ŠARIŠSKÝ HRAD/KRIVANY. Už onedlho uplynie rok od smrti šarišskej legendy Jána Lazoríka. Pri tejto príležitosti si ho uctili aj počas tohtoročnej Filmovej noci na Šarišskom hrade. Spomínalo sa na neho obrazom i slovom.
Pocta Jánovi Lazoríkovi, to bol názov bloku, ktorým si prítomní spolu so synom Jána Lazoríka počas tohtoročnej Filmovej noci na Šarišskom hrade spomínali na jeho život a pôsobenie.
Nedať všetko hneď do múzea, aby to žilo
V rámci podujatia bola pripravená výstava fotografií, ktoré mapovali celý život – od narodenia, cez život v prírode pri „mičurinstve“, či pri situáciách zo zbierania materiálu z ľudovej slovesnosti počas jeho činnosti. Medzi fotografiami sa našiel napríklad aj Karol Plicka.
„Je to taký prierez jeho životom,“ vysvetlil Blahoslav Lazorík, syn Jána Lazoríka.
Z vecí po otcovi je napríklad momentálne inštalovaná aj výstava v Krajskom múzeu Dedinské povozy.
Blahoslav však už počas otcovho života pripravil z otcových zberateľských artefaktov tri výstavy v Krajskom múzeu v Prešove.
Z ďalších materiálov momentálne venuje pozornosť najmä veciam z garderóby. V jednom sypanci mal otec vraj okolo 80 kožuchov – veľkých, malých, sukne, fartuchy.
Blahoslavov kolega to vraj teraz dáva do poriadku, keďže treba kožušiny ošetrovať a postarať sa o ne. Nie všetko z otcových zbierok poputuje do múzea.
„Niečo sme dali do múzea a niečo ostalo v Krivanoch. Náradie a technika bude súčasťou krivianskeho domu remesiel,“ vysvetlil Blahoslav.
Podľa jeho slov nie je cieľom, aby sa „všetky veci vzali z Krivian do múzea a tam ostali v depozitári, lebo len čo sa niečo uloží do depozitára, už sa s tým tak nerobí. A aj keby niekto cudzí chcel skúmať, tak nemá tak k tomu prístup“.
Parafrázoval zároveň aj otcovu myšlienku, ktorému nešlo o „trezorovanie“, ale aby jeho zbierky a poznatky „žili“.
Fenomenálna pamäť i na obruse
O Jánovi Lazoríkovi bolo známe, že mal až neuveriteľnú pamäť.
Syn Blahoslav si zaspomínal, že do poslednej chvíle sa otec i v noci zobudil a zaznačil, čo mu prišlo na um.
„Mal tabuľku a papier pri posteli a vždy čosi zapisoval. Máme takýchto zápiskov celý obal. On už neskôr ani nevedel, či je deň či noc. Keď sa zobudil, museli sme mu to podať. A ak to nedostal, tak zapisoval aj na obrus,“ prezradil úsmevné spomienky na svojho otca Blahoslav.
Ako vychádzať s druhými? Vždy s úsmevom
Nebohý Ján Lazorík má na svojom konte množstvo kníh. Neuvažoval aj Blahoslav o tom, aby o svojom otcovi napísal knihu.
„Asi to už dozrieva, že to bude treba. Moja predstava je však skôr tá, aby to nebol len odborný životopis, ale súčasťou toho boli i príspevky a spomienky ľudí, ktorí s ním žili. Tak by bolo na tom to najzaujímavejšie,“ povedal Blahoslav.
Vraj s otcom sa ľuďom spájajú zväčša humorné príhody. Sám Blahoslav potvrdzuje, že otec zvykol všetko pretaviť do vtipu.
„Vždy hovoril, že aj vážne veci treba riešiť s úsmevom, vtedy sa lepšie riešia. Lebo kto už dopredu ide so zlosťou a zaťatými zubami, už dopredu si od neho ten druhý drží odstup,“ zaspomínal si na jednu zo životných filozofií svojho otca.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 26/2016, v predaji od 9. 8. do 15. 8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári