Pracovníci na Šarišskom hrade počas roka nezaháľali. Vidno po nich kus práce, či už na hradbách alebo pri novej dubovej podlahe v prachárni.
ŠARIŠSKÝ HRAD. Návštevníkov hradu Šariš opäť potešia nové výsledky práce. Opravili hradbu medzi druhou a treťou baštou.
Patrila k najohrozenejším úsekom na hrade. Prostredie hradu totiž tvorí prírodný amfiteáter, z ktorého celého stekala voda dolu a podmývala hradbu.
„Teraz sme urobili opatrenia, urobili sme dva výtoky, jeden na úrovni terénu, z ktorého vyteká prívalová voda a pod tým je sonda a v hĺbke 3 metre máme druhý výtok, ktorý slúži na odtok presakovej vody a ide nižšie,“ vysvetlil Ladislav Babuščák, projektový manažér rekonštrukčných prác na hrade.
Chceli to dať do pôvodného stavu, ale nepodarilo sa. Lešenie však stojí aj ďalej, pretože plánujú vyšpárovať murivo aj z vonkajšej strany tak, aby získalo pevnosť.
Postavili podlahu z duba
Počas minulej sezóny sa vykonávali tiež práce na objekte prachárne. Ide o niekoľkopodlažný objekt, ktorý mal prvé podlažie zasekané do skaly.
„Celé sme to stabilizovali, lebo už hrozilo zrútenie zbytkov muriva. Všetko sme podmurovali a v jednej tretine sme spravili dubovú podlahu, ktorá je z masívnych dubových trámov a dubových fošní. Dúfame, že to vydrží aspoň sto rokov, aby návštevníci mohli vidieť, ako bolo,“ objasnil Babuščák.
Tak im vlastne vznikol ďalší priestor. Ten môžu využiť či na účely svadobných obradov alebo napríklad aj na premietanie filmov v rámci filmového festivalu.
Objekt by radi uviedli do pôvodného stavu, ale to je vraj hudba budúcnosti a všetko závisí aj od pamiatkarkov.
S drevom na podlahu v prachárni pomohli Mestské lesy mesta Veľký Šariš. Jeden dubový trám váži až do 700 kg. Dub vybrali preto, lebo má až niekoľkonásobne dlhšiu životnosť ako iné drevá.
Chcú prepojiť pracháreň s bastiónom
Archeologický výskum tiež prebiehal pri pôvodnej vstupnej bráne, ktorou sa kedysi chodilo na hrad.
„Snažíme sa odkryť základy, robili sme sondu. Pôvodný terén je v hĺbke 4,20 m, našli sme pôvodnú cestu a jej pôvodnú úroveň,“ vymenoval Ladislav Babuščák.
Pri bráne sa nachádza aj druhý vstupný portál. Podarilo sa im nájsť niektoré kamenné prvky, ak by bolo kameňov dosť, chceli by ho znovu postaviť a bezpečne stabilizovať.
V pláne majú spojiť pracháreň so vstupnou bránou a bastiónom tak, aby ľudia mohli vyjsť na bastión a vychutnať si výhľad na okolitú krajinu.
Zamerajú sa na horný hrad
Aktuálne sa bude plánovať projekt na dlhšie časové obdobie. Za cieľ si vybrali najatraktívnejšiu časť hradu, a to horný hrad s vežou donjon.
„Prípravné práca na hornom hrade, to je hlavný cieľ na rok 2015. So súhlasom pamiatkového úradu a podľa projektovej dokumentácie by sme tam tiež chceli vybudovať vyhliadkovú plošinu.“
Na hrade je toho podľa slov Babuščáka zaujímavého skutočne dosť, každý deň vraj nájdu aj jedno vedro rôznych nálezov keramiky, črepy, kosti, artefakty z mladšej doby kamennej, doby bronzovej.
„Pre ľudí, čo bývali pod hradom, bol hrad magické miesto, ktoré ich priťahovalo. Možno tu vykonávali rituály a tie pozostatky sú dnes veľmi zaujímavé a cenné. Našli sme napríklad kamennú sekerku z mladšej doby kamennej, keltskú keramiku, grafitovú, veľmi pekné nálezy,“ vymenoval.
Pod hradom, po ľavej strane od vstupu, tiež pribudla aj nová lavička. Návštevníci si tak budú môcť oddýchnuť pod hradbami a pozrieť hrad aj zdola, odkiaľ vyzerá omnoho mohutnejšie.
Dubové trámy. Jeden má do 700 kilogramov.
Vstupná brána. Prebieha tu archeologický výskum.
Od prachárne na bastión. Postupne by chceli tento úsek sprístupniť.
Hradba. Medzi druhou a treťou baštou prebiehali rekonštrukčné práce.
Nová lavička. Bude miestom pre oddych.
Vonkajšie hradby. Čaká ich ešte špárovanie. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári