BARDEJOV, BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia neprijalo hromadnú pripomienku protiťažiarskych aktivistov a ochranárov k novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, aby aj pri vrtoch na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu bol povinne posudzovaný ich vplyv na životné prostredie.
O novele z dielne envirorezortu momentálne rokuje legislatívna rada vlády, jej schvaľovanie je naplánované už na tento mesiac.
Podľa ministerstva má novelizácia komplexne odstrániť „transpozičný deficit“ voči smernici Európskej únie EÚ o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie (EIA), ktorý bol Slovensku vytknutý v rámci procesu infrigementu (porušenie práv EÚ).
Sporný bod sú vrty
Pripomienku k novele s 900 podpismi koncom júla podalo aj občianske združenie Aropane, zastupujúce ľudí, ktorí už viac ako rok bojujú proti prieskumným a ťažobným vrtom na severovýchode Slovenska.
V obci Oľka (Humenné), Ruská Poruba (Medzilaborce) a Smilno (Bardejov) sa ťažiari z americko-poľsko-slovenskej firmy Alpine Oil and Gas (AOG) stretli s masívnym odporom miestnych ľudí aj samospráv.
AOG hľadá na Slovensku ropu od roku 2006. Prvá Ficova vláda jej dala licenciu na prieskum do roku 2014. AOG si ju predĺžila do augusta 2016, teraz im ju to isté ministerstvo predĺžilo až do roku 2021.
„Vypustením explicitnej povinnosti posúdiť vplyv prieskumných a ťažobných vrtov ropy a plynu na životné prostredie sa Slovensko vystavuje práve spomínanému riziku porušovania európskych smerníc, pretože tie ukladajú povinnosť skúmať dopady všetkých hĺbkových vrtov,“ píše sa v tlačovej správe občianskeho združenia.
„Navrhovaná úprava prílohy zákona týkajúca sa prieskumných vrtov obsahovo zodpovedá požiadavke hromadnej pripomienky vznesenej OZ Aropane. Ministerstvo životného prostredia sleduje systémové riešenie danej problematiky v širšom kontexte, pričom má na zreteli rovnaké ciele ako občania, ktorí podpísali hromadnú pripomienku,“ odpovedala na otázku, prečo pripomienku odmietli, hovorkyňa ministerstva Petra Stano Maťašovská.

Európa ich posudzuje
Podľa zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku v súčasnosti neprebieha voči Slovensku žiadne konanie, ktorého predmetom by bola vnútroštátna legislatíva týkajúca sa EIA.
„Cieľom európskych pravidiel o posudzovaní vplyvov na životné prostredie je zabezpečiť, aby sa ešte pred schvaľovacím procesom dôkladne posúdili projekty, ktoré môžu mať značný vplyv na životné prostredie. V rámci tohto procesu sa skúmajú možné negatívne dopady na životné prostredie, čo umožňuje následnú elimináciu rizík. Dôležitým cieľom európskych pravidiel je zabezpečenie účasti verejnosti na posudzovaní vplyvu,“ hovorí vedúci tlačového a politického oddelenia slovenského zastúpenia EK Andrej Králik.
„Ministerstvo si zakrýva oči, dôsledky vrtov na ropu a plyn jednoducho skúmať nechce. Úradníci vystavujú Slovensko riziku ďalších súdnych sporov a obyvateľov ignorujú. Naše občianske združenie trvá na tom, aby boli prieskumné a ťažobné vrty posudzované v procese EIA, tak ako v okolitých krajinách,“ reaguje aktivistka Marianna Varjanová zo Smilna, odkiaľ museli ťažiari pre porušovanie zákonov po fyzických potýčkach z miestnymi obyvateľmi odísť.

Rozhodne vláda
Podľa ochranárov je Alpine Oil and Gas slovenská schránková eseročka zo zahraničnou účasťou. Na svojej webovej stránke má ako korešpondenčnú adresu uvedený americký P.O. BOX, a ako kontakt tri adresy (slovenskú, poľskú a americkú) s poľským telefónnym číslom.
V obchodnom registri figuruje ako jediný spoločník a majiteľ americká firma Discovery Polska LLC so sídlom v Texase, konateľmi sú Čech Stanislav Benada a dvaja Američania – W. Steven Walker a Michael P. Lewis.
„Alpine Oil & Gas je spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom a rozvojom ťažby konvenčných rezerv ropy a zemného plynu na Slovensku s cieľom overiť potenciál uhľovodíkov skúmaných horizontov. AOG vykonáva výlučne prieskumy konvenčných ložísk ropy a zemného plynu a len environmentálne bezpečnými a overenými metódami,“ informoval mediálny zástupca spoločnosti Vladimír Miškovčík.
Aktivisti z OZ Aropane na uplatnení hromadnej pripomienky naďalej trvajú.
„Keďže na rozporovom konaní neakceptovali vecnú stránku navrhovanej úpravy, rozpor sa nepodarilo odstrániť. Predmetný materiál sa preto predkladá do ďalšieho legislatívneho procesu na rokovanie vlády a Hospodárskej a sociálnej rady SR s rozporom. Na svojom zasadaní o ňom rozhodne vláda ako kolektívny orgán,“ dodala ministerská hovorkyňa.
Oprava
V denníku Korzár – denník Prešovského kraja bolo vo vydaní zo dňa 11. 8. 2016, na 5. strane v článku Maria Hudáka „Ministerstvo odmieta posudzovať vplyv ropných vrtov na krajinu“, uverejnené skutkové tvrdenie „Podľa ochranárov je Alpine Oil and Gas slovenská schránková eseročka so zahraničnou účasťou, s ktorou sa oficiálne nedá ani spojiť.“
Uvedené skutkové tvrdenie nie je pravdivé. Spoločnosť Alpine Oil and Gas, s. r. o., ktorej jediným spoločníkom je DISCOVERY GLOBAL LLC, so sídlom v Spojených štátoch amerických, je spoločnosťou s ručením obmedzeným založenou podľa slovenského právneho poriadku, so sídlom v administratívnej budove na adrese Karadžičova 16, 821 08 Bratislava, s ktorou je možné sa spojiť cez e-mailový kontakt, telefonický kontakt a kontaktný formulár dostupný na internetovej stránke spoločnosti www.alpineog.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári