PREŠOV. Pre pacienta s infarktom myokardu, spôsobeným náhlym upchaním srdcovej tepny (STEMI), je dôležité nielen to, aby sanitka prišla čo najskôr, ale aj to, aby bol pacient prepravený do špecializovaného kardiocentra.
Prešovská fakultná nemocnica teraz disponuje mobilnou aplikáciou STEMI, ktorú pomohol vymyslieť kardiológ Martin Studenčan.
Štatistiky potvrdzujú, že 30 až 40 % pacientov transport do kardiocentra nestihne v optimálnom čase. Až polovica pacientov prichádza až sekundárne.
Hlavná príčina je neistota v EKG diagnostike záchranármi priamo v teréne a potvrdzovanie diagnózy infarktu v lokálnych nemocniciach.
Tieto časové straty môžu byť pre pacienta osudné, pričom nie sú len slovenský, ale celosvetový problém.
Vedúci lekár intervenčnej kardiológie Kardiocentra Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana Martin Studenčan premýšľal, ako získať stratený čas a v spolupráci s agentúrou Wolftown vyvinul mobilnú aplikáciu STEMI.
Záchranári majú aplikáciu v mobiloch
Ako informovala hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Renáta Cenková, aplikácia nie je určená pre širokú laickú verejnosť, ale patrí výlučne do mobilného telefónu záchranára v teréne na jednej strane a lekára-kardiológa v cieľovom kardiocentre na strane druhej.
„Aplikácia umožňuje okamžitú hlasovú aj obrazovú konzultáciu EKG medzi nimi. Po potvrdení diagnózy infarktu je pacient bez časových strát transportovaný priamo do katetrizačnej sály kardiocentra, kde následne podstúpi špeciálny zákrok, teda koronárnu angioplastiku,“ vysvetlila hovorkyňa Renáta Cenková.
Vedúci lekár intervenčnej kardiológie prešovského kardiocentra Martin Studenčan, ktorý zároveň pôsobí ako predseda pracovnej skupiny pre akútnu kardiológiu Slovenskej kardiologickej spoločnosti, sa domnieva, že pomocou tejto aplikácie je možné znížiť aj percento takzvaných odvrátiteľných úmrtí.
Mobilná aplikácia STEMI totiž umožňuje grafickú aj zvukovú notifikáciu o doručení EKG.
Tiež priebežne aktualizuje informáciu pre záchranára aj pre kardiocentrum o vzdialenosti sanitky od kardiocentra, o predpokladanom čase dojazdu a aktualizuje informáciu o polohe sanitky v teréne.
Ročne vykonajú okolo 2 500 operácií
Kardiocentrum FNsP J. A. Reimana Prešov poskytuje v ambulantnej starostlivosti diagnostiku závažných vrodených a získaných ochorení srdca a veľkých ciev, aj ich liečbu.
Už tretí rok vykonávajú aj najmodernejšiu katétrovú liečbu akútneho infarktu myokardu pre všetkých pacientov z Prešova a okolia, čím sa zvyšuje šanca na prežitie pacientov. Implantujú tiež kardiostimulátory.
Ročne vykonajú okolo 2 500 invazívnych operačných výkonov, z toho prípady s pomocou STEMI tvoria asi 600 ročne, ale majú stúpajúci trend.
Dostali sa tak na rovnocennú úroveň s ostatnými 5 intervenčnými kardiocentrami na Slovensku.
Ako funguje mobilná aplikácia STEMI
Zvyšuje podiel primárnych transportov do kardiocentra.
Zníži podiel falošných aktivácií invazívneho tímu.
Šetrí kilometre a zvyšuje dostupnosť záchranárov pre ďalšie prípady.
Umožňuje kardiocentru sledovať polohu a dojazd sanitky a tým optimalizovať prácu svojho intervenčného tímu.
Skracuje celkový ischemický čas pacientov s infarktom myokardu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári