zelený domček so všetkými energetickými úsporami, ktoré sú v súčasnosti dostupné.
PREŠOV. Na dvoch poschodiach Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) si deti v stánkoch mohli vyskúšať koľko elektriny vyrobia pedálovaním, aké je napätie v ovocí alebo zmerať, či vedia fúkať ako uragán alebo len ako vánok.
„Ukázali sme im, ako funguje veterná elektráreň, batéria, učili sme ich, čo je to uzavretý elektrický obvod a ako by mali v domácnostiach šetriť energiou,“ povedala nám jedna z odborníčok Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá je organizáciou pri Ministerstve hospodárstva SR Diana Košová.
Jurajovi Sedlákovi sa vraj najviac páčilo, ako pedálovaním na bicykli dokázal rozsvietiť žiarovky na paneli.
Vysvetlili mu, ako premenil mechanickú energiu na elektrickú. Dospelí sa zase zaujímali viac o to, ako by mali šetriť, či im dodávatelia dobre faktúrujú spotrebovanú elektrinu, prípadne ako to zistia.
„V súčasnosti máme v domácnostiach veľa elektrospotrebičov a tu je jediná rada, treba nakupovať modernejšie s nižšou spotrebou a na osvetlenie si vyberať len úsporné žiarovky. Deti treba naučiť, aby nebol súčasne zapnutý televízor aj počítač a aby zhasínali svetlo, keď nie sú v miestnosti,“ radila ďalšia expertka Renáta Rutšeková.
Najviac energie v domácnosti spotrebuje práčka, žehlička, fén a počítač. Ako Rutšeková dodala, každý si môže spotrebu sledovať aj tak, že si kúpi merač spotreby. Môže tak získať prehľad o tom, koľko energie odoberajú jednotlivé spotrebiče.
„Už sa nám stalo, že si istý človek kúpil novú chladničku najvyššej triedy a meraním zistil, že nemá také parametre, ako uvádzal výrobca. Keďže to mohol dokázať, chladničku reklamoval a ukázalo sa, že to bol chybný výrobok,“ uviedla príklad Rutšeková.
Fotovoltika sa dá využiť aj v bytoch
Medzi návštevníkmi však boli aj ľudia, ktorí si plánujú postaviť energetický dom a zatiaľ nevedia, ako na to. Väčšina sa zaujímala nielen o nové technické „vychytávky“.
„Radíme ako ušetriť energiu, aj ako ju vyrobiť z obnoviteľných zdrojov pre chalupy, záhradné chaty aj domy. Sú tu rôzne druhy fotovoltických panelov, veterná turbína aj eleketrocentrála, ktorá funguje na použitý kuchynský olej. Ukázali sme ako sa dá premeniť teplo na elektrinu, nízkoteplotné vykurovanie aj chladenie. Všetko sa dá prevádzkovať bez prívodu elektriny zo siete. Ušetriť sa tak dá až polovica nákladov,“ vysvetlil odborník z poradenského centra SIEA Peter Štibraný.
Niektorí sa zaujímali, či im tieto systémy pomôžu aj v paneláku a odpoveď ich prekvapila. Podľa Štibraného táto možnosť tu už je a to od januára 2014. Ak si umiestnia na balkóny fotovoltické panely a mikromenič, môžu vyrábať vlastnú energiu a menej kupovať od dodávateľa, pričom vstupné náklady sú okolo 800 eur.
Podporia elektromobilitu
Mladých ľudí zaujímali tiež elektromobily, starších a chorých zase elektrobicykle. Na Slovensku je ich síce zatiaľ málo, no zrejme budú pribúdať. Neprodukujú škodlivé látky a jazdiť sa na nich dá zhruba za 2 eurá na 100 kilometrov. Chýbali však nabíjacie stanice.
V záujme toho, aby ich bolo na cestách viac, prešovský župan Peter Chudík (Smer) podpísal memorandum o podpore zelenej dopravy.
„Z 15 okresných miest na území kraja má už Prešov, Poprad a Levoča verejne dostupné nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá. Akýmkoľvek z nich sa dá už cestovať od Košíc po Tatry,“ uviedol predseda PSK Peter Chudík.
Zelený domček. Boli v ňom všetky moderné „vychytávky“.
Poradňa. Ľudia sa zaujímali, ako sa dá ušetriť.
Elektromobil. Mladých najviac zaujímala jeho rýchlosť a spotreba.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári