Amerických ťažiarov chránili pred obyvateľmi obcí, kde chcú začať s vrtmi, poľskí bodyguardi.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV/BARDEJOV. V utorok 12. 1. došlo v sídle Slovenského syndikátu novinárov v Prešove k potýčke medzi americkými ťažiarmi a protestujúcim davom.
Počas tlačovej konferencie americkej ropnej spoločnosti zaplnila stovka obyvateľov Krivej Oľky (HE), Ruskej Poruby (ML) a Smilna (BJ) pasáž budovy na Hlavnej ulici 122.
Ľudia skandovali heslá proti ťažbe ropy a vyzývali ťažiarov, aby zo Slovenska odišli.
Protestujúci spolu s ochranármi a poslancami Národnej rady potom prešli Hlavnou ulicou k úradu župana Petra Chudíka (Smer). Organizátori ho požiadali o podpis petície proti ropným vrtom v obciach na severovýchode Slovenska.
Spoločnosti Alpine Oil and Gas a zástupkyňa syndikátu v utorok o desiatej dopoludnia najprv nepustili na tlačovku spoluorganizátora protestu poslanca Jána Mičovského (OĽaNO).
Desiatku novinárov potom Američania informovali o zámere ťažby ropy a zemného plynu v troch obciach na severovýchode Slovenska, skorom začiatku prieskumných vrtov v katastri obce Smilno a ekologickej neškodnosti použitej technológie.
Prečítajte si tiež:
Američania začínajú s ropnými vrtmi, obce sú proti
Investovali 25 miliónov, koľko zarobia, nevedia Novinárov ubezpečili, že nemajú informácie o tom, že by boli obce proti ťažbe. Podľa českého country manažéra spoločnosti Stanislava Benadu ide iba o jednotlivcov, ktorí sledujú svoje privátne záujmy. Vonku za dverami to vyzeralo inak.
Ťažiari ďalej informovali, že na Slovensku chcú ťažiť dlhodobo, vyťaženú ropu budú predávať do najbližšej poľskej rafinérie a aktuálne nevedia vyčísliť, koľko na slovenskej rope zarobia, keďže ide o vysoko rizikovú investíciu.
Doteraz do prieskumu na severovýchode investovali 25 miliónov dolárov.
Na otázku, či firmy, s ktorými na ťažbe spolupracujú, sú akcionársky prepojené na ukrajinského oligarchu Kolomojského, ktorý podľa českých zdrojov stojí za tunelovaním Medzinárodného menového fondu a extrémistickými politickými stranami, odpovedať nevedeli.
// Protestujúci "hnali" zástupcov ropnej spoločnosti... Posted by ONline Bardejov on 12. január 2016
Poslancov aj verejnosť zo syndikátu vykázali Medzičasom pasáž budovy zaplnil protestujúci dav obyvateľov dotknutých obcí vrátane ochranárov z VLK-a a poslancov Národnej rady.
Po tom, čo po tlačovke opustili miestnosť novinári, sa ľudia dožadovali aj konfrontácie s predstaviteľmi Alpine Oil and Gas. Tí sa po tlačovke k rozhorčenému davu neponáhľali.
Nato niekoľko protestujúcich vstúpilo do miestnosti, kde čakali zástupcovia spoločnosti s poľskou ochrankou a tlmočníčkou.
Napätie stále vzrastalo. Bezprostredne nato došlo aj ku kriku a menším fyzickým potýčkam.
Zástupkyňa syndikátu nakoniec verejnosť z miestnosti vykázala a po ďalších desiatich minútach budovu za aktívnej obrany poľských bodyguardov štyria zástupcovia americkej ťažiarskej spoločnosti rýchlym krokom opustili.
Asi dvesto metrov ich k zadnému východu z pasáže sledoval rozvášnený dav. Ľudia kričali, že s ťažbou v obciach nesúhlasia, že zdravé životné prostredie a čistá voda je jediné, čo im ešte v hladových dolinách severovýchodu zostalo.
Zástupcovia štátu neprišli Po odchode zástupcov firmy nasledovala druhá tlačová konferencia k ťažbe ropy, organizovaná protiťažiarskym združením spomínaných obcí a parlamentnými poslancami Martinom Feckom, Jánom Mičovským a Igorom Hraškom (všetci za hnutie Obyčajní ľudia).
V budove prešovského kolégia sa zišli takmer dve stovky obyvateľov protestujúcich obcí, novinárov a ochranárov, vrátane pozvaných hostí - bývalej pracovníčky ministerstva životného prostredia, aktivistky Eleny Fatulovej z OZ Rieka, hydrológa Michala Kravčíka a šéfa Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraja Lukáča.
Pozvaní zástupcovia Alpine Oil and Gas a štátu, ktorý Američanom prieskumné vrty na východnom Slovensku povolil, absentovali.
Podľa Kravčíka, Lukáča aj Fatulovej americkí ťažiari informáciou, že ide o ťažbu bez akéhokoľvek škodlivého vplyvu na životné prostredie a podzemné vody verejnosť, hrubo zavádzajú.
Ochranári sú presvedčení, že pri prieskumných vrtoch, aj samotnej dlhodobej ťažbe budú použité technológie, pri ktorých sa manipuluje s nebezpečnými chemickými látkami ako je etylénglykol či šesťmocný chróm, ktorých následkom môžu byť ohrozené spodné vody napájajúce obecné studne.
Ani ťažiari ani štát zatiaľ neposkytli obciam na posúdenie projekt prieskumu a ťažby, ani žiadnu štúdiu o vplyve na životné prostredie, ktoré musia byť pri takýchto projektoch podľa smernice Európskej únie vypracované.
Zástupcovia americkej spoločnosti Alpine Oil and Gas. Zľava manažér pre Slovensko Stanislav Benada, generálny riaditeľ Michael P. Lewis, inžinier L. Ron Crow a projektový manažér a geológ Maciej Karabin.
Foto k článku: Mario Hudák, SITA/Viktor Zamborský, TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári