Hádzanári sa vrátia k spoločnej súťaži s Čechmi

Hádzanári Tatrana Prešov.
Hádzanári Tatrana Prešov. (Autor: TASR)
Sportnet|29. aug 2016 o 13:41

Štartuje domáca liga, favoritom je Prešov. Hrá sa o miestenky do interligy.

PREŠOV. Hádzanárske zväzy Slovenska a Česka sa dohodli na spoločnej mužskej súťaži, ktorá sa začne sezónou
2017/2018.

V lige, ktorá nadviaže na ženskú WHIL, bude pôsobiť šesť slovenských a desať českých tímov. Predstavitelia hádzanej oboch krajín si sľubujú zvýšenie hernej kvality aj záujmu divákov.

Obnovená súťaž

O spoločnej československej lige mužov sa hovorilo už dlhšie. Rokovania medzi oboma zväzmi napokon vyústili do dohody, ktorej výsledkom je súťaž so 16 účastníkmi.

"Hlavným dôvodom vzniku spoločnej súťaže je potreba naozaj ťažkých zápasov, ktoré slovenská súťaž ani napriek desiatim účastníkom nemá. Medzi prvou šestkou a zvyšnou štvorkou je veľký rozdiel. Spoločné súboje s českou
stranou, či už prostredníctvom HIL alebo bývalej československej ligy, prinášali skutočne náročné zápasy. Zároveň dokázala výborne pripraviť aj mladých hráčov pre národné tímy. Naším cieľom je tiež získať čo najviac adeptov pre reprezentačný dres. Verím, že spoločná československá súťaž bude marketingovo zaujímavá aj pre médiá a divákov. Ženská WHIL bola pre nás veľkou inšpiráciou. Sme radi, že sa to po nástupe pána Bendla do funkcie prezidenta Českého zväzu hádzanej podarilo," uviedol prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša.

Spoločná československá súťaž mužov sa už hrala v rokoch 2000 - 2005, ale vydržala iba päť rokov. Tentoraz by malo ísť o stabilnejšiu ligu.

Zo Slovenska šesť tímov

Otázkou zostáva presný názov súťaže, jej logo a takisto aj menoslov účastníkov premiérového ročníka.

Ten bude závisieť od poradia tímov v najvyšších súťažiach na Slovensku a v Česku.

Zo slovenskej extraligy postúpi šesť najlepších, z Česka desať. "Našim tímom sa to zdal byť veľký nepomer. Česko má však dvojnásobný počet klubov a aj dvakrát tak veľkú hráčsku základňu. Súťaž sa bude hrať dvojkolovo, čiže 30 zápasov, dvakrát každý s každým. Následne bude česká strana pokračovať súťažou Final four o majstra Českej republiky a my budeme pokračovať zápasmi play off o majstra Slovenska," prezradil Jaroslav Holeša. 

Aj predstavitelia českej hádzanej vítajú spoločnú súťaž. "Nebudeme si klamať, dnes je kvalita viac na slovenskej strane. Pre českú stranu je vznik spoločnej súťaže významnejší, pretože české kluby odohrajú viac ťažkých zápasov. Verím však, že z toho budú profitovať obe strany," uviedol prezident Českého zväzu hádzanej Radek Bendl.

Podľa jeho slov je výsledný formát výsledkom kompromisu, na ktorom sa dohodli obe strany.

"Vážim si prístup slovenského zväzu a ďakujem zaň. Vôľa hrať spoločnú súťaž bola väčšia zo slovenskej strany. Nemyslím si, že pre české tímy sú problémom logistika či financie, ale skôr obavy z konkurencie. Toto trochu brzdilo české kluby. Aj preto spravila slovenská strana ústupok a súhlasila s tým nepomerom 10:6 v prospech českých klubov. Dohodli sme sa na tomto kompromise aj v záujme toho, aby sme mohli spoločnú súťaž čo najskôr rozohrať. Myslím si však, že o pár rokov sa budeme baviť o inej štruktúre tímov," uviedol Bendl.

Kluby súťaž vítajú

Vznik spoločnej súťaže vítajú i kluby, ktoré sa v posledný augustový víkend stretli v Prešove v dueloch o Československý pohár.

"Aj my sme radi za spoločnú československú súťaž. My však nie sme profesionálny tím a väčšina našich hráčov chodí do práce alebo školy. Preto pre nás nebude jednoduché to organizačne skĺbiť. Verím však, že to zvládneme aj so zachovaním potrebnej hernej kvality," uviedol tréner HC Dukla Praha Jan Josef.

Jedným z favoritov spoločnej ligy by mali byť hádzanári Tatrana Prešov. "Majiteľ nášho klubu pán Chmeliar mal už dlhodobo záujem o spoločnú súťaž. Ja osobne verím, že to bude kvalitatívnym prínosom pre hádzanú v oboch krajinách," uviedol tréner Stanislav Kolpak, ktorý pri absencii Rastislava Trtíka vedie Tatran Prešov.

Štartuje aj domáca liga

Slovenská hádzanárska extraliga mužov štartuje už počas prvého septembrového víkendu.

Nováčikom ligy je TJ Strojár Malacky, najväčším favoritom zostáva víťaz uplynulých desiatich ročníkov Tatran Prešov.

V porovnaní s minulými sezónami budú mať tímy o motiváciu navyše, keďže sa bude hrať aj o šesť miesteniek v spoločnej československej súťaži.

"Každý súboj bude dôležitý. Nejde iba o prvé tri medailové pozície, ale o prvých šesť. Očakávam, že to bude náročné aj z pohľadu rozhodcov a delegátov. My sa na to tešíme," uviedol Holeša.

Najväčšími vyzývateľmi Tatrana Prešov v boji o titul budú HC Sporta Hlohovec a MŠK Považská Bystrica.

Aký bude systém súťaže

Základná časť slovenskej extraligy potrvá do 12. februára. Hrať sa bude dvojkolovo a po základnej časti sa mužstvá rozdelia do nadstavbových skupín - o 1. až 6. miesto a o 7. až 10. miesto.

Prvých šesť tímov si zároveň automaticky zabezpečí účasť v spoločnej československej lige.

Play off slovenskej extraligy odštartuje 22. apríla. Jednotlivé série vyraďovacích bojov sa budú hrať na tri víťazné zápasy, pričom finále vypukne 17. mája. Slovenský majster bude známy najneskôr 31. mája.

Opäť nebude chýbať ani Slovenský pohár, ktorého dva finálové zápasy sú na programe 25. januára a 1. februára.

Program 1. kola extraligy - 3. - 4. septembra

HKM Šaľa - TJ Slovan Modra

ŠKH Agrokarpaty Pezinok - ŠKP Bratislava

HC Sporta Hlohovec - HC Štart Nové Zámky

Tatran Prešov - HK Agro Topoľčany

MŠK Považská Bystrica - TJ Strojár Malacky

Spolu by chceli by ME hádzanárov 2022

Predstavitelia slovenskej a českej hádzanej majú záujem spoločne usporiadať majstrovstvá Európy v roku 2022.

Kandidatúra, do ktorej je zapojené aj Maďarsko, je jednýmz projektov, na akých participujú hádzanárske zväzy Slovenska a Česka.

Detaily kandidatúry ešte nie sú známe, jasnejšie by mohlo byťv októbri, keď sa zástupcovia troch zväzov stretnú v ďalšom kolerokovaní o kandidatúre.

"Môžem potvrdiť, že máme záujem zorganizovaťME 2022. Radi by sme o rok o takomto čase skonštatovali, že nám organizáciu kontinentálneho šampionátu naozaj pridelili. Chceme sak tomu posúvať jednotlivými krokmi a jedným z nich je aj spoločná československá súťaž, ktorá sa začne od sezóny 2017/2018. Teraz máme ešte rok príprav, aby sme predložili čo najzaujímavejšiu kandidatúru. Počas toho roka na nás čaká ešte dosť práce. Musíme napríklad vyselektovať mestá a miesta, kde by sa ME hrali. Nemáme ešte vyriešené ani dejisko finálového turnaja, o ktoré majú záujem Česko i Maďarsko," uviedol prezident Českého zväzu hádzanej Radek Bendl.

Ráta sa aj s Prešovom

Jedným zo slovenských miest, v ktorých by sa ME konali, by mohol byť Prešov.

V meste má hádzaná významnú tradíciu, v roku 1990 sa tam uskutočnil zatiaľ posledný medzištátny turnaj veľkého významu.

"V Prešove sa ešte v roku 1990 odohrávali majstrovstvá sveta, čo bol posledný veľký turnaj. Chceli by sme naň nadviazať. Pripravovaná československá liga má pripraviť dosť hráčov, aby sme tam mali konkurencieschopné tímy. Na kandidatúre ME pracujeme už dlhší čas.Pripravili sme kandidatúru troch krajín, okrem Slovenska sú do nej zapojené aj hádzanárske zväzy v Česku a Maďarsku. Šampionát bude mať 24 tímov," poznamenal prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Hádzanári sa vrátia k spoločnej súťaži s Čechmi