BARDEJOV. „Dobré ráno, pán primátor! Budíček!“ kričalo niekoľko desiatok protestujúcich vo štvrtok o šiestej pred domom bardejovského primátora.
Štvrtýkrát protestovali proti stavbe čerpacej stanice a nečinnosti mesta v kauze.
Protest mal dohru na rokovaní mestského zastupiteľstva 22. septembra o deviatej ráno. Primátor Boris Hanuščak (Smer-SD) reagoval zaradením špeciálneho bodu – „Vysvetlenie nečinnosti mesta v kauze čerpacia stanica na Ťačevskej ulici.“
Diskusia o spornej stavbe v tesnej blízkosti bytoviek trvala viac ako dve hodiny.

Primátor: Nezobudili ma, nátlaku nepodľahnem
Obyvateľov Ťačevskej už tretí mesiac každý deň budí hluk zo stavby spornej čerpacej stanice.
Minulý štvrtok za svitania preto prišli urobiť budíček primátorovi oni. Podľa jeho prísľubu na začiatku kauzy očakávali, že problém mesto vyrieši.
„Pán primátor, poďte medzi nás!“ kričali ráno Bardejovčania na Hanuščaka. V dome ale bola tma a na protestujúcich Bardejovčanov nikto nereagoval.
Po proteste, tesne pred zasadaním mestského parlamentu Hanuščak na otázky médií reagoval, že ho ľudia nezobudili, pretože vstáva veľmi skoro a už bol hore.
„Vždy som sa správal ako zodpovedný primátor a nepodľahnem ani takémuto nátlaku,“ povedal na úrade pred kamerami.

Čo vyčítajú radnici
Ľudia a niektorí mestskí opoziční poslanci na zastupiteľstve vyčítali radnici, že s verejnosťou nedostatočne komunikuje pri zmenách územného plánu či zverejňovaní územných a stavebných konaní.
O stavbe sa dozvedeli až keď im pod oknami začali kopať bagre. Čerpacia stanica má byť hotová už koncom novembra.
Občanov zaujímalo, prečo mesto pochybilo pri vydaní stavebného povolenia a prečo mestský stavebný úrad, ktorý sporné povolenie na stavbu čerpacej stanice v „superrýchlom“ procese ruskému investorovi v máji vydal, neprizval podľa zákona do konania dopravný odbor okresného úradu.
„Áno, je to trápna akcia, keď musíme ísť vrieskať pred váš dom. Sme ale zúfalí Bardejovčania, ktorí bohužiaľ musia robiť takéto hlúpe veci, aby ste nás počúvali a ako naši volení zástupcovia nás aj zastupovali. Čo bude teraz ďalej, keď sa ukáže, že mesto pochybilo a benzínka už stojí? Kde pôjdu tie deti, ktoré tam predtým mali ihrisko?“ vyčítala na zastupiteľstve primátorovi a štyrom poslancom z ich volebného obvodu zástupkyňa obyvateľov Mária Ferková.
Čaká sa na rozhodnutie
Mestskí úradníci, právnici aj primátor argumentovali, že momentálne ako samospráva nemôžu robiť nič, keďže stavebné povolenie v mimoodvolacom správnom konaní prešetruje nadriadený, druhostupňový stavebný úrad v Prešove. Musia len čakať na jeho rozhodnutie.
„Okresný úrad som potom do stavebného konania neprizýval preto, lebo cesta mala prejsť do správy mesta,“ odpovedal Jozef Mačejovský z mestského stavebného úradu na otázku nezávislého poslanca Milana Pilipa.
Úrad ešte v predošlom územnom konaní konštatoval, že projekt nespĺňa slovenské technické normy, povedal stavbe benzínky jasné „nie“ a požadoval revíziu projektu.
Jeho pripomienky mesto a stavebník najprv v územnom konaní ignorovali, následne v stavebnom konaní mu zákonné právo vyjadrenia už neposkytli.
Problémom je hlavne príjazdová a výjazdová cesta z benzínky, kvôli ktorej budú všetky kamióny a nákladné autá odklonené cez najväčšie bardejovské sídlisko Obrancov mieru.
Tým čiastočne stratí svoju funkciu aj novovybudovaný obchvat v jej blízkosti.
Poslanec: Zaváňa to manipuláciou
„Okresný úrad mal byť v konaní dotknutým orgánom, ale nebol. Prečo? Lebo ste sa báli, že vám znova zopakuje to isté čo v územnom konaní a potom by ste mali problém s vydaním stavebného povolenia? Nehnevajte sa na mňa, ale ja potom našim úradníkom neverím. Všetko to zaváňa manipuláciou,“ reagoval na úradníka poslanec Pilip.
Bardejovská prokuratúra aj prešovský okresný úrad sa ešte skôr vyjadrili o neplatnosti stavebného povolenia a o tom, že pri jeho vydávaní došlo k porušeniu troch paragrafov stavebného zákona a správneho poriadku.
„Za svoje ústavné právo na zdravé životné prostredie sme rozhodnutí bojovať aj ďalej, pretože už teraz vieme, že okrem stavebných noriem, porušenie ktorých konštatoval aj okresný úrad v územnom konaní, bude porušená aj povolená hranica hluku pri našich domovoch. Kto nám zaručí, že sa nebude poškodzovať zdravie nás a našich detí?“ dodala po zastupiteľstve Ferková.
„Akýkoľvek záver z tohto bude, mesto bude postupovať zákonne,“ povedal nakoniec primátor Hanuščak.
Prečo mesto nepostupovalo zákonne v procese vydávania stavebného povolenia, už nevysvetlil.
Kto je v pozadí?
Na štvrtkovom zastupiteľstve, radnica pred občanmi ústami zodpovedného úradníka v podstate potvrdila, že mesto pri vydávaní stavebného povolenia pochybilo.
Argument, že úrad vedel, že cesta v budúcnosti prejde z vlastníctva štátu do vlastníctva mesta a preto ignoroval zákonom určený dotknutý orgán, profesijne, morálne a už vôbec nie právne, neobstojí.
Rozhodujúce je, aký bol stav v čase vydávania rozhodnutia nie to, čo bude o týždeň, mesiac alebo o päť rokov.
Podľa protestujúcich občanov a aktivistov je z celého priebehu správneho konania, kauzy a spisového materiálu jasné, že ruský majiteľ benzínky, zhodou okolnosti žijúci v obci Hertník neďaleko Bardejova, ktorý údajne s primátorom komunikuje iba prostredníctvom emailov, je iba biely kôň, za ktorým sa skrýva niekto iný.
Verejnosť môže iba dúfať, že kauzu bardejovskej benzínky krajský stavebný úrad posúdi spravodlivo a v budúcnosti nebude vzorom pre ďalšie zmeny územného plánu pri novom bardejovskom obchvate a obchodovanie s pozemkami. Napríklad podľa osobitného zreteľa.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári