PREŠOV. Pôvodne mali poslanci na dnešnom zastupiteľstve len vziať na vedomie informatívnu správu o tom ako prebehla prvá súťaž na likvidáciu komunálneho odpadu, ktorú zrušil Úrad pre verejné obstarávanie a ako mesto zabezpečilo nakladanie s odpadom po 31. auguste, kedy zmluva s terajším dodávateľom služby skončí.
Ľavica však ostro kritizovala najmä druhé kolo súťaže, ktoré primátorka Andrea Turčanová (KDH) napokon zrušila.
„Stalo sa niekoľko závažných udalostí. Podmienky súťaže neboli prerokované v zastupiteľstve a ani v komisii poslanci nemali žiadne zastúpenie, pričom ide o investíciu za 7,2 milióna eur na obdobie piatich rokov. Až dodatočne primátorka menovala do výberovej komisie jednu poslankyňu a viceprimátora Martina Ďurišina s poradným hlasom. Dokonca ma obvinili, že ja som účasť v komisii odmietol, ale mňa nikto ani neoslovil,“ zdôraznil Miroslav Benko (Smer-SD).
Napokon sa vysvetlilo, že úradník, ktorý obstarával súťaž oslovil prednostu Okresného úradu a požiadal ho o nominovanie odborníka do komisie. Predpokladal, že sa požiadavka dostane na stôl Miroslava Benka ako šéfa odboru životného prostredia, no to sa nestalo.

Podozrenia z korupcie
„Je nemysliteľné, že mesto vyhlásilo súťaž, ustanovilo výberovú komisiu a po otvorení obálok ju zrušilo. Prinajmenšom tu niečo smrdí,“ poznamenal Benko na okraj smelých výrokov od viacerých poslancov o podozreniach z korupcie. Ani primátorka oponentov nešetrila a vyzvala ich, aby rovno povedali, že im ide o kšefty. Benko však dôrazne poprel fámy o tom, že by ľavicový klub mal medzi uchádzačmi v súťaži svojho favorita.
„Tvrdia, že mesto má eminentný záujem na tom, aby s odpadmi nakladala forma Marius Pedersen, ale to nie je pravda. Pravdou je len to, že cez Elektronický kontraktačný systém, ktorý je anonymný vyhrala práve táto firma, ktorá nám ponúkla o takmer o 15 eur nižšiu cenu za tonu odpadu, ako firma, ktorá nakladala s odpadmi doteraz. Z toho vyplýva, že sme túto službu preplácali. Všetky tieto kritické útoky sú len o politike,“ reagovala primátorka Turčanová.
Pripomenula tiež, že ľavica ju cez médiá minulý týždeň vyzvala, aby súťaž zrušila. Keď im vyhovela, obvinili ju z neserióznosti.

Turčanová: Ponuky vygenerujú ceny
Uchádzači v druhom kole súťaže síce dali svoje ponuky, ale komisia ich neposudzovala cez kalkulačný vzorec nastavený v podmienkach súťaže, ani neurčila poradie uchádzačov.
„Nemali sme zadefinovanú elektronickú aukciu a z ponúk, ktoré prišli aspoň budeme vedieť nastaviť cenu do Elektronického kontraktačného systému, keby sme potrebovali zabezpečiť ďalšieho externého dodávateľa služby na čo najdlhšie obdobie,“ vysvetlila primátorka Turčanová.
Mesto totiž uzavrelo zmluvu s firmou Marius Pedersen na dočasné obdobie 10 týždňov.

Možné východisko existuje
Verejnosť skôr očakávala, že poslanci nebudú diskutovať o tom, čo je už za nami, ale skôr o tom, ako sa situácia vyrieši do budúcnosti. Primátorka netajila, že práve takú diskusiu očakávala.
„Faktom je, že do konca decembra má byť schválený Plán odpadového hospodárstva Prešovského kraja. Dnes neviem povedať, kde v kraji sa už postavili nové skládky alebo stanice na bioplyn, ale po zverejnení tohto dokumentu bude jasnejšie, či sa nemôžeme dohodnúť s niekým, kto pôsobí v blízkosti Prešova. V tomto čase napríklad intenzívne rokujeme s mestom Svidník o možnosti vstupu mesta do spoločnosti, kde Svidníčania majú 20-percentný majetkový podiel na skládke v Šemetkovciach. Po predbežnej kalkulácii by to bolo pre nás cenovo najvýhodnejšie, ale podlieha to aj súhlasu svidníckeho zastupiteľstva,“ vysvetlila možné východisko primátorka Turčanová.
V takom prípade by Prešov mohol získať vlastný podiel na skládke a mesto by nemuselo vypisovať ďalšiu súťaž.
„Keby sme do roka vedeli vyriešiť také partnerstvo, zaväzovať sa na päť rokov s nejakou firmou sa mi javilo zbytočné. Chcela som navrhnúť, aby sme súťažili o zmluvu len na jeden rok, ale k takej vecnej diskusii sme sa nedostali,“ konštatovala primátorka.
Odhlasovali si poistku
Ľavicoví poslanci pod vplyvom udalostí trvali na tom, aby zastupiteľstvo prijalo uznesenie, ako akúsi poistku, že sa situácia so zrušenými súťažami už nezopakuje.
Väčšinou hlasov odsúhlasili dokonca dve uznesenia. V jednom zaviazali primátorku, aby predložila spôsob a podmienky vyhlásenia novej súťaže na likvidáciu komunálneho odpadu na septembrové zastupiteľstvo.
Pri tomto uznesení sa zdržalo hlasovania 10 pravicových poslancov. V druhom uznesení ju požiadali, aby menovala do komisie pre prípravu podkladov na súťaž aj poslancov z jednotlivých klubov s právom hlasovať.
Tiež do komisie na vyhodnocovanie ponúk uchádzačov, ale už bez práva hlasovať.
Za toto uznesenie už hlasovala aj pravica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári