BARDEJOV. V roku 2013 začal Slovenský futbalový zväz (SFZ) s vládou celoslovenskú rekonštrukciu 21 futbalových štadiónov.
Podmienkou bola 40-percentná účasť miest. Finišuje aj modernizácia bardejovského. Za 1,5 milióna bude mať mesto 4-tisíc sedačiek pre fanúšikov, vyhrievaný trávnik a parametre UEFA.
Hráči Partizána Bardejov si ale jesennú časť súťaže na novom trávniku už nezahrajú.
Do jari zostanú na štadiónovom hosťovaní v Bardejovskej Novej Vsi.
Zelená je tráva
„Tráva bola vysadená o mesiac neskôr a ten mesiac nám teraz chýba,“vyjadril sa k situácii prezident bardejovského futbalového klubu Stanislav Soroka.
„Ak sa to odovzdá v polovici októbra či v novembri, už nebude mať zmysel nový trávnik zase zničiť. Necháme, nech to všetko dozreje, aby sme v jari mohli dôstojne začať na bardejovskom trávniku,“ dodal prezident klubu.
Vedúci mestského oddelenia školstva a telesnej kultúry René Semanišin septembrové dokončenie avizoval už v máji. Minulý týždeň finiš rekonštrukcie komentoval slovami: „Do 30. septembra máme predĺžený termín na ukončenie prác zo strany dodávateľa a potom tam sú ešte nejaké parciálne veci, ktoré budeme musieť doriešiť. Štadión bude nachystaný tak, aby sa na jar už mohlo hrať.“
V prvej etape sa nová hracia plocha s vyhrievaným trávnikom posunula bližšie k hlavnej tribúne, urobila sa drenáž, nainštaloval systém kropenia a vykurovania.
Postavili sa dve nové tribúny so sedačkami, striedačky, komunikácie poza a okolo štadióna aj nové sociálne zariadenia.
V ďalšej fáze sa plánujú aj úpravy okolia štadióna a umelé osvetlenie. Štadiónu chýba aj severná časť tribúny, tá je ale v štádiu riešenia.
Minimálne esteticky by sa mala upravovať aj hlavná tribúna, ktorá sa obnovovala pri predchádzajúcej rekonštrukcii štadióna v roku 2012 pred bardejovským finále Slovenského pohára.
Objavila sa kritika
Pri schvaľovaní tejto rekonštrukcie pred troma rokmi zazneli v mestskom zastupiteľstve aj kritické hlasy.
„Ide o pascu pre mestá, spočívajúcu v tom, že na jednej strane ponúka vláda mestu účelové financie, ktoré je ťažké odmietnuť, na druhej núti mesto projekt takmer rovnakou čiastkou spolufinancovať,“ oponoval vtedy poslanec Vladimír Savčinský (Most-Híd).
Z pôvodného zoznamu štadiónov zaradených do celoslovenského projektu dokonca v priebehu prvých troch rokov odstúpili Levice, Dolný Kubín a Topoľčany. Samosprávy kritizovali podmienky projektu a odmietli sedačky za 750-tisíc eur, ktorých kapacita vysoko prevyšuje priemernú návštevnosť zápasov v týchto mestách.
Obnova bardejovského futbalového svätostánku bude stáť minimálne 1,5 milióna eur.
Polovicu poskytne Ministerstvo školstva cez SFZ, zvyšok doplatí mesto z vlastných prostriedkov a z úveru, ktorý si na tento účel vzalo v roku 2014.
Atletika a sedačky
Nefutbalová bardejovská športová verejnosť vyčíta mestu aj zánik 400–metrové- ho atletického oválu. Atléti tak ostanú bez možnosti kvalitného tréningu aj súťaží.
Po dokončení bude mať štadión 4-tisíc miest na sedenie a bude spĺňať parametre UEFA pre štadióny kategórie 2. Využívať ho budú môcť aj reprezentácie.
Vo výberovom konaní, ktoré ukončil SFZ v roku 2014, bola na dodávku tribún v Bardejove vybraná spoločnosť Sedasport, s. r. o., Senica.
Hodnota bardejovskej dodávky predstavuje sumu 750-tisíc eur, celkovo má Slovenský futbalový zväz s touto firmou na stavbu tribún zmluvu na 25,4 milióna.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 29/2016, v predaji od 13. 9. do 19. 9.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári