SABINOV/PREŠOV. Štefana Staviarskeho nie je nutné čitateľom v Prešove dvakrát predstavovať.
Aktívny senior vydal stovky článkov a viacero o kníh z lokálnej histórie. Prešovský spisovateľ si teraz posvietil na Sabinov.
Už predtým vydal knihy o sabinovskom Gazdšágu, či Orkucanoch – dnes časti tohto okresného mesta, ale aj o Fričovciach, o nepoznaných zákutiach Prešova či o koňoch na východe. V umeleckých šľapajach pokračujú aj jeho potomkovia z dvoch generácií.
Po osemdesiatke si Štefan Staviarsky povedal, že stačilo. Už toho napísal dosť.
„Chcel by som si ešte trošičku požiť a venovať sa potulkám po našej krásnej vlasti, spolu s manželkou,“ povedal v rozhovore pre Prešovské noviny, no mal pri tom takú iskru v oku, ktorá naznačovala, že s písaním len tak nesekne.
A skutočne, napísal vyše 360-stranovú knihu Sabinovské šance a zabudnuté tajomstvá. Už vyšla.
Podobne, ako pri predošlých publikáciách, mapuje Š. Staviarsky menej známu históriu. Počnúc historickými pečaťami cez zánik ovocinárskej slávy, prepojenú históriu Prešova a Sabinova až po príbehy cintorínov.
Píše o zbojníkoch na Čergove, neďalekej obce Olejníkov a osady Majdan i o tom, ako sa z papierne stala konzerváreň.
„Narodil som sa v Orkucanoch a k Sabinovu ma viažu silné putá z mladosti. Knihou chcem rozšíriť pohľady na minulosť mesta a jeho okolia,“ hovorí autor, ktorý v novej publikácii zverejnil aj mnoho vlastných i archívnych fotografií.
A znovu prízvukuje, že je to jeho posledná kniha.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 36/2016, v predaji od 13. 9. do 19. 9.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári