Stredoškolský učiteľ, ktorý kvôli tomu, aby sa to nedozvedel jeho druhý zamestnávateľ, nechce byť menovaný, učí na jednej z bardejovských stredných škôl cudzí jazyk. Jeho škola ani on štrajkovať nepôjdu. Štrajk však podporuje a problémy školstva, špeciálne na severovýchode Slovenska, mu ľahostajné nie sú.
Prečo podľa vás idú učitelia do tzv. stupňovaného štrajku?
Tým, že to je stupňovaný štrajk, sa chce zamedziť tomu, aby si učitelia, aspoň u nás na východe, museli ísť požičať peniaze na život, ak chcú náhodou štrajkovať. Lebo ich platy sú na hranici chudoby. Keď štrajkujú, nedostanú mzdu a automaticky sa dostávajú pod hranicu chudoby.
Ostrý, solidárny, stupňovaný štrajk. Iniciatívy a odbory. Dá sa v tom ešte orientovať?
Áno, rozumiem, prečo stupňovaný štrajk. Čomu nerozumiem, je, prečo máme Odborový zväz aj Iniciatívu učiteľov Slovenska. Je v tom trochu chaos. Koho zastupujú tieto organizácie a koľko učiteľov podporuje Odborový zväz a koľko Iniciatívu? Napríklad percentuálne? Je pravda, že odborový zväz sa trochu zdiskreditoval, keď v minulom štrajku učiteľov de facto podrazil. Nevyrokoval vôbec nič, odvolal štrajk a nič za to nedostal. Takto by asi odbory fungovať nemali. Tie sú tu nato, aby spolupracovali s členmi zväzu, nie s vládou.

Čo je podľa vás najväčší problém v školstve? Platy, reforma, minister, školy, učitelia?
Platy sú iba nástroj. Slovenské školstvo jednoducho nemá žiadnu stratégiu. Má iba štvorročný alebo aj kratší volebný cyklus a dokumenty, ktorých znenie sa stále mení. V tak-zvaných reformách sa stále preskupujú odbory, predmety, obsahy. Ale v tom, o čo v škole ide – o osobu učiteľa – sa nikdy nič nezmenilo.
Čo s tým?
Je úplne zbytočné meniť ministrov školstva ako na bežiacom páse. Každý príde s nejakými optickými zmenami a vôbec ho už nezaujíma, či to v praxi funguje alebo nie. Dlhodobá koncepcia na 15 – 20 rokov chýba. Školstvo nie je fabrika, v ktorej, ak to nevyjde, tak ju zavrieme. Školstvo by malo veľmi presne predvídať, čo majú prváčikovia vedieť, keď budú mať pätnásť, osemnásť, dvadsaťdva alebo dvadsaťpäť rokov. A toto nikto nerieši.
Vyžijete ako stredoškolský učiteľ zo svojho platu?
Určite nie.
A ako to riešite?
Musím podnikať. Po pracovnej dobe riešim obchod cez e-shop. Peniaze sa snažím získať aj z iných zdrojov, napríklad prekladmi, doučovaním. Niektorí moji kolegovia sú vodiči v autoškolách, alebo svoju odbornosť využívajú v podnikaní, len aby vyfinancovali prežitie rodiny.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 29/2016, v predaji od 13. 9. do 19. 9.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári