PREŠOV. Na ulici Tarasa Ševčenka chce súkromný investor zrekonštruovať bytový dom č. 22 a 24 a dostavať k nemu dve prístavby s detským ihriskom a parkoviskami.
Na projekte pracuje už od marca roku 2014, no až teraz začal zápasiť s nevôľou obyvateľov okolitých bytoviek.
Tí spísali proti stavbe petíciu s takmer 400 podpismi. Niektorí podpísaní však ani nie sú obyvateľmi mesta Prešov.
Investor tvrdí, že ani jeden dotknutý obyvateľ bytových domov sa pod petíciu nepodpísal.
Radnica nakoniec žiadosť občanov neprijala.
„Ako politológ to vnímam ako dosť závažné rozhodnutie celého zastupiteľstva, keďže naozaj veta vox populi, vox dei nie je len tak povedaná. Petícia bola podľa mňa opodstatnená. V demokracii by malo platiť a verím, že aj platí, že súkromný záujem nesmie byť nikdy nadradený záujmu verejnému,“ uviedol poslanec mestského zastupiteľstva Rudolf Dupkala (nezaradený).
Aktivisti upozorňovali aj na spornú cenu pozemkov, ktoré malo mesto odpredať súkromnému investorovi bez verejnej súťaže ako prevod hodný osobitného zreteľa.
Išlo o cenu 63 eur za meter štvorcový, pričom cena susedných parciel predstavuje takmer 90 eur.
Hlavný kontrolór mesta to označil za absolútne nehospodárne nakladanie s mestským majetkom.
„Je tam vygenerovaná cena 63,72 eura, ale pokiaľ viem, tak táto cena nebola stanovená znaleckým posudkom. Neviem, ako vznikla táto cena a stále tvrdím, že prípad hodný osobitného zreteľa by nemal mať vopred určeného záujemcu,“ priznal hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst.

Naťahovali sa pre posudok
Ako ďalej uviedol, je potrebné, aby bol urobený štandardný znalecký posudok, aby bolo jasné, o akú cenu ide. Aby to nebol len niečí odhad, pretože potom by išlo o precedens a stavať by tu chcel každý.
K jeho názoru sa pridala aj obyvateľka ulice Dorota Rokošná.
"Vznikol by precedens, pretože je to dobrá lokalita a takto by aj rôzni ďalší investori chceli prísť k pozemkom a stavať tam nejaké lukratívnejšie bývanie,“ vysvetlila.
Podľa primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej (KDH) znalecký posudok existuje.
„Mesto má vysúťaženého odborného znalca, všetky posudky nám vypracuváva tento odborný znalec. Ak on uviedol takúto cenu, tak ja nemám dôvod to spochybňovať. Ak má pochybnosti pán hlavný kontrolór, musí postupovať v zmysle zákona o kontrole,“ odkázala Ernstovi Turčanová.
Hlavný kontrolór mesta upozornil aj na potrebu dodržiavania územného plánu.
Podľa neho je potrebné rešpektovať regulatívy, ktoré v ňom sú a ktoré hovoria o tom, že obytné súbory z 50. a 60. rokov je potrebné zachovávať v urbanisticko-architektonickej štruktúre tak, ako sú.
,,Myslím si, že je to v súlade s platným regulatívom územného plánu,“ reagovala hlavná architektka mesta Mária Čutková.

Predaj pozemkov schválili
Poslanci mestského zastupiteľstva aj napriek týmto výhradám hlavného kontrolóra a miestnych obyvateľov predaj pozemkov podporili.
Keď primátorka podpíše uznesenie prijaté na zastupiteľstve, súkromný investor už bude môcť začať s výstavbou.
„Hlasovanie poslancov v nás, občanoch, určite vzbudilo rozčarovanie, pretože aj hlavný kontrolór mesta potvrdil moje slová o tom, že sa s majetkom mesta v tomto prípade nenakladá adekvátne a taktiež sú tam aj pochybenia týkajúce sa porušovania územného plánu,“ ozrejmila Rokošná.
Ako ďalej uviedla, toto verejné priestranstvo obyvatelia ulice využívajú a myslia si, že výrubom stromov a ďalšou výstavbou dôjde k zničeniu zelene v tejto lokalite.
Investor hovorí, že reálne bude v lokalite viac zelene, ako je v súčasnosti.
„Dôjde k výstavbe 27 stromov v zmysle platného projektu sadových úprav, čiže nemôžeme tvrdiť, že tam bude menej zelene, lebo aj strechy domov budú zelené. Budú to prvé zelené strechy v Prešove,“ uviedol investor projektu Václav Louma.
Okrem toho chce postaviť nadzemnú a podzemnú garáž, oplotené detské ihrisko, jednu nadstavbu k bytovému domu a dve prístavby. Bytové domy na ulici Tarasa Ševčenka by mali mať po rekonštrukcii 5 poschodí a 35 parkovacích miest.

Projekt zatraktívni lokalitu
Skôr, ako dôjde k výstavbe, je však potrebné preložiť takmer 800 metrov inžinierskych sietí. Od strednotlaku cez optiku, sanet, telekomunikačné rozvody, až po vodárne a plynárne. Investor okrem preloženia týchto sietí zaplatí mestu aj vecné bremená.
„Projekt nie je jednoduchý, ale oživí a skrášli túto lokalitu. Myslím si, že výstavbou sa nezhorší život a postoj ľudí k tejto lokalite, ale zatraktívni ju,“ argumentoval Louma.
Primátorka mesta Prešov sa prílivu investorov v tejto lokalite neobáva, ba naopak, všetkých, ktorí by chceli do mesta prísť, revitalizovať ho a skrášľovať, by malo mesto podľa nej skôr vítať, ako odrádzať.
Ak primátorka podpíše uznesenie, projekt s názvom Rezidencia Elamang by mal byť zrealizovaný najneskôr do konca septembra 2018.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári