KAMENICA. Hneď tri výročia si pripomenú organizátori jubilejného 10. ročníka Hradných slávností, ktoré sa počas nadchádzajúce víkendu 12. a 13. augusta uskutočnia na hrade Kamenica v okrese Sabinov.
V tomto roku si totiž hrad pripomína 710. výročie od prvej písomnej zmienky, ale aj 460. výročie jeho dobytia a tiež 10. výročie založenia združenia Kamenná veža, ktoré hradné zrúcaniny obnovuje.
Hradné slávnosti na hrade Kamenica sú v širokom okolí známe veľkým počtom návštevníkov. Aj v tomto roku ich na hrade počas soboty a nedele očakávajú vyše tritisíc.
Pripravený je pre nich bohatý program.
Sobota bude patriť akcii Noc hradných zrúcanín, kde sa predstavia sokoliari, šermiari aj brušné tanečnice.

Pokúsia sa dobyť hrad
Večer je pripravené prekvapenie v podobe ukážok dobýjania hradu.
„Ukážeme ľudom, ako hrad v roku 1556 dobýjali. Aké to bolo ťažké a náročné, pretože v tých časoch tento hrad dobýjalo 4 600 cisárskych vojakov,“ prezradil podpredseda OZ Kamenná veža Martin Pčolka.
V nedeľu je program orientovaný folklórne a hlavným účinkujúcim bude súbor Železiar z Košíc. Na hrade bude možné aj prespať.

Pomáhajú dobrovoľníci zo zahraničia
V tomto týždni na hrade pracuje vyše 30 ľudí.
Okrem 12 zamestnancov, ktorí robia na obnove hradu v rámci projektu ministerstva kultúry a úradov práce, pomáha s opravami a prípravou na víkendové slávnosti aj šesť zahraničných dobrovoľníkov z Francúzska, Španielska, Japonska a Taiwanu.
Tí sa spolu s dvojicou slovenských koordinátorov organizácie Inex Slovensko zapojili do medzinárodnej dobrovoľníckej služby.
„Ide o študentov od 18 do 23 rokov, ktorí sa rozhodli touto formou spoznať Slovensko. Je to pre nich určite niečo nové, keďže väčšinou pochádzajú z veľkomiest už pasenie oviec na lúke je pre nich atrakciou,“ povedala členka OZ Kamenná veža Barbora Hurtuková.
Jednou z dobrovoľníčok je 18-ročná študentka finančníctva z hlavného mesta Taiwanu Taipei Lo An Lin, ktorá si dobrovoľnícku prácu vyskúšala minulý rok na malých ostrovoch v rodnej krajine, kde pomáhala s obnovením tamojšej architektúry a historického bohatstva.
Chcela sa ale pozrieť do Európy, a tak počas troch mesiacov prechádza rôznymi stredoeurópskymi krajinami. Slovensko je po Českej republike jej druhá zastávka.
„Na takomto hrade som prvýkrát. Práca v prírode s týmito fantastickými ľuďmi je zábavná. Snažíme sa napríklad vybudovať hradné múry, takže zbierame kamene, budujeme chodník z lesa na hrad, kosíme trávu a odstraňujeme všetku špinu a nečistoty tak, aby bolo všetko pripravené na víkendové slávnosti,“ prezradila dobrovoľníčka z Taiwanu.
Pobyt mladých ľudí na hrade potrvá do 16. augusta.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári