DUBINNÉ. Po niekoľkoročnej prestávke obnovili v Dubinnom v okrese Bardejov činnosť folklórnej skupiny.
Tá pôvodná vznikla niekedy v sedemdesiatych rokoch, ale po roku 1991 zanikla. Láska k hudbe a ľudovým tradíciám na Šariši však dala dohromady nadšencov a skupinu obnovili.
Vedúci folklórneho telesa Ján Tomčo spomína, ako so skupinou prvýkrát vystupovali na oslavách Medzinárodného dňa žien a potom už nesmeli chýbať na žiadnej slávnosti v rodnej dedinke.
Diváci a priaznivci folklóru ich však mohli vidieť aj na folklórnych festivaloch.
Spievať začali po vyhratom zápase
Súbor sa na niekoľko rokov odmlčal, lebo ľudia sa rozišli po svete za robotou a nebol dostatok peňazí. Tomčo však stále pripomína, že koho raz ošľahne folklórny oheň, ten už nikdy nevyhasne.
"Roky tu nič nebolo, ľudia chodili do kostola a na futbal a po futbale chlapi na pivo. Tu sme si asi po vyhratom zápase zistili, že ani spievať sme ešte nezabudli. Veď keď nám to tak ide, treba pohľadať kroje a šup na pódium," hovorí so smiechom vedúci súboru. Za pravý dôvod však označil nadšenie ľudí a lásku k tradíciám.
Súbor má okrem mužskej a ženskej speváckej skupiny aj tanečnú zložku, v ktorej účinkuje šesť párov. Hudobný sprievod robí vlastná ľudová hudba.
Dedinčanom sa vystúpenia páčia a svojich folkloristov podporujú a fandia im. Opäť vidia niečo nové, alebo skôr zabudnuté. Navyše, majú možnosť počúvať to, čo počúvali ich otcovia a dedovia.
"Pozbierali sme piesne z nášho okolia a mnoho nahrávok mám z mladosti, keď som si pesničky zaznamenal na magnetofón. Toto všetko sme oprášili a stalo sa to základným repertoárom pre náš súbor. Spievame a hráme naše autentické pesničky, ktoré ľudia poznajú zo svojho rodiska," zdôraznil vedúci súboru.
Dnes skupina nemôže chýbať na žiadnej oslave či oficiálnom obecnom podujatí.

Založili folklórne slávnosti
V posledných rokoch v tejto dedine založili novú tradíciu. Začali organizovať Folklórne slávnosti.
Takže súbor necestuje len po okolí, ale do svojej obce priláka aj partnerské telesá. Aj tento rok sa tu predstavili folkloristi Kendíc, Petrovian, Liptovských Sliačov či neďalekého Poľska.
"Chceme dostať do súboru hlavne mladých, aby tie tradície mohol po nás niekto niesť. Nebolo by dobré, keby naša generácia skončila, a tým by skončil aj folklór v našej dedine," vysvetľuje folklorista.
A pustili sa ešte aj do tých najmenších. Našli deti v materskej škole aj školákov, ktorí majú vzťah k ľudovej hudbe a snažia sa pracovať aj s touto omladinou. Tí najmenší mali premiéru doma pred svojimi rodákmi na domácom festivale.
Súbor má dnes dovedna 40 členov, pričom najmladší má len 5 rokov a najstarší vyše 70.
Natočili už aj prvé CD s autentickými piesňami z horného Šariša a teraz v zime chcú nahrať ďalšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári