RADATICE. Napriek tomu, že ľudia sa na území dnešnej obce Radatice v okrese Prešov usadili už v 12. storočí, prvá písomná zmienka o nej pochádza až z roku 1964.
Šarišská dedinka s týmto názvom vznikla spojením dvoch obcí, ktoré tu stoja od nepamäti vedľa seba už storočia.
Nikto sa nepýtal, či chcú spájanie
"V polovici 60. rokov, keď sa spájali Meretice s Radačovom, sa nikto ľudí nepýtal, či to chcú, alebo nie. Ak sa aj pýtal, tak určite nie všetkých. Jednoducho administratívnym úkonom spojili dve dediny," priblížil rodák z Meretíc Jozef Bugoš.
Hneď na začiatku však vznikol nový problém a ten súvisel s názvom spojenej dediny.
Po dlhých diskusiách bolo jasné, že nová obec neponesie názov jednej z nich, pretože nik nechcel ustúpiť.
"Nakoniec zvíťazil kompromis jedného z navrhovateľov. Po šarišsky povedané: "Zobereme zos Radačova predek a z Meretíc zadek". Tak vznikol názov Radatice," pokračoval pán Jozef.

Starší sa hlásia k pôvodnej obci
Spomína si, že ľudia to brali rôzne. Jedni boli za spojenú dedinu, druhí proti, ale bojovať v tých časoch proti takémuto rozhodnutiu, sa nedalo.
Hoci spojenie obcí bolo pred viac ako 50 rokmi, mnohí z tých starších sa stále hlásia k svojej rodnej dedine.
"V Mereticiach väčšinou žili statkári a gazdovia a v Radačove zasa bývalo veľa takzvaných komenciášov, teda tých, čo na statkoch pracovali. Aj dnes niekedy pri pive začujete "My tu u nás, v Mereticoch, sme boli gazdovia a vy len komeciaše," povedal so smiechom Bugoš a vysvetlil, ako sa dnes obyvatelia Radatíc doberajú.

Dva kostoly, cintoríny, aj dvoje hody
Obe časti dnešných Radatíc majú svoj kostol. Kým v jednom je patrónom sv. Martin, v druhom sv. Imrich.
Dedina bola teda známa aj tým, že sa tu v priebehu niekoľkých dní hodovalo až dvakrát.
Sú tu aj dva cintoríny, pretože ľudia si zvykli, že svojich príbuzných pochovávajú na tom svojom.
"Žijú tu dobrí a pracovití ľudia a hoci ešte existuje istá rivalita medzi oboma bývalými dedinami, snažíme sa robiť tak, aby sa nám spolu žilo lepšie. Sú dediny, ktoré sú storočia staré a rivalita existuje medzi horným a dolným koncom," konštatovala starostka obce Gabriela Viazanková.
Dodala, že ľudia sa už cítia byť Radatičanmi a most cez potok Žarinec, ktorý desaťročia rozdeľoval dve dediny, dnes všetkých spája do jednej spoločnej obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári