GIRALTOVCE. Tretí ročník akcie spojenej s ukončením žatvy sa konal v giraltovskom Parku mieru tretiu augustovú nedeľu.
Dožinkové slávnosti sa niesli v duchu tradícií našich predkov a ľudovej hudby. Ranná ekumenická pobožnosť bola spojená s ďakovaním pestovateľov za úspešný zber a dobrú úrodu i kladením dožinkových vencov na oltár.
Po nej slávnosť pokračovala programom, ktorý vyplnili vystúpenia domáceho FS Topľan s bývalými členmi, SS Topľanky, FS Lazanka, UK Okruhľan a poľskí tanečníci Zespół Pieśni i Tańca Bardo.
Medzi účastníkmi nechýbali Agro-služby VK Giraltovce, Podielnické družstvo Brezov, primátori z miest a okolitých obcí či súkromne hospodáriaci roľníci.
Mládež dožinky nepozná
Súčasťou akcie bola ochutnávka pekárenských výrobkov z giraltovskej pekárne, prezentácia mlátenia obilia či predstavenie nových technológií a poľnohospodárskych strojov. Starší Giraltovčania predviedli ukážky tradičného spôsobu mlátenia obilia.
Ako rodený poľnohospodár si na mlátenie dobre spomína účastník Pavol. „Život bol pokojnejší a bezstarostnejší. Mládež sa schádzala na mostíku s harmonikou v ruke, spevom na perách a tancom v nohách. Dnešná mládež už takú zábavu väčšinou nepozná, radšej sedí doma pri počítačoch a čo z toho,“ vraví 79-ročný Giraltovčan.
Návštevníci si mohli pochutnať nielen na čerstvom chlebe a voňavých koláčoch, ktoré bolo možné ochutnať či si zakúpiť, ale aj na kukurici miestneho domáceho družstva.
V tombole mohli účastníci vyhrať jahňa, prasiatka mangalice a darčekové koše. Zaujímavá bola cena útechy v podobe vlečky maštaľného hnoja.
Oslava chleba a vencov
Symbolmi dožiniek sú podľa slov vedúcej giraltovskej knižnice Michaely Marcinovej chlieb a veniec, ktorými sa prezentovali aj Giraltovčania a pripojili sa k nim družobní partneri z poľského mesta Wielopole Skrzynskie.
Pestrými kvetinovými dekoráciami rôznych motívov vyzdobili pódium na amfiteátri a jeho okolie spestril aj mlyn postavený z balov slamy, panel znázorňujúci dedinskú devu či maketa nohy muža v slame, ktorý spadol na bicykli.
„Dožinkové zvyky prešli vývojom a rôznymi zmenami, stále v nich dominujú dve navzájom prepojené zložky – radosť z novej úrody, ktorú sme touto slávnosťou prejavili a úsilie zabezpečiť dostatok obilia v ďalšom roku. Tak to robili naši dedovia, aby sa každému na stôl dostal jeden z najväčších darov – chlieb,“ uviedla knihovníčka.
„Naše mesto má už 600-ročnú históriu, ktorej súčasťou sú aj zvyky a tradície, na ktoré nezabúdame, čoho dôkazom bola aj dožinková slávnosť. Zorganizovali sme ju pre občanov, aby spolu s rodinami, priateľmi a známymi prežili pohodové slnečné nedeľné popoludnie plné spevu, tancov a hlavne hodovania,“ doplnila ju giraltovská vedúca odboru kultúry MsÚ Mária Osifová.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 27/2016, v predaji od 30. 8. do 5. 9.
Autor: mc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári