ĽUTINA. Maliarsky plenér, ktorý dáva priestor nielen na načerpanie, ale najmä na preukázanie svojich talentov.
Aj takto by sa dal charakterizovať Medzinárodný maliarsky plenér v Ľutine, ktorý tento rok napísal už svoju 5. kapitolu.
Tvorili v Ľutine a v Tatrách
Tento ročník, keďže je piaty, symbolicky privítal piatich účastníkov. Dvaja manželia z Ukrajiny, jeden pán z Poľska a dve umelkyne zo Slovenska.
Už tradične sa počas niekoľkých dní trvania plenéru umelci zameriavajú nielen na krásnu prírodu a architektonické prvky Ľutiny, ale vyrážajú aj za hranice obce, konkrétne do Vysokých Tatier.
Finálna výstava je tak zmes obrazov s biblickou i prírodnou tematikou. Hlavná téma bola Vo svetle milosrdenstva.
„Vychádzajúc z toho, že prebieha Rok milosrdenstva vyhlásený Svätým otcom Františkom. Ale opäť sme im dali možnosť aj poznať našu pýchu, naše Tatry. Mohli teda tvoriť na Skalnatom plese,“ prezradil jeden z hlavných organizátorov Vojtech Lakomý.
Samotná akcia sa konala v spolupráci Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove a Tatranského okrášľovacieho spolku.
Umelci aj „svetskí“, pomáha v tvorbe i skvelá kuchyňa
Za päť rokov sa vystriedalo na tomto plenéri 19 umelcov. Tento rok ostáva 15 obrazov.
„Aj vďaka tomu, že sa tu dobre cítili, ostali nádherné diela. Ako sa vraví, že láska ide cez žalúdok, aj tá tvorba ide cez žalúdok. A závisí to i od tej kuchyne, ktorá je z roka na rok lepšia a lepšia,“ chválil Lakomý.
Ako zaspomínal, už v počiatkoch bola myšlienka stvoriť nie napríklad ikonopisecký kurz či školu, ktorých je dosť, ale práve maliarsky plenér.
„Aby aj cirkev trošku vystúpila, aby sme sem pozývali i svetských maliarov. Nech tvoria tak, ako to oni cítia,“ povedal Lakomý.
Z výstavy sa veľmi tešil, podľa neho bola kvalitatívne na veľmi vysokej úrovni.
Arcibiskup: Žasnem nad dielami
Samotnej poplenérovej výstave predchádzala slávnostná sv. liturgia v Bazilike minor, ktorú slávil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Práve on prevzal nad samotnou akciou záštitu.
„Som vďačný Pánu Bohu za tú myšlienku, že sa to začalo, že to pokračuje, čo znamená, že je to dobre nasmerované a ľudia sa tu dobre cítia i radi vracajú,“ povedal arcibiskup.
„Žasnem nad tým, aké sú tu nádherné diela,“ tešil sa Babjak. Ten prítomných vyzval k tomu, aby nad každým obrazom meditovali.
„Keď sú obrazy také krásne, keď dokážu umelci také diela vytvoriť, aký krásny potom musí byť Boh?“ uvažoval arcibiskup, podľa ktorého sa v Ľutine zišli veľmi zdatní a talentovaní ľudia.
Dozdobia baziliku?
Arcibiskup tiež načrtol, čo by mohla byť téma ďalšieho ročníka. „Keď sú to také nádherné diela, ja by som si vedel predstaviť, aby boli natrvalo i v bazilike, aby ju zdobili, keďže ešte nie je celkom dotiahnutá,“ povedal o svojich víziách.
Časť obrazov teraz zdobí priestory Domu Mikuláša Klimčáka, v areáli ľutinskej baziliky.
Sú aj iné plány, ale ako s úsmevom arcibiskup povedal, ešte by o nich nechcel hovoriť, vraj až príde čas.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 38/2016, v predaji od 27. 9. do 3. 10.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári