PREŠOV. Rodičom chorých detičiek vyšli v ústrety. Dve prešovské špecializované centrá na diagnostiku ochorení zlúčili do jedného.
V Prešove v utorok dopoludnia otvorili Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva. Už teraz má tisícky klientov, malo by byť centrom pre celý Prešovský kraj.
Víziou zriadenia nového centra špeciálno-pedagogického poradenstva bolo uľahčiť rodičom orientáciu pri hľadaní pomoci.
„My ako starí školáci vieme, že služby, ktoré poskytujeme rodičom, deťom a učiteľom, by nemali byť roztrieštené. Ak niekto má dieťa, ktoré potrebuje špeciálno-pedagogickú pomoc, myslím si, že je povinnosťou štátu mu umožniť, aby nelietal od dverí k dverám. Našou predstavou bolo dať dve centrá dokopy, aby klient, ak príde, si vybral už iba dvere vo vnútri,“ povedala počas otvorenia vedúca odboru školstva Okresného úradu v Prešove Kvetoslava Komanická.

Vzniklo centrum pod jednou strechou
V Prešove boli dosiaľ pod zriaďovateľom dve centrá špeciálno-diagnostického poradenstva na Matici slovenskej (deti s mentálnym postihnutím) a pri Spojenej škole Pavla Sabadoša internátnej na Duklianskej ulici (deti s poruchou sluchu, narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami učenia a správania).
Tie teraz spojili do jedného centra a lokalizovali na jedno miesto. „Bola tu myšlienka väčšieho špecializovaného centra, aby to bolo všetko spolu, pod jednou strechou,“ povedal riaditeľ Peter Borovský.
Myšlienka sa rodila viac rokov, chýbali však priestory. Náhodou sa však dozvedeli, že sa uvoľňuje stará budova odborného učilišťa v Prešove. Svoj nový domov teda našli práve tam.
Rekonštrukcia zvonku aj zvnútra trvala 10 mesiacov, stála približne 55-tisíc eur. Peniaze prišli od štátu. Od augusta spustili fungovanie centra naplno.

Pomoc rôznych špeciálnych pedagógov
Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva ponúka poradenskú, špeciálno-pedagogickú činnosť, psychologické vyšetrenia, diagnostiku.
„Ide o to, aby sme deti, ktoré majú určité zdravotné znevýhodnenia, čo najpresnejšie diagnostikovali a vedeli im odporučiť, aký druh vzdelávania je pre ne najvhodnejší, na akej škole, pripraviť ich čo najlepšie do života,“ vysvetlil Borovský.
Pracujú s chorými od 0 do približne 26 rokov. V zariadení pracuje 8 zamestnancov – sociálny pedagóg, dvaja psychológovia a päť špeciálnych pedagógov zameraných na poruchy sluchu, poruchy reči, učenia, správania, pozornosti, mentálne postihnutie.
Momentálne registrujú 4 500 klientov, tých preberali z pôvodných centier, ale mapujú aj ďalší záujem verejnosti.

Centrum s krajskou pôsobnosťou
Víziou riaditeľa je v prvom rade skvalitniť proces diagnostiky a poradenstva, aby boli skutočne na vysokej úrovni a časom ich rozšíriť na všetky zmyslové postihnutia.
„Rodič má dieťa s poruchou zraku, musí ísť do Levoče. Na niektoré zdravotné postihnutia musí ísť do Vranova. Aj keby tu nepracovali pracovníci na plný úväzok, ale aby sme boli schopní zabezpečiť konzultačné, diagnostické a terapeutické činnosti všetkým,“ zaželal si riaditeľ.
„Mali by sme sa stať centrom v tomto regióne s pôsobnosťou pre celý kraj. Sú centrá špeciálno-pedagogického poradenstva aj v iných mestách, ale v takomto rozsahu a pod jednou strechou nie je.“
Ak teda rodičia z ktoréhokoľvek kúta regiónu budú potrebovať zistiť, čo je s ich dieťatkom, poradia im v rámci diagnostiky na novej adrese centra na Ulici Hurbanistov 6 v Prešove.
Podstatným faktom je, že zariadenie a jeho služby sú bezplatné.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári