Prešov poriadne popreháňal Veszprém

Sportnet|3. sep 2014 o 00:00

Lepšiu domácu premiéru v 4. ročníku nadnárodnej SEHA GSS ligy si priaznivci hádzanej v Prešove želať nemohli.

Do Tatran Handball arény zavítal špičkový maďarský a európsky veľkoklub, v minulej sezóne účastník Final Four Ligy majstrov MKB-MVM Veszprém. Maďarský šampión prišiel do Prešova v role nováčika, ale zároveň v role favorita zápasu.

PREŠOV. Slovenský hádzanársky majster si debut v tohtosezónnej edícii nadnárodnej ligy odkrútil pred niekoľkými dňami v predohrávanom stretnutí 4. kola v macedónskej metropole s Metalurgom Skopje. Prešov v Macedónsku podobne ako doma nemohol nastúpiť v optimálnom zložení.

Prešovských hádzanárov prenasledujú už od úvodu sezóny prípravného obdobia zranenia. Do Skopje cestoval Tatran bez piatich hráčov základného kádra, proti Veszprému nastupoval bez štyroch. Iba Sadovyi sa dal ako tak zdravotne do poriadku.

Napriek týmto problémom, oslabený Tatran ani v jednom z dvoch premiérových duelov herne neprepadol.

Užší káder

Žiaľ, tréner Peter Dávid sa musel spoliehať na podstatne užší káder. Nuž a vyťaženosť kľúčových hráčov vlastne spôsobila, že závery stretnutí v Skopje i doma s Veszprémom naklonili misky váh v konečnom dôsledku na stranu súperov.

V Macedónsku prehral Tatran o šesť, doma prehral o tri, no prvé polčasy „kočíroval“ prešovský tím. Treba povedať, že od úvodných minút domácej premiéry so špičkovým európskym klubom Prešovčania zapli na vysoké obrátky.

V 42. sekunde síce pokus Furlana výborný Roland Mikler v bráne hostí zmaril. Vzápätí Krupa vychytal renomovaného strelca Veszprému Nagya.

Po chvíli po faule na Petra nepremenil pokutový hod inak veľmi dobre hrajúci Antl. Potom nasledovali ďalšie skvelé zákroky prešovského gólmana Krupu. V úvodných piatich minútach skvelé divadlo, avšak bez gólového korenia. Prvý raz presne trafil v 5. min. prešovský krídelník Číp. Prešov potom zvýšil na 2:0. Po štvrťhodine stále viedol o dva góly.

Tatran hral v týchto fázach veľmi dobre, obetavo, s príkladným nasadením, čo zjavne favorizovaného súpera zaskočilo. Prešovskú hru dobre režíroval Slovinec Furlan, ktorý k náskoku domácich prispel tromi presnými zásahmi.

V 25. min. Antl zvýšil vedenie Tatrana na trojgólový rozdiel a spomínaný Furlan v úplnom závere ešte pridal ďalší gól a tak slovenský majster vyhral polčas zaslúžene o štyri góly.

Druhý polčas bol iný

Po prestávke sa ale obraz hry zmenil. V priebehu necelej minúty hostia dvomi gólmi znížili a aj v ďalšom priebehu z náskoku domácich začali ukrajovať. Prešov ešte v 36. min. znovu odskočil hosťom na štyri góly (18:14).

Zvrat vo vývoji skóre nastal po 40. min. Presne v 44. min. strelil dva góly krídelník Iváncsik a vzápätí Nagy dostal hostí prvý raz do vedenia (22:21). Domáci mali ešte pár pokusov dotiahnuť sa na súpera, no skúsený Veszprém vždy úspešne zakontroval.

Napokon hostia vyhrali, avšak na trojgólové víťazstvo museli vynaložiť podstatne viac síl zrejme ako rátali.

Andrej Petro, pivot prešovského Tatrana, autor troch gólov: „Do tej 40. min. sme so súperom ešte držali krok. Potom ale, z dôsledku už viackrát spomenutých našich zranených hráčov, nám začali dochádzať sily. Tréner si nemohol dovoliť striedať tak, ako by sme potrebovali. Veszprém je mužstvo vysokých európskych kvalít, ktoré túto situáciu využilo. V druhom polčase sa už naplno prejavila kvalita hráčov maďarského šampióna a predovšetkým ich skúsenosti. My sme dali do tohto zápasu v podstate všetko, čo sme mohli, žiaľ na konečný úspech to nestačilo. Myslím, že sme ale našich divákov výkonom nesklamali, ale naopak pozdvihli si sebavedomie pred kvalifikáciou o skupinovú fázu Ligy majstrov, ktorá nás čaká počas najbližšieho víkendu v Breste.“

Fakty

Tatran Prešov - MKB-MVM Veszprém 29:32 (16:12)

Zostava a góly Tatrana: Krupa, Vernarský – Rábek 2/1, Hrstka, Krok, Kristopans 3, Sadovyi, Radčenko, L. Urban 2/1, Furlan 5, Číp 6, Antl 8/1, J. Urban, Petro 3.

Najviac gólov za hostí: Ilič 7/2, Sulič 6, Nagy 5.