SVIDNÍK. Gymnazisti zo Svidníka vytvorili unikátny projekt. Majú knižnicu, ktorá má svoje miesto v kmeni stromu priamo pred budovou školy. Slúži študentom aj verejnosti. Môžu sa tak vzdelávať aj počas prázdnin.
Študenti zo svidníckeho Gymnázia duklianskych hrdinov majú od minulého roka netradičnú skrinku na odkladanie kníh, ktorú zriadili v kmeni stromu. Funguje ako pouličná knižnica, ktorú môže využívať široká verejnosť.
Knihy sa odkladajú do skrinky pripomínajúcej väčšiu vtáčiu búdku. Napĺňa sa v nej literatúra rôznych žánrov – odborné knihy a učebnice, romány, ale aj kuchárske knihy či časopisy.
S originálnou ideou prišla slovenčinárka a angličtinárka Marcela Ivančová, ktorú podporil riaditeľ školy Ján Rodák.
Tento typ knižnice ju zaujal počas výletu v Amsterdame, a to ju motivovalo zriadiť podobnú aj pri svojom pracovisku.
„Takéto búdky boli na zastávkach autobusov mestskej dopravy. Naši študenti boli úžasní – ochotne a aktívne sa zapojili do zbierky, páči sa mi prístup väčšiny. Doniesli takmer 800 kníh a dali im tak druhú šancu, na svoju búdku dávajú pozor,“ prezradila.
Kreatívny nápad z Amsterdamu
Po prvý raz myšlienku realizovali podľa vzoru zo zahraničia v Bratislave, kde pred tromi rokmi vznikla prvá slovenská knižná búdka. V súčasnosti je ich na Slovensku vyše dvadsať a jedna z nich teší aj Svidníčanov.
O dva mesiace si pripomenieme Medzinárodný deň školských knižníc, ktorý prvýkrát vyhlásila prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, doktorka Blanche Wolls. Od roku 1999 sa uskutočňuje každý rok vo štvrtý októbrový pondelok.
Profesori a študenti zo svidníckeho gymnázia spojili túto udalosť s oslavami Dňa jazykov a vznikom knižnej búdky ako bezplatnej knižnice pred areálom školy.
„Práve takáto búdka vyrástla aj v našom mestečku, nešíri sa ňou len láska ku knihám, ale zdieľa aj peknú myšlienku a pozitívnu energiu. Knihy v nej sa neustále striedajú ako ročné obdobie. Tí, ktorí si nejakú vezmú, ju po prečítaní vrátia alebo tam vložia inú knihu a tento kolobeh neustále plynie. Knižné stvorenia, príbehy a postavy, ktoré ležali prachom zabudnuté, dostávajú možnosť znova ožívať a robiť radosť iným. Veríme, že sa jej účel a poslanie bude šíriť medzi všetkými obyvateľmi,“ tvrdia o knižnici Nikola Macková a Juliána Kosťová.
Využili peň stromu
Podľa pedagogičky Ivančovej vznikla skrinka v čase zrezávania stromu. Pri využívaní knižnej búdky platí jediné pravidlo: Vziať si knihu a po prečítaní ju vrátiť späť alebo vymeniť za inú.
„Keď sme pred časom boli nútení zrezať starú tuju pred školou, napadlo nám nechať peň a nájsť mu využitie. Knižnú búdku som tam videla okamžite, jej princíp je veľmi jednoduchý – každý kto ide okolo, si z nej môže zdarma vziať knihu, ktorá ho zaujme, a vložiť do nej vlastnú, ktorú už prečítal a chce ju posunúť ďalej.“
Vnímali to aj ako pokus, či búdka prežije, či ju nezničia vandali a či nenájdu knihy rozhádzané po okolí. Doteraz s tým problémy nemali, hoci už jednu nepríjemnú príhodu zažili.
„Zistili sme, že knihy miznú kozmickou rýchlosťou, inak sme nemali negatívnu skúsenosť. Práve naopak – búdka žije. Ozývajú sa aj bývalí študenti, ktorí donášajú knihy. Dopĺňame ich aj zo študentskej zbierky, zatiaľ je to 40 percent kníh donesených verejnosťou. Veríme, že sa začnú vracať, aby nebol prerušený kolobeh,“ tvrdí Ivančová.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 27/2016, v predaji od 16. 8. do 22. 8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári