PREŠOV. Ako sa žije ľuďom so zrakovým postihnutím, si budú môcť na chvíľu vyskúšať v piatok 23. septembra na pešej zóne Prešovčania, ktorí sa zapoja do aktivít v rámci kampane verejnej zbierky Biela pastelka 2016.
Podľa tlačového referenta mesta Prešov Milana Grejtáka, v informačnom stánku si budú môcť vyskúšať okuliare, ktoré simulujú rôzne druhy zrakového postihnutia. Počas celého dňa môžu odovzdať svoje staré nepoužívané okuliare a pomôcť tak ľuďom z krajín tretieho sveta.
Deň zbierky
Piatok bude v Prešove aj hlavným dňom zbierky. Informačné stánky umožnia nahliadnuť do sveta zrakovo postihnutých aj tak, že verejnosť si bude môcť niečo napísať v Braillovom písme, na hmatových či ozvučených hodinkách zistiť, koľko je hodín.
Prešovčania si môžu vyskúšať hry, pri ktorých nevidiace deti trávia voľné chvíle. K dispozícii bude zvukové pexeso, karty označené Braillovým písmom, hmatové šachy aj Človeče, nehnevaj sa!
Súčasťou tohtoročnej kampane je tiež zápis do Slovenskej knihy rekordov v chôdzi s bielou palicou. Do súťaže sa zapojí 12 miest na Slovensku, z toho v Prešovskom kraji okrem Prešova aj Poprad a Svidník.
V Prešove bude stanovište na Hlavnej ulici, do rekordu sa môžu záujemcovia zapojiť od 10.00 h do 17.00 h. Ich povinnosťou bude prejsť s bielou paličkou po trati dlhej 15 metrov, presne toľko rokov totiž oslavuje jubilujúce občianske združenie Biela pastelka.
Za komisára rekordu na prešovskom stanovišti organizátori určili riaditeľa Dopravného podniku mesta Prešov Petra Janusa.
Chôdza s bielou palicou
Celá kampaň sa nesie v duchu prepojenia chôdze ako športovej disciplíny a chôdze nevidiacich s bielou palicou. Ambasádorom tohtoročnej Bielej pastelky sa stal Matej Tóth, olympijský víťaz, majster sveta v chôdzi a reprezentant SR v ľahkej atletike. Preto bude aj pri vyhlásení výsledkov pokusu o rekord o 18.00 h v Nitre.
Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska od roku 2002. Jej cieľom je získať finančné prostriedky na podporu aktivít pomáhajúcich nevidiacim a slabozrakým ľuďom začleniť sa do normálneho života.
Aj vďaka nim sa môžu bezplatne zúčastniť na špeciálnych rehabilitačných programoch zameraných na výcvik samostatnej chôdze s bielou palicou, starostlivosť o domácnosť, čítanie Braillovho písma či prácu s informačno-komunikačnými technológiami. Únia sa venuje aj osvetovej činnosti.
Zbierka sa v tomto roku začala 15. júna a potrvá do 31. decembra. Počas septembrových hlavných zbierkových dní, ktoré pripadnú na 23. a 24. septembra, zaplní ulice 300 miest a obcí celého Slovenska takmer 3500 dobrovoľníkov v bielych tričkách s logom Bielej pastelky a nápisom v Braillovom písme s pokladničkami s identifikačnými znakmi zbierky v rukách.
Darcom budú ponúkať biele spinky ako symbolické poďakovanie za dobrovoľný príspevok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári