Ochranné prvky na vzdušné vedenia vysokého napätia určené na záchranu vtáctva inštalovali dnes neďaleko Elektrickej stanice Lemešany v okrese Prešov. Akcia sa uskutočnila v rámci projektu LIFE Energia, na ktorom participujú Východoslovenská distribučná, a.s. a mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.
LEMEŠANY. Na konštrukcie podperných bodov umiestnili tzv. klobúkové chráničky a ekochráničky, ktoré umožňujú vtákom na oporný bod bezpečne dosadnúť.
Okrem toho pre zlepšenie viditeľnosti vedení nainštalovali tzv. odkloňovače letu (alebo tiež zviditeľňovacie prvky), ktoré chránia vtáky pred nárazmi.
Manažérka projektu Lucia Deutschová uviedla, že konzoly na podperných bodoch vedenia predstavujú pre vtáctvo v otvorenej krajine veľmi atraktívne miesto, využívajú ich na dosadanie namiesto stromov.
To je však pre mnohých osudným, lebo sú usmrtené, prípadne zranené po zásahu elektrickým prúdom po dosadnutí na konštrukciu elektrického stĺpa alebo po náraze do vedenia počas letu.
Obeťami sa často stávajú aj také vzácne druhy, akými sú orol kráľovský, sokol rároh, drop veľký, kaňa sivá, kormorán malý.
Podotkla však, že Slovensko je vynikajúcim príkladom zodpovedného prístupu energetických spoločností, ktoré spolupracujú na ochrane vtáctva a dlhodobo realizujú aktivity na ochranu pred negatívnymi vplyvmi svojich zariadení.
Sú dlhodobo aktívni
Spoločnosť Východoslovenská distribučná podľa slov jej hovorkyne Andrey Danihelovej dlhodobo robí množstvo systémových opatrení na prevenciu úhynov a úrazov vtáctva na svojich zariadeniach. Tieto práce robia špeciálne vyškolení pracovníci.
„V oblasti ochrany a prevencie vtáctva sme aktívni dlhodobo, v roku 2014 sme ošetrili takýmito prvkami 620 podperných bodov, teda približne 47 km vedení,“ uviedla Danihelová.
Tento projekt je jedným z mnohých, do ktorých sa spoločnosť zapojila, aby podporila ochranu vtáctva.
„Spomedzi všetkých vedení v našej kompetencii sú ekologizované už viac ako tri štvrtiny celkovej dĺžky vedení,“ doplnila Danihelová.
Má podporu EK
Projekt LIFE Energia získal podporu aj od Európskej komisie.
Tvárou projektu je herečka, speváčka a cestovateľka Dorota Nvotová, ktorá ho propaguje, aby sa zvýšil záujem ľudí o ochranu prírody.
Ako povedala, je to pre ňu veľmi zaujímavá a podnetná skúsenosť, pretože príroda je pre ľudstvo nenahraditeľná a jej ochrana má veľký význam.
Na snímke vpravo výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku Lucia Deutschová.
Na snímke pohľad na prvok - odkloňovač letu. Foto k článku:SITA/Viktor Zamborský a TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári