Navštíviť peruánsku džungľu v Amazónii – to bol už dlhšiu dobu cestovateľský sen Magdalény Bilbaovej, ktorá pochádza z východného Slovenska. Ten sa jej splnil len prednedávnom.
Magdaléna niekoľko dní a nocí strávila v pralese, kde spolu s manželom mala možnosť vidieť aj tarantulu, divo žijúce opice a jedného z najpomalších živočíchov na svete, pripomínajúceho medvedíka koala.
Spoznali rozmanité druhy hmyzu, nádherné motýle a bujnú vždyzelenú flóru.
Navštívili aj Cusco
Najprv navštívili jedno zo známych miest civilizácie Inkov – Sacsayhuamán. Túto inskú pevnosť tvoria terasovito postavené hradby, z ktorých každá má dĺžku viac ako 365 metrov. Niektoré kamenné bloky môžu vážiť aj 120 ton.
„Je to súbor kameňov, ktoré do seba zapadajú ako puzzle. Je to veľmi dômyselne urobené. Ide o profesionálnu prácu,“ opísala Magdaléna.
Neobišli ani známy cieľ turistov – Cusco, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Peru a tiež strediskom ríše Inkov.
Nachádza sa v peruánskych Andách v nadmorskej výške 3 400 m. Podľa legendy bolo toto mesto postavené v strede sveta. Aj preklad jeho názvu znamená – pupok sveta.
Budovy tohto mesta stoja na základoch dávnych inských palácov postavených bez malty. Jeho pôdorys pripomína posvätné zviera – pumu.
Na adresu miestnych obyvateľov Magdaléna rada poznamenala: „Sú to veľmi milí a ústretoví ľudia a všade cítiť príjemnú energiu.“
Najviac sa tešili na samotnú džungľu. „Mali sme sprievodcu, ktorý sa o nás staral po celý čas pobytu. Pracoval spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi pre cestovnú kanceláriu, ktorá zabezpečuje zájazdy do džungle,“ vysvetlila.
Z hlavného mesta Lima najprv leteli do mesta Iquitos, ktoré sa rozprestiera na brehu Amazonky a je obklopené dažďovým pralesom. Nevedie k nemu žiadna cesta.
S okolitým svetom ho spájajú iba letecké linky a rieka. Ako teda pokračovala Magdaléna spolu s manželom do vysnívanej džungle?
„Najprv sme sa dostali z mesta Iquitos loďou k nášmu kampu. Fascinovala ma farba rieky, ktorá bola úplne iná ako farba amazonskej rieky.“
K bungalovu, kde boli ubytovaní, sa musel ich sprievodca „prechytať“ po lane. „Loďku musel navigovať pomocou lana visiaceho nad riekou,“ upresnila.
Bungalov tvorila malá izba s posteľou a stolíkom. „Nechýbala tu toaleta a sprcha. Proti hmyzu sme mali niečo na spôsob špiliek, z ktorých sa šíril zápach odpudzujúci všetok hmyz,“ poznamenala.
Ako ďalej podotkla, najviac dobiedzali počas večerných hodín moskyty, ale dalo sa to prežiť bez akýchkoľvek ťažkostí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári