PREŠOV. Technické služby mesta Prešov, a.s., spravujú osem cintorínov. V poslednom čase ich bombardujú ľudia so sťažnosťami, že im staré a choré stromy poškodzujú hroby.
Žiadajú ich výrub alebo orezanie konárov. Správca našiel systematické riešenie.
Sťažnosti síce majú v mnohých prípadoch opodstatnenie, ale povolenia na výrub vydáva mesto.
Spravidla proces preverenia reálneho stavu a opodstatnenosti sťažností trvá dlho a právoplatné rozhodnutie o výrube niekedy príde v čase, kedy už nie je vhodný, lebo nastalo vegetačné obdobie.
Sú prípady, kedy sťažovatelia majú naozaj pravdu a staré stromy sú nebezpečné pre ľudí alebo im poškodzujú hroby, no sú aj také, kde odborníci nemôžu vyhovieť požiadavkám ľudí.
„Aj mne padajú listy z gaštanov na hrob a nesťažujem sa, upratujem to. Na solivarskom cintoríne som videla hroby, pri ktorých si ľudia sami vysadili tuje, tie zmocneli a teraz im prekážajú, lebo im bránia v prístupe. Všetci by sme chceli, aby bol cintorín zelený a udržiavaný, ako park, ale nie vždy je to možné,“ myslí si Božena Tobiášová. Názory ľudí sú rôzne, ale často najviac zaváži názor ochranárov prírody.
Hľadali odborníka
Zrejme aj pod vplyvom množstva žiadostí Technické služby mesta Prešov, a. s. (TSmP) hľadali model, ako vniesť do tohto problému systematický poriadok.
„Oslovili sme odborníka, dendrológa, ktorý posúdi všetky dreviny na cintorínoch a pripraví nám akúsi dendrologickú mapu s posudkom o tom, ktoré dreviny je nevyhnutné vyrezať, ktoré sa musia len orezať alebo ošetriť tak, aby nespôsobovali problém. Zároveň tak vznikne postupný plán na niekoľko rokov podľa zdravotného stavu drevín,“ vysvetlil nám pripravovaný systém vedúci Mestských lesov a Ekoparku Juraj Hurný.
Pripravia mapu zelene aj parciel
Odborník by pre nich mal teda pripraviť akýsi pasport ozdravenia zelene.
Technické služby pred rokmi urobili pasportizáciu hrobových miest a práve s ňou si teraz pomôžu aj pri lokalizácii drevín, ktoré potrebujú ošetriť.
Vypracujú akúsi mapu parciel a tú prekryjú pasportom drevín, aby sa v prípade potreby dalo rýchlo určiť miesto, kde je potrebný odborný zásah. Na tomto podklade bude možné aj plánovať postupné výruby.
Dendrológ môže napríklad určiť zdravotný stav konkrétneho stromu, ale zároveň odporučiť, že o 5 rokov už bude potrebný jeho výrub alebo aspoň ošetrenie.
Podľa tohto plánu sa potom bude môcť správca cintorínov orientovať a vyčleniť si na to financie v predstihu. Materiál im tiež poslúži ako podklad na plán výsadby náhradnej zelene.
Majú na to 20-tisíc eur
Podľa Juraja Hurného takto plánujú postupovať na všetkých cintorínoch, ale prioritu bude mať hlavný mestský cintorín.
Zrejme na neskôr posunú riešenie cintorína na Kalvárii, lebo ten je súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky a bude nutná spolupráca aj s pamiatkarmi.
Všetko niečo stojí, ale TSmP má teraz na tento účel k dispozícii 20-tisíc eur.
Dostali ich z vyše miliónového balíka eur, ktorý sa z prebytku v mestskom rozpočte po schválení záverečného účtu mesta za rok 2015 rozdelil na aktivity, ktoré nebolo možné kryť z bežného mestského rozpočtu.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 26/2016, v predaji od 9. 8. do 15. 8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári