SABINOV. Krutú minulosť obdobia holokaustu symbolicky zhmotnili v piatok v Sabinove.
Svojim niekdajším obyvateľov, ktorí sa stali obeťami fašistického režimu, odhalili tabuľu s menami. Tá je nielen spomienkou na minulosť, ale stala sa aj mementom do budúcnosti.
Deň 9. september patrí k čiernym dňom v histórii našich dejín, spomína sa naň ako na Deň holokaustu.
Práve v tento deň Sabinovčania odhalili pamätnú tabuľu, ktorá obsahuje desiatky mien rodín. Tých, ktoré z mesta v rokoch 1942 – 1945 vysídlili.
Vyše 200 mien židovských rodín
O dôstojnú kulisu k spomínaniu sa postarala ľudová hudba Sabinovčanu originálnymi židovskými melódiami.
Pri interpretovaní úryvku z knihy Sabinov a jeho Židia sa prítomní preniesli do čias vtedajšieho režimu.
Po úvodných slovách primátora mesta Petra Molčana (Smer) slávnostne odhalili tabuľu na fasáde novej budovy Kultúrneho centra Na korze.
Tabuľa je symbolickým mementom s 216 menami rodín, ktoré boli z mesta v rámci holokaustu násilne vysídlené.
Keďže však neboli rozpísané konkrétne mená, len mená rodín, symbolicky je spomienkou až na približne 500 vysídlených.
Počas aktu odhalenia tabule nechýbali ani zástupcovia židovskej náboženskej obce, odznela tiež židovská modlitba.
Tabuľa ako jedna z foriem prejavu ľútosti
V celom Sabinovskom okrese bolo pred holokaustom približne 1090 Židov, z toho asi 500 žilo priamo v Sabinove.
Prijatie Židovského kódexu 9. 9. 1941 sa hlboko dotklo všetkých Židov v meste. „Zhrnuté v ňom boli predošlé zákony a zbavili ľudí občianskych a majetkových práv a ľudských práv. Dotklo sa to všetkých židovských rodín, každý musel riešiť svoju životnú situáciu, niečo ako teraz utečenecká kríza,“ povedala Margita Eckhausová, predsedníčka Židovskej náboženskej obce Prešov.
Z takéhoto gesta odhalenia tabule sa veľmi i tešila Soňa Bázlerová, autorka knihy Sabinov a jeho Židia.
„Som veľmi rada, že sa to podarilo. Aj film Obchod na korze si mesto Sabinov ctí a toto je ďalšia forma uctenia si obetí vtedajšej doby,“ prezradila žena, ktorá židovskú problematiku pozná veľmi dopodrobna
Symbolika dňa odhalenia tabule
Deň odhalenia tabule nebol náhodný.
„Práve v tento deň bol vydaný židovský kódex, ktorý bol súhrnom 270 paragrafov tohto zákonníka. Ide o najdrastickejšie opatrenia rasového charakteru v rámci vtedajšej celej Európy. Celá Európa bola nacifikovaná, ale nikde nebolo tak prísne dané zákonodarstvo do praxe ako práve v prvej Slovenskej republike,“ vysvetlil historik Juraj Vrábel.
„Čo sa týka počtov, je zaujímavá vec, že 25. 3. 1942 odišiel z Popradu prvý transport. V ňom odviezli 1000 slobodných práceschopných dievčat do Osvienčimu, ale boli to práve šarišské a zemplínske Židovky a časť z nich bola aj zo Sabinova,“ prezradil Juraj Vrábel.
Memento do budúcnosti
Autormi tabule boli s návrhom Juraj Andraščík a s realizáciou Róbert Vico.
Aj vzhľadom na súčasnú situáciu v spoločnosti primátor Molčan apeloval nielen na spomínanie minulosti, ale aj na budúcnosť.
„Nie je to len o spomínaní, ale aj o tom, aby sme spoločne aj v budúcnosti urobili všetko pre to, aby k takýmto tragickým udalostiam nielen v našom meste, ale aj na Slovensku nedošlo. Pre nás táto chvíľa je výnimočná v tom, že to bola podstatná časť našich občanov, ktorí boli veľmi ekonomickí aktívni a vitálni a mohli priniesť veľký rozvoj tomuto mestu,“ skonštatoval Molčan.
„Som optimista do budúcnosti, ale je to výzva hlavne pre mladé generácie, aby si z tohto obdobia zobrali ponaučenie,“ povedal primátor.
„Je to také obhliadnutie sa späť, s istým prejavom ľútosti, pokánia, nad tým, čo sa stalo. Nie je možné sa k tomu vrátiť, ale je možné sa z toho poučiť a zabrániť, aby sa niečo také ešte stalo a opakovalo,“ povedal historik Peter Borza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári