SVIDNÍK. Folklórny súbor Makovica žne úspechy doma i v zahraničí. A stále dokáže prilákať množstvo detí k ľudovej kultúre.
Šesťdesiat rokov. Toto jubileum čoskoro oslávi Folklórny súbor (FS) Makovica, ktorý spolu s „juniorkou“ Makovička patrí pod Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku.
V rámci podujatia My sme východ dostal tento súbor cenu za šírenie dobrého mena mesta a regiónu.
Umelecká vedúca Mária Pajzinková bola v tom čase so súborom na vystúpení, cenu prevzala jej kolegyňa a vedúca detského súboru Makovička Marta Bojkasová.
„Sme šťastní, že práve folklórny súbor Makovica bol ocenený. Sme radi aj preto, že je to pre nás motivácia. Napríklad v najbližšej dobe ideme nahrávať cédečko a pripravujeme program k 60. výročiu založenia súboru,“ potešilo ocenenie Martu Bojkasovú, ktorá, pochopiteľne, nie je zakladajúca členka súboru.
Ako sa doň dostala? „Tancovala som odmalička a keď prišiel na to vek, zavolali ma tancovať do súboru Makovica, kde som strávila 16 rokov a teraz vediem detský folklórny súbor Makovička. Venujem sa deťom a učím ich tanec.“
O budúcnosť sa obávať nemusí. V Makovičke má 130 detí. Čím to je, že stále je taký záujem o ľudovú kultúru a folklór?
„Neviem. Asi tým, kde žijeme. Svidník je malé mesto, deti sa navzájom motivujú, chcú prísť aj ich kamaráti a je to výborné využitie voľného času. Naučia sa fungovať v kolektíve, lekári nás chvália, že to pomáha aj pri fyzickej kondícii, tešíme sa.“
Mnoho z detí pokračuje plynule v dospeláckej Makovici. Je to veľký folklórny súbor, ktorý má ľudovú hudbu, spevácku skupinu i tanečnú zložku. A žiadaný je aj vo svete. A to i na netypických miestach.
„Jeden z naj zájazdov bol v Dagestane. Boli sme prvý súbor zo Slovenska, ktorý sa tam vôbec dostal. Bolo to neskutočne zaujímavé. Od kultúry cez cestu tam, keď nám vypovedal autobus, až po vystúpenie. Účinkovali sme aj v ázijskej časti Turecka, v Grécku a v rôznych ďalších krajinách,“ povedala M. Bojkasová, ktorej sme sa pýtali aj na reakcie ľudí.
Cítiť rozdiely medzi štátmi? „Je to veľký rozdiel. Dokonca sa nám stáva, že keď sa ladí hudba, tak každý musí niečo zahrať, aby sa nastavili mikrofóny a stalo sa nám, že našu pesničku pri ladení hrali Afričania i ďalší hudobníci z cudzích krajín. Počuli naše vystúpenie a hrali to, čo my,“ reagoval folkloristka.
„Najemotívnejší sú Taliani, Portugalci, skrátka tie južné krajiny. Čím južnejšie, tým je to temperamentnejšie.“
Už onedlho sa na jej výročný program môže tešiť aj domáce publikum. Premiéra je naplánovaná na koniec novembra.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 28/2016, v predaji od 6. 9. do 12. 9.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári