Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) sa s ministrom školstva Jurajom Draxlerom nedohodli. Vstúpili do štrajku. Podporili ich aj učitelia v Prešovskom kraji, aj keď nie tak masovo.
PREŠOV. Mapka zapojených škôl, ktorú mala na svojej stránke ISU, nebola celkom pravdivá. Ako sme po preverovaní zistili, zo všetkých uvedených základných a materských škôl v okrese Prešov sa reálne do štrajku zapája len ZŠ v Sedliciach (okres Prešov).
Učitelia dokonca odhlasovali, že to ani nebude v pondelok, ale od stredy 27. 1. do piatka 29.1., teda tri dni.
„Škola nebude otvorená z prevádzkových dôvodov, keďže sa pripájame do štrajku všetci. Učitelia budú doma, bez nároku na mzdu. V pondelok 25. januára sme si do školy pozvali rodičov, aby sme im vysvetlili situáciu a požiadali ich, aby zabezpečili starostlivosť o deti,“ informoval riaditeľ školy Štefan Rimák.
Niektoré sa dištancovali
Medzi zapojenými školami na mape ISU svietila aj ZŠ v Abranovciach, Petrovanoch, Bajerove či v Chminianskej Novej Vsi v okrese Prešov.
Riaditeľka z Abranoviec Mária Pavlíková tým bola pobúrená. Sú totiž málotriedkou, kde sú dvaja učitelia a asistent a ani jeden z nich sa ku štrajku nehlásil.
„Už som dala zistiť, kto nás vlastne prihlásil. My sme to neboli,“ uviedla riaditeľka Pavlíková.
Navlas rovnakú informáciu nám dala aj riaditeľka ZŠ v Bajerove Iveta Markovičová. Na mape svietia, ale ku štrajku sa neprihlásili.
„Som tým zaskočená a preverujeme, kto to urobil. Už nám napadlo aj to, či to nebol nejaký žiak. V každom prípade neštrajkujeme, škola bola v riadnej prevádzke,“ dodala Markovičová.
Ani v Petrovanoch sa nechystali zavrieť školu, čo nám potvrdila riaditeľka Gabriela Kazimírová. Ku štrajku sa hlási len jeden pedagóg. Rovnako je to podľa riaditeľky ZŠ v Chminianskej Novej Vsi Magdalény Suchaničovej.
"Základná škola Petrovany nie je v žiadnom prípade na mape omylom. Ja som ten jediný štrajkujúci pedagóg z tejto školy, preto názov školy svieti na mape úplne oprávnene a legitímne," reagoval po zverejnení článku na webe Matúš Marcinčin.
Prešovské ZŠ a MŠ neštrajkovali
V pondelok 25. januára 13 ZŠ a 20 MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov fungovali v normálnom režime.
„Nezapojili sa do štrajku a vyučovací proces prebiehal ako obvykle,“ zdôraznila hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
V niektorých školách sa možno zo solidarity pripojili jednotlivci, ale tí to riešili formou dovolenky.
V rámci Prešovského kraja zaregistrovalo svoju účasť v štrajku 6 ZŠ, 5 ZŠ spojených s MŠ, 4 MŠ a 1 ZUŠ.

Medzi strednými školami išlo len o výnimky
V celom Prešovskom kraji zaregistrovalo svoju účasť 7 stredných škôl. Na jeho území je pritom 115 stredných škôl, z nich je 80 v zriaďovateľskej pôsobnosti prešovskej župy.
„Do štrajku sa zapojilo len 72 percent pedagógov z Gymnázia vo Vranove nad Topľou. Školu preto uzavreli z prevádzkových dôvodov. Stredná umelecká škola v Prešove sa pripojila tiež, ale tam zabezpečili pre študentov náhradný program. V iných školách sa pripojili len jednotlivci, takže vyučovanie prebiehalo štandardným spôsobom,“ informovala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková.
Na mape ISU svietilo aj prešovské Gymnázium na Konštantínovej ulici. Ako nám potvrdil riaditeľ Stanislav Šanta, k štrajku sa pripojilo len niekoľko učiteľov a tých vedeli na vyučovaní nahradiť.
Štrajkovala aj Súkromná stredná odborná škola Elba a Súkromné gymnázium Elba.
„Rozhodlo sa tak vyše 50 percent učiteľov z oboch škôl, nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces,“ uviedla zástupkyňa riaditeľky SSOŠ Elba Karina Kováčová. Učitelia ostali doma a žiakom udelili riaditeľské voľno.
S ministrom školstva sa nedohodli
Na rokovaní so zástupcami ISU minister školstva Juraj Draxler uviedol, že nevie pracovať s ultimátami. Ako ďalej dodal, rezort je pripravený riešiť kontinuálne vzdelávanie a do volieb pripraví konkrétny materiál o tom, ako má vyzerať financovanie škôl či kariérny rast učiteľa.
S tým zástupcovia ISU neboli spokojní a ako sa vyjadril ich aktivista Branislav Kočan, štrajk je prostriedok na to, aby dosiahli splnenie požiadaviek.
Iniciatíva deklarovala, že ak vláda neurobí žiadne konkrétne kroky k splneniu ich požiadaviek do 25. januára, učitelia vstúpia do neobmedzeného ostrého štrajku.
Žiadajú najmä vyššie platy
Slovenská komora učiteľov a tiež ISU žiadajú, aby vláda legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur.
Od 1. januára 2017 žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity.
Koľko zarábajú učitelia
Štatistické údaje, ktoré spracoval Inštitút vzdelávacej politiky svedčia o tom, že zámer vlády zvýšiť platy učiteľov o 1,2 násobok priemernej mzdy je splnený vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského.
Celoslovenská priemerná mzda učiteľa je 997, čo je 1,16- násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
V Prešovskom kraji je priemerná mzda učiteľa 996 eur, čo je 1,51-násobok priemernej mzdy v kraji.
V Košickom kraji učitelia zarábajú 978 eur, čo je 1,26-násobok priemeru v kraji.
Banskobystrický kraj je na tom najlepšie, tam priemer o 1 euro presahuje mzdu 1 000 eur, čo je 1,37-násobok priemeru v kraji.
V Žilinskom kraji je priemerný plat 953 eur a to je 1,27-násobok priemeru v kraji.
V Nitrianskom kraji ide o 970 eur, čo je 1,37-násobok priemeru v kraji.
V trnavskom regióne zarábajú 968 eur a to je 1,25-násobok priemeru v kraji.
Najhoršie je na tom Bratislavský kraj, kde je priemerná mzda 964 a to je len o 0,87-násobok priemeru
Zdroj: IVP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári