PREŠOV. Čo bude s odpadom v Prešove? Prešovskí poslanci zo Smeru a nezávislí poukazujú na viacero sporných bodov pri verejnej obchodnej súťaži o odpad v meste.
Upozorňujú, že najhoršie môže dopadnúť v tomto prípade občan. V hre je pritom 7 miliónov eur.
Prešovskí poslanci zo Smeru a nezávislí kritizujú aktuálne prebiehajúcu verejnú obchodnú súťaž na zneškodnenie komunálneho odpadu v meste.
Zmluva s doterajším dodávateľom sa končí už 31. augusta, pričom poslanci apelovali na potrebu riešenia už v novembri minulého roka.
Hodnota je veľkým sústom
Ako povedal poslanec Juraj Hudáč, pri verejnej obchodnej súťaži v prvom kole podmienky neprerokovali na mestskom zastupiteľstve.
„Predpokladaná hodnota zákazky bez DPH je 7 miliónov eur, čo je príliš veľké sústo pre toto mesto a občanov tohto mesta, aby sme o tom rozhodovali z kancelárie bez serióznej a odbornej diskusie,“ vysvetlil Hudáč.
Ten spolu s Malagom a Benkom podali podnet aj na prokuratúru, ktorá oslovila úrad pre verejné obstarávanie a ten súťaž zrušil.
„Vedenie to bagatelizuje a hovorí, že tam bolo slovko nesprávne. No my máme informácie, že dôvodov bolo viac a mimoriadne závažné,“ zdôraznil Hudáč.
Bez poslancov
Pri tomto druhom kole však zdôraznil ďalšiu vec. „Druhé kolo opäť bez schválenia parametrov v mestskom zastupiteľstve, ale podľa nás je šokujúcejšie, že poslanci boli úplne vynechaní,“ povedal Hudáč.
Pritom ešte v prvom kole boli prítomní v komisii, ktorá pripravovala podklady k súťaži Miroslav Benko a Štefan Kužma.
V tomto kole sú už len zástupcovia mestského úradu spolu s jedným externým poradcom.
„Nemáme žiadnu možnosť pozitívne ovplyvniť toto mimoriadne dôležité rozhodnutie mesta,“ zdôraznil Hudáč.
Ponesie dôsledky občan?
Poslanec Miroslav Benko zdôraznil dopad rozhodnutia na občanov mesta.
V súťažných podkladoch podľa neho nie je zmienka o uložení odpadu.
Víťaz by mal cenu garantovanú, ale ak by sa poplatky v budúcnosti zvýšili, všetka ťarcha by prešla na občanov. „Bitý bude občan,“ povedal Benko.
Pri podkladoch nie je ani kapacita na uskladnenie odpadu. Mesto ročne vyprodukuje približne 25-tisíc ton odpadu, za päť rokov by to bolo 125-tisíc ton.
„Čo ak zmení firma počas piatich rokov miesta a odpad sa bude vyvážať ďalej?“ pýtal sa Benko na to, kto by to zaplatil.
Tiež podotkol, že vyhodnotenie ponúk môže vyhrať i ten, kto nie je platcom DPH. „Ak sa neplatič stane platcom, trpieť to budú nie ľudia, ale mesto,“ povedal Benko.
Juraj Hudáč ho doplnil, že v prípade, žeby o tom rozhodovali aj poslanci, tak by tento fakt pripomienkovali.
Poslanec Malaga, ktorý je aj predseda dozornej rady v technických službách, sa pýtal, či pri realizovaní zberu už nebudú mať možnosť dotrieďovať.
„Rozpočet mesta na rok 2017 budú schvaľovať poslanci MsZ, čo je objem 1,5 milióna eur ročne, to je veľká zodpovednosť. A ak nie sú naplnené podmienky plánu odpadového hospodárstva, máme za taký rozpočet hlasovať? A čo ak dostaneme, že poplatok za vývoz komunálneho odpadu bude vyšší, čo spravíme? My pôjdeme na zodpovednosť?“
Dupkala: Asi nás nie je treba
Poslanec Rudolf Dupkala (nez.) podotkol, že sa začínajú opakovať chyby z minulosti. „Úradník nemôže rozhodovať za zatvorenými dverami MsÚ o tom, čo bude so siedmimi miliónmi,“ zhodnotil.
Keď napríklad pri oprave strechy chýbajú peniaze, zodpovední sú poslanci. „Ale akonáhle 7,2 milióna, poslanci sú nepodstatní. Treba ešte poslancov v meste Prešov? Mal som pocit, že v bývalom vedení ich nebolo treba a netreba ani v súčasnom. Len títo to stihli už dva roky,“ konštatoval Dupkala.
Najbližšie mestské zastupiteľstvo bude 24. augusta. Poslanci avizovali, že primátorku vyzvú, aby zrušila podmienky súťaže a bola spustená nová.
Turčanová: Potrebná je odborná spôsobilosť

Primátorka Andrea Turčanová (KDH) obvinenia z účelového vynechania poslancov odmieta.
„Musí tam byť odborná spôsobilosť, tú splnila len poslankyňa Kutajová, ktorá bola napísaná v hodnotení súťaže, ktoré bolo zrušené,“ vysvetlila primátorka.
„V prvom rade tam majú byť odborníci, nehráme sa o guličky, ale o milióny eur,“ zdôraznila.
Na margo neúčasti poslancov podotkla aj to, že „prípravy súťažných podkladov zabezpečujú ľudia, ktorí musia podpisovať mlčanlivosť. Ako chcete zabezpečiť, aby 31 ľudí hlasovalo o niečom, aby sa vyjadrovali a aby sa o tom nedozvedeli médiá, občania?“ pýtala sa.
Poslanci avizovali, že primátorku vyzvú na zrušenie súťaže. „Na zrušenie ma nemusia vyzývať, my pripravujeme aj alternatívne zrušenie súťaže,“ povedala Turčanová.
Podmienky sa však meniť nebudú. „Úrad hodnotil veľmi dobre našu súťaž z hľadiska efektivity. Odporúčali celý postup, lebo ho považovali na veľmi dobrý a transparentý, preto je súťaž vyhlásená s tými istými podmienkami,“ uzavrela Turčanová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári