Komentátor a kouč Tomáš Kejla: Snooker na olympiáde? Je to reálne

Tomáš Kejla. Legenda hry snooker v našich končinách.
Tomáš Kejla. Legenda hry snooker v našich končinách. (Autor: Michal Frank)
Michal Frank|17. jan 2016 o 00:00

Snooker v našich končinách naberá na obľúbenosti vďaka televíznemu vysielaniu.

Snooker je šport, ktorý v našich končinách neustále naberá na obľúbenosti vďaka televíznemu vysielaniu. Stále je v plienkach, hoci vo svete je extrémne populárny a točia sa v ňom milióny. Hlavným komentátorom snookru u nás je TOMÁŠ KEJLA (41), priekopník tejto hry v Českej republike, niekdajší aktívny hráč a dnešný tréner. Jeho pätnásťročný odchovanec Aleš Herout je majstrom ČR a začína sa presadzovať aj na svetovej scéne, Kejla začal aj s trénovaním mladých slovenských reprezentantov. Po Bratislave rozšíril svoje pôsobenie na východné Slovensko, zhovárali sme sa s ním na kempe v Prešove. So snookrovou legendou sme sa na pôde Freeball Snooker Clubu bavili o trénovaní, o nábehoch (potápaní gúľ v rade), o komentovaní, ale aj o tom, akú má snooker šancu stať sa olympijským športom.

Trénujete svojich zverencov v Prahe a pravidelne chodievate do Bratislavy. Teraz ste prišli do Prešova. Prečo ste tu, na Slovensku a na východe?

„Môj vzťah k trénovaniu na Slovensku je veľmi dobrý, som rád, že ma pozvali trénovať do Bratislavy, kde s nimi spolupracujem už dlhšie. O snookri v Prešove a o tom, že by som tu tiež začal jazdiť sa hovorilo už skôr, len sa to spočiatku nedarilo skĺbiť. Verím, že sa to teraz podarí a budeme trénovať ďalej. V Bratislave je vidieť, že to má zmysel, posúva sa dopredu a bola by škoda, keby sa Bratislava nejakým spôsobom vyčlenila a zvyšok by nestíhal. Treba to rozšíriť ďalej.“

Ako sú na tom juniori na Slovensku, v porovnaní s českými?

„Česi majú lepšie výsledky, ale preto, že tam juniori začali trénovať v desiatich rokoch priamo pod mojím vedením. Dnes majú pätnásť a dosahujú výsledky v rámci Európy, Aleš dokonca v rámci sveta. Je tam teda väčší progres. Tu je to na začiatku, ale aj tak je to super. Napríklad Kevin Čižmarovič, ktorého som začal trénovať pred rokom, sa už dostal do finále mužského turnaja. Takže oni to doženú.“

Tunajší juniori už hrávajú vyrovnané partie s mužmi, len ešte nemajú také nábehy. Zdá sa, že potenciál tu je.

„Stopercentne. Som zástancom toho, že samotný talent je strašne málo, ale je to o usilovnosti, drine a o tom, aby vedeli, čo majú robiť. Impulz je pri tých deťoch rozhodujúci a keď sa im dá ten správny smer, tak napredujú.“

Očakávate, že sa objaví aj najmladšia generácia? Ako je to u vás, chodia k vám do klubu tí najmenší záujemcovia?

„Chodia aj mladší, v priebehu minulého roku mi pribudli ďalší. Je to len o kapacite toho, čo stihnem, musel som už nejaké tréningy odmietnuť. Na Slovensku sa to tiež rozbehne. Je v pláne, že sa vychovajú i slovenskí tréneri a potom už to pôjde. A tie deti určite prídu.“

Stále komentujete snooker pre Eurosport. Akú má sledovanosť, v porovnaní s ostatnými športmi?

„Snooker je pre Eurosport vynikajúci, patrí medzi základné kamene. Finále majstrovstiev sveta v minulom roku malo najvyššiu sledovanosť spomedzi všetkých programov tejto stanice v priebehu roka. Na druhom mieste bolo finále tenisového grand-slamu Rolland Garos, ktoré malo tretinovú sledovanosť. Majstrovstvá sveta v snookri spravili v Európe desať miliónov divákov, čo je neskutočné číslo.“

Tieto údaje v sledovanosti sa teda vzťahujú na celú Európu, nie na vysielanie pre ČR a SR?

„Áno, v rámci Európy. Naše vysielanie pre Českú republiku a Slovensko nemá peoplemetre, takže sa odvíjame od celoeurópskych čísel.“

Pozerajú to však aj tu.

„Áno, často počujem ľudí na ulici baviť sa o jednotlivých zápasoch.“

Vás fanúšikovia snookru spoznajú, minimálne podľa hlasu, ale registrujú napríklad aj Aleša Herouta?

„Ak sa v Čechách spýtate na domácich hráčov, tak ho poznajú. Samozrejme tí, ktorí sa o to trochu zaujímajú, pretože tam viazne komunikácia od zväzu smerom k médiám. V snookrových kruhoch je známy.“

Aleš Herout bol jeden z troch Európanov na majstrovstvách sveta do 18 rokov a skončil v prvej šestnástke. Kto sú vaši ďalší top hráči?

„Je tam Jirka Kubiš, ktorý sa stal majstrom republiky do 21 rokov a hral finále s Alešom na veľkých majstrovstvách. Teraz pôjde prvý raz reprezentovať na majstrovstvá Európy. Ďalej je tam napríklad Lukáš Veverka, je vynikajúci, ale ešte nepatrí k tým top, je ešte mladý. Trénujem tiež Heatha Williamsa, ktorý patrí k najlepším hráčom v Čechách, dokonca zahral nejaké stovky. Je to Austrálčan, ktorý tam hrával, nedarilo sa mu vrátiť na pôvodnú úroveň, tak začal trénovať a spolu sme to dotiahli naspäť a vylepšujeme to. Tých hráčov mám viac, v prvej českej osmičke mám sedem zverencov.“

Na Slovensku hrávajú juniori súťažne zväčša s mužmi, ale už sa rozbehli aj juniorské turnaje. Nechystá sa spoločný, česko-slovenský turnaj?

„Ale áno, my sme začali robiť Kejla Cupy. Trochu to ustalo, lebo je česko-slovenský masters a sú i ďalšie turnaje. Ostatný turnaj bol v Třebíči v septembri, no budeme v tom pokračovať. Na striedačku v Čechách a na Slovensku. Pôvodne boli myslené práve na to, aby sa slovenskí juniori stretli vo vzájomných súbojoch s českými.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Komentátor a kouč Tomáš Kejla: Snooker na olympiáde? Je to reálne