BARDEJOVSKÉ KÚPELE. Cisárovná a kráľovná Alžbeta, prezývaná Sissi, si v roku 1895 bola liečiť ubolenú dušu po tragickej smrti syna Rudolfa v Bardejovských kúpeľoch.
Ostala v nich 21 dní, podnikala aj výlety do okolia. Manželka rakúsko-uhorského panovníka Františka Jozefa I. sa neskôr stala predobrazom romantickej literárnej a filmovej hrdinky. Značka Sissi funguje aj po vyše sto rokoch.
Sissi ako značka
„Cisárovnej Sissi sa v minulosti venovalo pomerne málo pozornosti, hoci sme pravidelne organizovali na počesť výročia jej návštevy Alžbetínsky deň. Teraz sme konečne zrekonštruovali hotel, ktorom spala. Je to nosná budova celých kúpeľov. Má muzeálnu časť i kráľovský apartmán v štýle Sissi, takže máme sa čím prezentovať doma i v zahraničí. Budujeme si značku,“ hovorí Tamara Šatánková, ekonomicko-obchodná riaditeľka akciovej spoločnosti Bardejovské kúpele.
Jej kolegyňa, personálna a prevádzková riaditeľka Elena Romanová ju dopĺňa, že práve prepojením cez históriu sa snažia pre návštevníkov „vytvoriť nový zážitok“.
Na ich nedostatok sa sťažovať nemôžu, majú plno. Za prvý polrok 2016 zaznamenali šesťpercentný nárast, v druhom polroku sa čaká ešte vyššie číslo.
Hotel, v ktorom Sissi pobudla, sa pôvodne volal Deák. Na jej počesť bol premenovaný a volal sa tak, ako dnes – Alžbeta (pôvodne v maďarčine Erszebet).
Za prvej republiky sa „pozostatky monarchie“ nenosili, v tom čase sa volal Slávia. Dnes z neho Sissi cítiť na každom metri štvorcovom.
„Rekonštrukcia trvala od januára do júla tohto roka a vyžiadala si celkové náklady 1,95 milióna eura, vrátane interiéru. Hradená bola výlučne z vlastných a úverových zdrojov,“ konštatuje generálny riaditeľ spoločnosti Bardejovské kúpele.
Korene týchto kúpeľov siahajú do 13. storočia, rozmach nastal v 19. storočí, kedy bol postavený tento hotel. Doteraz posledná veľká rekonštrukcia bola pred vyše 50 rokmi.
Teraz dostal novú tvár. „Museli sme vymeniť dve tretiny stropnej konštrukcie,“ opisuje opravu J. Komora.
V podkroví vzniklo 14 nových dvojposteľových izieb a pribudol výťah, ktorý je dnes nevyhnutnosťou, najmä pre niektorých pacientov.
„Úzko sme spolupracovali s Krajským pamiatkovým úradom Prešov, podarilo sa nám nájsť jednotnú líniu,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári