PREŠOV. Nový školský rok sa v pondelok začal pre vyše sedemtisíc žiakov v prešovských základných školách.
Materské školy na území mesta začali po letnom režime vítať najmladších školákov tradične s týždenným predstihom.
V dvadsiatich škôlkach na území mesta Prešov očakávajú 2 654 škôlkarov, pričom v 114 triedach sa im bude venovať 262 učiteliek. Presné počty budú známe až 15. septembra.
Ako informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták, v dvanástich základných školách (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov začína nový školský rok 7 144 žiakov, čo je o 109 viac ako vlani.
Do lavíc si zasadlo 910 prvákov, tohtoročný monitor – Testovanie 9 pred vstupom na strednú školu naopak čaká v apríli 651 deviatakov.
Každá z prešovských základných škôl sa pritom vyprofilovala na konkrétne športové, jazykové a iné smery, ktoré kopírujú danosti a predispozície prešovských detí.
Ako uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová (KDH), každé dieťa je iné a každé má talent v inej oblasti.
„Profiláciou školy podporujeme u každého dieťaťa rozvoj jeho talentu, jedinečnosti a osobnosti. Rodičia školákov si tak môžu vybrať zo širokej ponuky našich prešovských škôl,“ konštatovala primátorka s tým, že tento krok nadväzuje na európsky trend.

Čo ponúkajú školy
Na vyučovanie cudzích jazykov sú zamerané ZŠ Kúpeľná a ZŠ Bajkalská, ktorá zároveň ponúka aj rozšírené vyučovanie matematiky.
Na tú je zameraná aj ZŠ Májové námestie, ktorá okrem toho ponúka tiež športové triedy bedmintonu a plaveckých športov.
Futbalové triedy otvára ZŠ Mirka Nešpora, ktorá sa zameriava aj na plavecké športy.
ZŠ Československej armády zriaďuje hokejové triedy, je zameraná tiež na hokejbal a je zapojená v projekte Erasmus+, ktorý ponúka výmenné pobyty v rámci cezhraničnej spolupráce s európskymi školami.
V tomto medzinárodnom projekte je aj ZŠ Šmeralova, ktorá svoj vyučovací proces okrem iného zameriava na nadané a talentované deti, na matematiku a atletiku.
ZŠ Lesnícka je osobitne zameraná na výučbu cudzích jazykov už v 1. ročníku, voliteľných predmetov anglický jazyk, druhý cudzí jazyk a športové hry rovnako od 1. ročníka.
ZŠ Šrobárova sa v rámci vyučovania zameriava na umelecké aktivity žiakov a ZŠ Važecká najmä na výtvarné umenie a tenis.
Na deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je v Prešove zameraná ZŠ Prostejovská, ktorá otvára aj futbalové triedy.
Podmienky pre vzdelávanie žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou vytvára ZŠ Matice slovenskej, ktorá tiež ponúka výučbu anglického jazyka podľa certifikovaného projektu Jolly Phonics.
Od nasledujúceho školského roka bude ZŠ Mukačevská, ktorá prešla pod súkromného zriaďovateľa Deutsch-slowakische Akademien, osobitne zameraná na duálne vzdelávanie podľa nemeckého modelu.
Už teraz pripravuje od začiatku ďalšieho školského roka športové triedy pre cyklistov a regionálne centrum hádzanej ZŠ Sibírska.
„Aj v tomto školskom roku sa školy zapoja do projektov a výziev vypísaných ministerstvom školstva a vyplývajúcich z organizačných nariadení mesta,“ uviedol Grejták.
Aký bude školský rok
Školákov čaká počas tohto školského roka 188 vyučovacích dní a 24 dní školských prázdnin, z ktorých päť dní pripadne na sviatky.
Obdobie letných školských prázdnin bude trvať 63 dní.
Voľno pripadá aj na 43 sobôt a nedieľ a ďalších päť voľných dní sviatkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári